Černí pasažéři již nebudou černí

14. 04. 2019 19:01:55
Označení „černý pasažér“ se vžilo jako označení člověka cestujícího hromadnou dopravou bez platné jízdenky. Již ovšem nevyhovuje požadavkům dnešní multikulturní společnosti a bude třeba za něj najít adekvátní a korektní náhradu.

Ale nejdříve se podívejme trochu do historie. Pro označení cestujícího bez platné jízdenky se poměrně dlouho používal výraz „slepý pasažér“. To platilo ještě na počátku 50. let minulého století. Docházelo však k řadě nedorozumění, protože nebylo zřejmé, jak se mají cestující na základě zvolání „pozor, slepý pasažér“ správně zachovat. Zda mají uvolnit místo k sezení nevidomému, nebo pomoci revizorovi při zadržení unikajícího nepoctivce. Proto ÚV KSČ na svém zasedání 18.6.1953 jednomyslně zavázal vládu, aby uskutečnila kroky vedoucí k náhradě pojmu „slepý pasažér“ pojmem „černý pasažér“. Toto označení je tak používáno již více než šest desítek let, a proto je na místě se zamyslet, zda se nepřežilo.

Ukazuje se totiž, že jeho používání přináší obdobné zmatení jako dříve užívaný pojem „slepý pasažér“. Jen s tím rozdílem, že dnes člověk neví, zda je v souvislosti s jeho vyřčením myšlen zdarma se vezoucí nepoctivec, nebo takto označuje nějaký nekorektní zaprděný čecháček cestujícího Afroevropana, Afroameričana, případně Afroafričana a to bez ohledu na to, zda platný lístek má nebo ne. Proto podala nezisková organizace Společenská diverzita prostřednictvím své šéfky Alex Jones-Kudláčkové podnět ombudsmanovi na prošetření tohoto nepřijatelného stavu.

Bohužel se toto podání dostalo do nešťastného časového konfliktu s řešením jiné závažné kauzy týkající se samotného úřadu ombudsmana. Tamní úředníci totiž objevili, že označení „ombudsman“ je silně genderově nevyvážené. Druhé slovo ze souloví, tedy „-man“, totiž nemusí být vždy chápáno jako obecné označení pro „osobu“, nebo „člověka“, ale může také symbolizovat, že daná osoba je muž. Jde tedy o další projev agresivního mužského šovinismu a nadřazenosti. Byť tentokrát skrytý, ale o to více rafinovaný a zákeřný. A navíc tam, kde by jej nikdo nečekal. Prostě hnus.

Úřad proto podal podnět k Ústavnímu soudu s žádostí o posouzení, zda je slovo „ombudsman“ opravdu diskriminační a pokud ano, zda by v případě, že úřad vykonává žena, nemělo být označení jejího úřadu „ombudswoman“ (skloňované podle ženského vzoru „píseň“ – 2. pád jednotného čísla by tedy zněl „ombudswomaně“ a nikoliv „ombudswomana“). Ústavní soud dospěl po dlouhém projednávání těsným poměrem hlasů k závěru, že opravdu o diskriminaci jde, ale ve svém nálezu prohlásil, že řešení, které úřad navrhuje, je šité na míru jen dvěma pohlavím, a tedy diskriminačním pro příslušníky všech dalších doposud objevených genderů. Proto bude nutno pojmout reformu v označení úřadu ombudsmana šířeji. To si samozřejmě vyžádá mnohem více času a úsilí. A do doby, než bude nalezeno finální řešení, bude používáno neutrální označení „ombudskdosi“.

Po vyřešení tohoto ožehavého problému se konečně dostalo na podání od Jones-Kudláčkové. Ombudskdosi jí dalo zcela za pravdu. V reakci na tento případ pak podalo návrh na přípravu „Zákona o korektním vyjadřování“, který by měl celou problematiku řešit komplexně. Jeho součástí je i příloha se slovníčkem původních výrazů, ke kterým je přiřazeno jejich nové povolené znění. V něm se dočteme, že místo „černý pasažér“ byl měl být napříště používán výraz „cestující bez platného jízdního dokladu“.

Ještě před projednáváním návrhu se ovšem ozvaly Svaz seniorů a Svaz předškolních dětí s tím, že jak staří lidé, tak malé děti nemají žádný platný jízdní doklad, a přesto mohou využívat hromadnou dopravu naprosto legálně i bez něj. Tady je třeba úřad ombudskohosi pochválit za to, jak pružně na tuto oprávněnou námitku zareagoval a svůj návrh změnil na „cestující bez platného jízdního dokladu, přestože musí platný jízdní doklad mít“.

Zdánlivě bylo vyhráno, ovšem proti tomuto označení začaly protestovat lidskoprávní organizace s tím, že stigmatizuje člověka, který sice cestuje bez platného jízdního dokladu, přestože by jej měl mít, ale do doby, než mu bude tento přestupek prokázán a přestupkové řízení uzavřeno, na něj musí být pohlíženo jako na nevinného. Vyzvali tedy skupinu poslanců, zda by se formou poslaneckého pozměňovacího návrhu nepokusili prosadit další změnu, po které by pak celé označení znělo takto: „cestující podezřelý z jízdy hromadným prostředkem bez platného jízdního dokladu, přestože musí platný jízdní doklad mít“.

Zdá se, že tento ožehavý problém se nakonec podaří zdárně vyřešit. Ale vedle celé řady pozitivních dopadů přinese i určité komplikace. Tedy jen pro někoho. Třeba takový pražský dopravní podnik bude muset svoji kampaň „Nejedeš načerno?“ kompletně předělat. Nyní se bude muset jmenovat „Nejedeš tak, abys byl podezřelý z jízdy hromadným prostředkem bez platného jízdního dokladu, přestože musíš platný jízdní doklad mít?“ Ale dobře jim tak. Alespoň si příště pořádně rozmyslí být při přípravě své kampaně tak krutě necitliví a zamyslí se nad tím, zda se jí nemohou někoho dotknout. A mělo by to být varovným mementem i pro každého z nás. Je třeba si uvědomit, že se musíme naučit podrobovat svoji mluvu i písemný projev neustálé autokorekci. Jinak nás totiž žádná šťastná budoucnost nečeká...

PS: Jen pro jistotu - článek je fikce...

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Kateřina Lhotská | neděle 14.4.2019 19:01 | karma článku: 44.93 | přečteno: 6268x

Další články blogera

Kateřina Lhotská

Dezinformace v boji proti dezinformacím

Velmi často skloňovaným tématem dneška je boj proti dezinformacím. Vedle státních institucí se v něm angažují i různé nestátní organizace. Aktivity těch druhých jsou však někdy docela diskutabilní a nemají daleko k manipulaci.

17.4.2019 v 11:01 | Karma článku: 31.25 | Přečteno: 642 | Diskuse

Kateřina Lhotská

Europarlament bez zástupců občanů České republiky

S blížícími se volbami do Evropského parlamentu kolem sebe často slyšíme, že si při nich zvolíme „naše“ zástupce v této instituci. To je ale zásadní omyl. My totiž v tomto orgánu žádné „naše“ zástupce nemáme a ani mít nebudeme.

11.4.2019 v 11:01 | Karma článku: 41.16 | Přečteno: 2056 | Diskuse

Kateřina Lhotská

Absurdní nadsázka se stává šílenou realitou

Čtenáři mých článků ví, že si libuji v absurdní nadsázce. Stává se však, že ji lidé nepochopí a myslí, že jde o skutečnost. Není to jejich chyba. Ono se totiž to, co bylo dříve nadsázkou, postupně stává realitou.

7.4.2019 v 19:01 | Karma článku: 35.30 | Přečteno: 1441 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jan Provazník

Ježíšovo zasvěcení ve Velké pyramidě

Harvey Spencer Lewis /1883 – 1939/ zakladatel a první imperátor Starého mystického řádu Růže a Kříže /Antiquus mysticusque ordo Rosae Crucis/ vydal v roce 1929 knihu s názvem The mystical life of Jesus.

19.4.2019 v 0:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 67 | Diskuse

Bohumír Šimek

Proč Bůh je? Nebo není?

Jak je to možné, že se stejnou logikou a se stejnou úrovní znalosti přírodních věd docházíme k tak rozdílným závěrům.

18.4.2019 v 21:18 | Karma článku: 10.54 | Přečteno: 211 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Excelentní muzikant + protiizraelský fanatik = Roger Waters

V Izraeli se bude konat v květnu písničková soutěž o Velkou cenu Eurovize. Není to prý ještě stoprocentní, ale s největší pravděpodobností vystoupí jako host Madonna. Něco takového ovšem nemohou strávit lidé z BDS.

18.4.2019 v 17:15 | Karma článku: 25.66 | Přečteno: 454 | Diskuse

Jita Splítková

Katedrála a její zničení pro budoucnost

Na základě analýzy stavů věcí a faktů dedukuji, že požár Notre Dame s opravdu velkou pravděpodobností není náhoda. V článku vám tuto svoji myšlenku objasním zeširoka a z mnoha úhlů.

18.4.2019 v 16:01 | Karma článku: 34.56 | Přečteno: 1049 |

Karel Trčálek

Bloger roku, pan L. Větvička na Protiproudu opět nelže, blbá doba skutečně přichází

Oni jsou vůbec všichni ti blogeři a blogerky roku cosi neomylní. Tentokrát se i já s názorem pana Větvičky rozcházím jen docela nepatrně, blbá doba totiž nepřichází, blbá doba už přišla

18.4.2019 v 15:39 | Karma článku: 22.53 | Přečteno: 855 | Diskuse
Počet článků 55 Celková karma 36.79 Průměrná čtenost 1565

Jsem člověk snažící se používat hlavu i jinak, než aby mu jen nepršelo do krku. Třeba aby bylo kde nosit náušnice.

Najdete na iDNES.cz