ČSSD aneb Česká Strana SebeDestruktivní

18. 07. 2019 9:01:55
K probíhající koaliční „krizi-nekrizi“ se už vyjádřil kdekdo, a tak jsem asi jedna z posledních, kdo tak dosud neučinil. Je na čase to napravit, plácnout taky nějaké ta moudro a pokusit se přitom neopakovat již tisíckrát sdělené.

Spouštěč „krize-nekrize“ je notoricky znám. Ministr kultury za ČSSD Antonín Staněk přišel na to, že šéf Národní galerie pan Jiří Fajt podepisuje smlouvy sám se sebou, a tak mu dal padáka. Načež zaprotestovali šéfové světových galerií a muzeí (dle mého nejspíš netušíce oč jde) a s požadavkem na odvolání pana Staňka si zapeticovala i desítka tisíc tuzemců. Takže klasický humbuk, ve kterém téměř ušel pozornosti jeden zajímavý fakt, kterým se pan Fajt ohání. Tedy že uzavření autorské smlouvy „sám se sebou“ je mezi umělci úplně běžné (třeba zde, nebo zde).Pokud to tak opravdu je, tak potěš koště. A už začíná být konečně jasné, proč je kultura stále bez peněz, přestože se řadě lidí v ní se pohybujících úplně špatně nevede.

Tato zarážející skutečnost nejspíš unikla i panu předsedovi Hamáčkovi, který místo aby ji použil na obhajobu konání svého ministra, tak pod tíhou událostí hrůzou zesinal, propadl panice a pana Staňka, kterého předtím na chvíli podržel, hodil přes palubu. Nejspíš mu v tu chvíli nedošlo, že vyhazuje „koně“ Miloše Zemana. Nebo to udělal i s tímto vědomím, ale pak se zřejmě nepoučil z debaklu, který utrpěl před časem v souvislosti se snahou dostat do křesla šéfa zamini pana Pocheho. A tak asi jen málokoho překvapilo, že na něj prezident udělal dlouhý nos znovu.

Můžeme samozřejmě teoretizovat o tom, zda a jak tím Miloš Zeman překračuje svoje pravomoci. Ale v kontrastu s praktickou politikou je to jen mlácení prázdné slámy. Zkušený politik by totiž měl vědět, co od jednotlivých hráčů může očekávat, dle toho zvolit odpovídající taktiku a podle ní pak jednat. A ne jako pan Hamáček, který nejdřív dráždí hada bosou nohou a pak se diví, že ho uštkne.

Nicméně slova o odvolání byla vyřčena a vzít je zpět by bylo příliš pokořující i pro jinak neuvěřitelně „splachovací“ ČSSD. Oranžovou partu však nejspíš tato zkušenost dostatečně nepoučila a rozhodla se ve své sebedestrukci pokračovat. A tak se stalo, že vyslovila další větu, kterou by nejraději vzala zpět ještě dřív, než její slova dolétla k nejbližším uším. Tedy, že když nebude po jejím, odejde z vlády.

Od té doby se ve veřejném prostoru řeší otázka, zda padne vláda, nebo nikoliv. Znalci české politické reality ovšem ví, že nemá smysl se ptát na něco, co je předem jasné. A že ta správná otázka zní úplně jinak – jak to socani udělají, aby ve vládě zůstali?

Možná proto, aby získali čas na přemýšlení, jak z této zapeklité situace ven, požádali pana Babiše, aby ze svého titulu premiéra podal na prezidenta kompetenční žalobu. Nejspíš však ani sami nevěřili, že to skutečně udělá. On sice působí v současné „krizi-nekrizi“ poněkud nejistě, ale je to technolog moci. A jako takový si umí spočítat, co by mu tento krok přinesl. Totiž zhola nic. Nové příznivce by tím nezískal a nejspíš by naopak nějaké ztratil. A to, že ho k tomu nabádá i opozice? Už jste někdy viděli, aby vyzývala k něčemu, co vládu posílí?

Ale zpět k jediné relevantní a ve vzduchu visící otázce. Tedy jak to socani zaonačí, aby se u lizu udrželi a vypadali přitom co nejméně směšně? Nabízelo se obvyklé „obětování se, protože cítí odpovědnost vůči svým voličům“. Ale to je tak neuvěřitelně hloupé, že to vidí i v ČSSD. Mírnou modifikací by bylo „obětování se, aby nebyla vláda závislá na extrémistech“. To ale v situaci, kdy už na nich závislá je, zní ještě hloupěji než „oběť voličům“. A vnitrostranické referendum nikdo riskovat nechtěl. Co kdyby náhodou členové rozhodli, že mají dát vládní koalici sbohem.

Já osobně jsem očekávala, že přijdou s něčím hodně inovativním. Třeba s tím, že vládu formálně opustí, ale posadí se spolu s komoušema na lavici „tolerujících“. Svým způsobem by to pro ně bylo ideálním řešením. Vyhnuli by se elegantně střetům s prezidentem a nedostávali by tak od něj opakovaně za uši. Od vládnoucího ANO by pak vybírali za podporu „výpalné“. A jejich poslanci by se nemuseli obávat, že kvůli předčasným volbám nebudou mít na splácení hypotéky.

Výsledek pondělního jednání předsednictva ČSSD však překvapil i mně. Sice se potvrdil můj odhad, že socani přijdou s něčím neotřelým, ale tohle jsem vážně nečekala. Nechat veškeré rozhodování o tom, zda zůstanou oranžoví ministři ve vládě, nebo z ní odejdou, na panu Hamáčkovi, je totiž pro ČSSD hodně riskantní. Co když se zase zapomene a ministry opravdu odvolá? Víte, jakou by pak dalo fušku vymyslet nějakou další obezličku, aby mohli ve vládě zůstat? Nebo že by to snad mysleli s tou sebedestrukcí vážně?

Autor: Kateřina Lhotská | čtvrtek 18.7.2019 9:01 | karma článku: 35.20 | přečteno: 1238x

Další články blogera

Kateřina Lhotská

Rebelové pro vyhynutí demokracie

Poslední dobou budí pozornost hnutí „Rebelie proti vyhynutí“, což je česká odnož mezinárodního „Extinction Rebellion“. Jeho cílem je údajně zabránit vyhynutí lidstva. Dle mého soudu však spíše usiluje o vyhynutí demokracie.

17.10.2019 v 9:01 | Karma článku: 45.06 | Přečteno: 4700 | Diskuse

Kateřina Lhotská

Zeman Zemanovi abolicí vlastně pomohl

Oznámení Miloše Zemana o případném udělení abolice panu Babišovi vyvolalo vlnu rozhořčení. Mimo jiné mu je vyčítáno, že tím svazuje ruce nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi. A co když mu je tím naopak uvolňuje?

23.9.2019 v 9:01 | Karma článku: 40.10 | Přečteno: 6610 | Diskuse

Kateřina Lhotská

Nálepkování budiž pochváleno

Před časem jsem dostala dotaz, jak čelím tomu, že kvůli kritice západu mohu být onálepkována jako fanynka Ruska a Vladimíra Putina. Donutil mne tím k zamyšlení se nad nálepkováním jako takovým. Došlo mi, že je vlastně přínosné.

19.9.2019 v 9:01 | Karma článku: 37.33 | Přečteno: 1227 | Diskuse

Kateřina Lhotská

Zastavení stíhání Andreje Babiše jako test demokracie

Na zastavení stíhání pana Babiše v kauze Čapí hnízdo reagovali politici různě. Někteří přitom zapomněli na to, jak důležitým pilířem demokracie justice je a že je ošidné ji zpochybňovat. Politické zájmy ale měly přednost.

16.9.2019 v 9:01 | Karma článku: 44.46 | Přečteno: 8377 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Petr Burian

Klaun

Pan prezident Miloš Zeman byl hospitalizován v ÚVN na rekondiční pobyt. Mluvčí Hradu Ovčáček to označil za pravidelnou prohlídku. Podobnou v trvání několika hodin už absolvoval MZ v září. Tedy určitá pravidelnost tu opravdu je.

20.10.2019 v 21:17 | Karma článku: 12.37 | Přečteno: 214 | Diskuse

Jan Adamec

Konzervativci proti všem a odvaha Borise Johnsona

Britská sněmovna včera prakticky odmítla návrh dohody s EU od Borise Johnsona. Nepřekvapivě poslanci opět ukázali, co nechtějí. Nikdy ale neřekli, co vlastně chtějí. Konzervativci jsou tak jediní, kteří stojí na straně demokrac

20.10.2019 v 17:43 | Karma článku: 24.36 | Přečteno: 444 | Diskuse

Jiří Čumpelík

KAN - Klub Angažovaných Nestraníků pravděpodobně zásadně změní svou tvář

V sobotu proběhl XXVI.Sněm KAN. Vedení KAN, jako předseda, přebírá nový člen KAN František Laudát, bývalý člen TOP 09 a poslanec za TOP 09. Sněm KAN podpořily zdravice nezávislých organizací, včetně Milionu chvilek pro demokracii.

20.10.2019 v 14:00 | Karma článku: 13.85 | Přečteno: 407 |

Jan Dvořák

Odklad brexitu ano i ne - aneb nažraný vlk a koza celá, po britsku

Britský premiér byl po sobotním nehlasování o brexitové dohodě opozicí podezříván, že se dopustí nezákonného jednání, a to tím, že nejpozději do půlnoci nepošle Bruselu dopis, jímž požádá o třetí odklad vystoupení z Unie.

20.10.2019 v 11:06 | Karma článku: 13.50 | Přečteno: 278 | Diskuse

Tomáš Flaška

Děkujeme Británie, zase nám pomáháš

Brexit, nebrexit. Kdo se v tom má vyznat? Fraška pokračuje a nikdo už netuší co vlastně bude. Nejméně to ale bohužel tuší sami Britové.

20.10.2019 v 8:39 | Karma článku: 33.72 | Přečteno: 3127 | Diskuse
Počet článků 86 Celková karma 43.82 Průměrná čtenost 2868

Jsem člověk snažící se používat hlavu i jinak, než aby mu jen nepršelo do krku. Třeba aby bylo kde nosit náušnice.

Najdete na iDNES.cz