Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Patříme na Západ, nikoliv na „západ“

Všimli jste si, jak často lidé usilující o prosazení něčeho, nad čím nepanuje zrovna celospolečenské nadšení (o konsenzu nemluvě), argumentují tím, že přijetím příslušné normy „dáme najevo svoji příslušnost k západu“?

Možná jste to ve věku, kdy vám sotva uschnul inkoust na první občance, zažívali také. Chtěli jste, aby vás rodiče někam pustili a je jedno, jestli šlo o diskotéku, večírek nebo čundr, oni odmítli a vy jste prohlásili: „Jdou všichni, jenom já ne a jak budu před ostatními vypadat.“ Moje maminka mi na to obvykle odvětila: „A až oni skočí z mostu do řeky, tak skočíš taky?“ Dnes mám často pocit, že po nás také někteří chtějí, abychom „skočili z mostu do řeky“ jenom proto, že tam „skočil i západ“. Přičemž tím „skokem do řeky“ je aktuálně třeba ratifikace Istanbulské úmluvy (zde nebo zde), uzákonění „manželství“ homosexuálních párů (zde, zde nebo zde) nebo budování smíšených záchodků (zde). Dříve to byla například migrace, ale v této věci se obávám, že už jsme nedávno z toho „mostu skočili“. A další témata budou nepochybně následovat.

Pravdou je, že za minulého režimu byl život v zemích na západ od našich hranic pro našince nedostižným snem. Chtěli se mít zkrátka stejně dobře jako lidé tam a užívat si dostatku zboží v obchodech, dobrých výdělků, možnosti cestovat po světě nebo svobodně říkat, co uznají za vhodné. Včetně otevřené kritiky politiků. Místo toho však museli stát ve frontě na kde co, nejdál se dostali tak maximálně k moři do Bulharska a s politikou strany a vlády mohli akorát tak „svobodně“ souhlasit.

Jenomže tenkrát v těchto zemích ještě Západ existoval. Byl symbolem všech myslitelných svobod, ekonomické prosperity, technologického pokroku a také vojenské převahy. Ale co z něj zbylo dnes? Pod pláštíkem boje proti „dezinformacím a nenávisti“ je zaváděna cenzura, kvůli „korektnosti“ si postupně przníme jazyk a ve jménu „diverzity“ dokonce i pohádky. Naposledy tu o Sněhurce, která se musí obejít bez prince a místo sedmi trpaslíků jí pomáhá sedm „magických bytostí“ různých ras, pohlaví a výšky (zde). A na toho, kdo si dovolí podobné nesmysly kritizovat, se jako vosy sesypou všelijací budovatelé Dobra a ochránci menšin. Došlo to až tak daleko, že se v Německu objevil návrh, aby lidé udávali ty, kteří používají „nekorektní“ jazyk (zde). 

Bohatství a ekonomická síla Západu byly založeny na produkci vytvářející přidanou hodnotu. Dnešní „západ“ ovšem podlehl iluzi, že bohatství lze dosáhnou tištěním peněz. Ztrácí také postavení technologického lídra, kterým se postupně stává Čína (zde). Tedy země, které jsme se ještě relativně nedávno posmívali, že umí jenom kopírovat. A co vojenská převaha? To je snad to poslední, co z původního Západu zůstalo. Ale i ta je výrazně ohrožena blbinami, které „západ“ v otázkách rozvoje svých vojenských sil řeší. Jako třeba gender (zde) nebo uhlíkovou neutralitu armády (zde). Už vidím, jak generál NATO volá nepříteli: „Nechme bitvu na zítra. Máme totiž všechny tanky na nabíječkách“.

Rozdíl mezi Západem a „západem“ je vidět třeba i na aktuálně probíhající debatě kolem možnosti platit kartou nebo hotově v obchodech, restauracích a v provozovnách služeb. Na Západě by nikdo něco tak absurdního neřešil, protože by nikoho ani nenapadlo zpochybňovat právo podnikatele zvolit si platební metody, které chce svým zákazníkům nabídnout. Vždyť je to on, kdo na sebe bere riziko, že když nebude jednu z nich akceptovat, může o část své klientely přijít. Tak totiž funguje svoboda – mít možnost o sobě rozhodovat a zároveň mít za svá rozhodnutí odpovědnost.

A co sledujeme u nás? Debatu o tom, zda uzákonit povinnost podnikatelů platby kartou přijímat (zde), respektive, aby byla možnost platit hotově chráněna jako jedna z ústavních svobod (byť zatím zamítnutá – zde). Zastánci toho prvního chtějí, aby podnikatelé tancovali, jak oni pískají, respektive přijímali platby kartou, protože oni to preferují. Snaha zachovat platby v hotovosti pak pramení z obav lidí ze ztráty možnosti nakládat svobodně se svými penězi, a tak je lépe ovládat, protože jim bude možné relativně jednoduchým způsobem odepřít přístup k určitému zboží či službám. Nebudou za ně zkrátka schopni zaplatit. Jak to funguje v praxi, vidíme třeba v Číně (zde). Pokud si myslíte, že jsou tyto obavy liché, tak se mýlíte, protože ono to už dorazilo i na „západ“. Pravda, v ne tak propracované formě. Některé britské banky totiž několika lidem se „špatnými názory“ zrušily účty (zde).

Na „západě“ už zkrátka žádný Západ není. A kde ho tedy hledat? Rozhodně ne na východě. Dle mého soudu však jeho rezidua přežívají v některých středoevropských zemích bývalého sovětského bloku. Tedy i u nás. A to i přes excesy typu sporu o „právo“ na placení kartou či hotovostí. Lidé v těchto zemích totiž mají zkušenosti s nesvobodou a vidí znepokojivé signály jejího narůstání právě na „západě“. Jsou zkrátka mnohem vnímavější a citlivější na plíživé omezování svobody slova, likvidaci volného trhu, destruktivní dopady ideologicky motivovaných zásahů do ekonomiky a podobné záležitosti, které se právě tam šíří. Takže pokud se chceme co nejvíce přiblížit Západu, který k nám pronikl především v „devadesátkách“ a ochránit jeho zbytky, které zůstaly přes rostoucí tlak dodnes zachovány, tak bychom neměli kopírovat každou blbinu, která k nám ze „západu“ přichází.

Ty nás totiž od Západu naopak vzdalují...

Autor: Kateřina Lhotská | pátek 21.7.2023 9:01 | karma článku: 46,18 | přečteno: 5170x
  • Další články autora

Kateřina Lhotská

Nebezpečná hra s ohněm

Co myslíte, že je nebezpečnější – kouřit na bedně s dynamitem, kontrolovat množství benzínu v nádrži s hořící sirkou v ruce, nebo se vojensky zapojit do války na Ukrajině? Kdo tipoval poslední možnost, podle mne trefil.

26.4.2024 v 9:02 | Karma: 33,38 | Přečteno: 807x | Diskuse| Společnost

Kateřina Lhotská

Je „extrémní pravice“ opravdu extrémní pravicí?

Když člověk sleduje vyjádření politiků, novinářů a politických komentátorů, nutně získá dojem, že už existuje jenom pravice „extrémní“ či „populistická“. Výrazně totiž ubylo výroků, kde by byla zmíněna bez těchto adjektiv.

19.4.2024 v 9:02 | Karma: 37,85 | Přečteno: 1237x | Diskuse| Politika

Kateřina Lhotská

Past na klienty pojišťoven

Rozmohl se nám tu takový nešvar – objevily se firmy šířící zprávy o neplatnosti celých portfolií pojistných smluv a slibující klientům, že odkoupí jejich nároky vůči pojišťovnám z této údajné neplatnosti vyplývající.

12.4.2024 v 9:02 | Karma: 36,08 | Přečteno: 6715x | Diskuse| Ekonomika

Kateřina Lhotská

Korespondenční volba na jedno použití?

Víte, co spojuje zdravotnické poplatky, důchodovou reformu, EET a korespondenční hlasování? Vesměs jde o záležitosti, které svými dopady přesahují řadu volebních období. A měly by tedy být řešeny konsenzuálně.

5.4.2024 v 9:01 | Karma: 36,49 | Přečteno: 1175x | Diskuse| Politika

Kateřina Lhotská

Vypnutí webů bylo protiprávní

Pamatujete, jak byly před dvěma lety krátce po zahájení ruské agrese proti Ukrajině vypnuty „dezinformační“ weby? Městský soud v Praze nedávno došel k závěru, že šlo o krok nelegální.

22.3.2024 v 9:01 | Karma: 42,07 | Přečteno: 1331x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Pro mírové rozhovory s Ukrajinou nejsou důvody, řekl Kreml. Jednat odmítá i Kyjev

27. dubna 2024  11:45,  aktualizováno  12:14

V současné době neexistují důvody pro mírové rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou, protože Kyjev...

KOMENTÁŘ: Jako figurky na šachovnici StB. Akce Skaut byla obří past na odboj

27. dubna 2024

Premium Odboj, nebo provokace? Před pětasedmdesáti lety, v dubnu roku 1949, vrcholila u nás akce Skaut,...

Sociální nůžky se rozevírají. Češi chudnou, ač pracují, říká antropoložka

27. dubna 2024

Minimální důstojná mzda pro rok 2023 činila 45 573 korun hrubého, vypočítala Platforma pro...

Precheza dostala novou pokutu za únik oxidu siřičitého, má zaplatit půl milionu

27. dubna 2024  11:27

Přerovská chemička Precheza dostala za únik oxidu siřičitého do ovzduší v říjnu 2014 od České...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

  • Počet článků 279
  • Celková karma 39,73
  • Průměrná čtenost 4969x
Jsem člověk snažící se používat hlavu i jinak, než aby mu jen nepršelo do krku. Třeba aby bylo kde nosit náušnice.

Seznam rubrik