Snižování počtu státních úředníků po česku

10. 02. 2019 19:00:55
Pan premiér Babiš spolu s paní ministryní Schillerovou zhruba před týdnem představili ambiciózní plán na snižování počtu státních zaměstnanců o desetinu. Pojďme se společně zamyslet nad pravděpodobným průběhem této smělé akce...

Snižování stavu je obecně velmi nepopulární krok a určení klíče, kdo má být tím, kdo půjde z kola ven, je vždy velmi komplikované. Ve starém Římě se s tím moc nepárali a když například potřebovali udržet kázeň mezi vojáky, nechali nastoupit dotyčné do řady, odpočítali každého desátého, ten z řady vystoupil a byl následně popraven. Říkalo se tomu decimace. Ale dnes je jiná doba, a tak přestože by občas člověk nějakého úředníka taky nejraději přetrh, takto brutální metody se již nepoužívají. A tak se nebude odpočítávat, ale analyzovat.

Taková analýza není ovšem žádná legrace a nemůže ji dělat každý „hej nebo počkej“. Dříve či později tak někdo přijde s tím, že na to bude muset vzniknout nějaký nový úřad. Třeba pod názvem „Úřad pro snižování počtu státních úředníků“. Toto označení je ovšem hodně nepraktické, protože příliš úzce vymezuje působnost daného úřadu (co kdyby bylo nutné naopak počty úředníků zvyšovat). Takže by se hodilo spíš „Úřad pro efektivitu státní správy“. Jednak je to obecnější označení a jednak to vypadá sofistikovaněji.

V jeho čele bude stát samozřejmě ředitel, ten bude mít pod sebou celý aparát a samozřejmě i tiskového mluvčího. To je velmi důležitá osoba, protože bude zapotřebí umět prodat každý úspěch úřadu. Bude tak informovat o každém státním úředníkovi, kterého se podaří ze služby v eráru propustit. Moc se zřejmě nenadře, takže ho bude stačit angažovat na zkrácený úvazek. Alespoň se bude moci nově vzniklý úřad chlubit tím, že on sám jde v efektivitě příkladem.

Protože státní správa nepůsobí jen na centrální úrovni, ale i v regionech, vzniknou samozřejmě i pobočky úřadu v krajských městech, odloučená pracoviště v městech okresních a ve všech ostatních městech pracoviště velmi odloučená.

Pracovníci „úřadu efektivity“ budou mít za úkol analyzovat práci jednotlivých státních úředníků a určit, jak jejich povinnosti přeskupit, aby mohlo k požadovanému snížení stavů o desetinu dojít. Mezi pracovníky eráru zavládne nepochybně nadšení a analýza tak bude probíhat v ovzduší vzájemné spolupráce a otevřenosti. I přes veškerou snahu a ochotu bude ovšem nejspíš nutné mít na každém analyzovaném úřadě člověka, který pracovníky „úřadu efektivity“ s jeho prací seznámí. A protože na tuto činnost nemají úřady kapacity, budou o takového člověka posíleny. Vznikne tak nová pozice s označením „referent pro styk s úřadem pro efektivitu státní správy“.

Paralelně budou s vládou vyjednávat odbory, které přijdou s požadavkem, že když dostane desetina lidí padáka, tak si ostatní budou muset jejich práci rozdělit a tedy, že by měli mít o 10 % vyšší plat. Vláda bude nepochybně logicky argumentovat tím, že pak ale nedojde k žádné úspoře finančních prostředků. Nebude to tak docela pravda, protože se například ušetří 10 % toaletního papíru. Jeho spotřeba totiž nestoupá, ani kdyby člověk pracoval třeba o 100 % víc. Přestože má v tu chvíli pocit, že má práce k podefekování. Pod tíhou těchto argumentů vláda nakonec ustoupí a přislíbí platy požadovaným způsobem zvýšit.

Mezitím bude dokončena zmiňovaná analýza možností reorganizace jednotlivých úřadů státní správy. Očekávaný výsledek lze parafrázovat jako „ani noha z úřadu“. Vláda to vezme na vědomí a potichu celou akci odpíská. To ovšem neunikne odborům, které se připomenou s příslibem zvyšování platů. Na námitku vlády, že k žádnému navýšení práce nedošlo, a tak není důvod zvyšovat mzdy, použije protiargument „vždyť jste to těm lidem slíbili a oni s tím počítají“. A tak platy ve státní správě opět povyskočí.

A co se stane s „Úřadem pro efektivitu státní správy“? Zůstane zachován. Kdyby se totiž zrušil, tak by si ještě mohl někdo pomyslet, že se vláda nechová efektivně.

Takže suma sumárum... Po skončení procesu snižování počtu státních úředníků o 10 % bude jejich stav vyšší než před jeho zahájením (vznikne nový „úřad efektivity“ a na každém úřadě nová pozice „referent pro styk s úřadem pro efektivitu státní správy“), státní zaměstnanci budou brát o 10 % víc a vláda bude mít čárku, že to zkusila...

Autor: Kateřina Lhotská | neděle 10.2.2019 19:00 | karma článku: 30.65 | přečteno: 1038x

Další články blogera

Kateřina Lhotská

Zlo má jméno „evropské dotace“

Zastánci našeho členství v EU často hovoří o tom, že jednou z jeho výhod je, že jsme průběžně prokrmování evropskými dotacemi. Dle mého soudu nám členství nepochybně nějaké výhody přináší. Ovšem dotace mezi ně nepatří. Naopak...

17.2.2019 v 19:01 | Karma článku: 42.10 | Přečteno: 2929 | Diskuse

Kateřina Lhotská

Brexit – lepší žádná dohoda než špatná

K brexitu se už vyjadřoval kde kdo. Já zatím, až na pár glos, nikoliv. Je tak na čase tento dluh splatit a nějaké to moudro vypustit. Abych jednou neměla v „kádrových materiálech“ černý puntík za to, že mlčím k dějinným událostem.

16.2.2019 v 18:01 | Karma článku: 29.26 | Přečteno: 669 | Diskuse

Kateřina Lhotská

Genderově korektní pohádka, aneb nezatěžujme děti překonanými stereotypy

Budovatelé Dobra oprávněně kritizují současný stav, kdy jsou dětem podsouvány genderově stereotypní vzorce chování. Největším zlem jsou přitom pohádky. Pojďme si ukázat, jak by měla taková genderově vyvážená pohádka vypadadat...

9.2.2019 v 18:00 | Karma článku: 40.86 | Přečteno: 3460 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Bohumír Šimek

Lze české zdravotnictví ještě vzkřísit?

Politici si udělali ze zdravotnictví kolbiště svých ideologií a potřeby zdravotní péče šly stranou. Válka politiků mezi svými ideologiemi byla důležitější než včasné řešení krizí. Co bylo zaseto, dnes sklízíme.

23.2.2019 v 11:12 | Karma článku: 13.90 | Přečteno: 324 | Diskuse

Jan Dvořák

Co chtěl původně Miloš Zeman věnovat příteli Soukupovi?

Páteční oslava abrahamovin nejproduktivnější televizní persony na českých kanálech, Jaromíra Soukupa, měla punc výjimečnosti.

23.2.2019 v 10:32 | Karma článku: 11.27 | Přečteno: 354 | Diskuse

Beata Krusic

Jak si Jaroslav "střihnul" Freddieho

Když někdo umí, tak prostě umí. A v případě tohoto chlápka to zkrátka sedí. Jedna ruská reality show objevila Jaroslava Sumiševského a ten si dle mého zaslouží uznání.

23.2.2019 v 9:31 | Karma článku: 8.73 | Přečteno: 266 | Diskuse

Vlastimil Dorotík

Jak opět tak nějak obrat lidi a stát

Byla zřízena a zasedala nová, další důchodová komise. To byl teda ale pohled. Desítky lidí, zjevně z našich daní dobře placených, zabíjelo čas „mlácením prázdné slámy".

23.2.2019 v 9:25 | Karma článku: 21.22 | Přečteno: 502 | Diskuse

Jan Bartoň

Komunisté získali moc díky Babišovi, ale i ODS!

Zbyněk Stanjura se rozčiluje nad faktem, kolik moci dnes mají komunisté tím, jak ovlivňují program i složení české vlády. Vinu klade jednoznačně na Andreje Babiše. Na podíl ODS však jaksi zapomněl.

23.2.2019 v 9:00 | Karma článku: 28.60 | Přečteno: 657 | Diskuse
Počet článků 38 Celková karma 33.13 Průměrná čtenost 1235

Jsem člověk snažící se používat hlavu i jinak, než aby mu jen nepršelo do krku. Třeba aby bylo kde nosit náušnice.

Najdete na iDNES.cz