„Stop Babiš“ není program, pane Fialo...

23. 07. 2019 9:01:55
ODS se rozhodla, že osloví politické subjekty „konzervativně liberálního“ zaměření a nabídne jim spolupráci před parlamentními volbami 2021 s cílem porazit ANO Andreje Babiše. Jak je vidět, někteří se zkrátka nepoučí...

Zprávu o návrhu ODS přinesla média tento víkend (zde). Citují přitom, kromě jiného, tato slova pana Fialy: „Chci sestavit vítězný tým, abychom porazili Andreje Babiše (ANO) ve volbách do Sněmovny 2021. Abychom mohli udělat nutné reformy – v boji s byrokracií, ve školství, v digitalizaci, v penzích, abychom snížili daně. Abychom konečně stavěli dálnice. Zkrátka abychom překonali současnou bezobsažnou politiku, marketingové šílenství, vládní bezradnost a rozdávání a posunuli naši zemi mezi nejlepší na světě.

Tedy zase jen opakující se tisíckrát provařené kecy o boji s byrokracií, reformách všeho možného, snižování daní a výstavbě dálnic. Kolikrát jsme to už jen slyšeli? A kolikrát pod dojmem těchto vzletných hesel dostala ODS mandát zmiňované reformy uskutečnit? A kolikrát ho promarnila?

Snad aby ODS zakryla vyčpělost oněch prázdných frází, rozšiřuje nově seznam svých volebních cílů o heslo „porazit Babiše“. Tedy ne nepodobné provařenému „Stop Babiš“, které už téměř dva roky hlásá se svými souputníky z bývalého demobloku (formálně už sice neexistuje, ale tohoto označení se nejspíš jen tak nezbaví) doufajíce, že tím veřejnost zaujme. Marně. Alespoň podle toho, co ukazují průzkumy voličských preferencí. A tak je záhadou, který rarášek jim pošeptal, aby toto motto použili jako sjednocující prvek předvolební spolupráce. Možná, že sám pan Babiš. Ten se totiž musí při pohledu na umíněnost demobloku, se kterou se protibabišovské rétoriky drží, tetelit blahem. A nejspíš už před zrcadlem piluje svoji roli „mučedníka“ bojujícího proti všem. Nutno uznat, že je v ní excelentní.

Ono je sporné i ono panem Fialou použité označení potenciálních spojenců jako „konzervativně liberální“ síly. Nějak mi uniká, co je „konzervativního“ třeba na TOP 09, nebo STAN. Podle mne jde totiž o přímo vzorové „progresivisty“. A KDU-ČSL? Ta jako by si nemohla vybrat, na kterém koni chce cválat. Ze zkušenosti ale víme, že obvykle na tom, který směřuje k prebendám. A na štíru s „konzervatismem“ je dle mého soudu už řádku let i samotná ODS. Jinak by totiž jen těžko zaslepeně hlásala „prozápadní směřování" v době, kdy je „západ“ postupně čím dál silněji ovládán socialistickými, multikulturními, genderovými a zelenými fanatiky. Tedy právě těmi, kterým je vše „konzervativní“ trnem v oku.

Ale zpět k předvolební spolupráci „konzervativně liberálních“ stran. Šanci na úspěch tohoto záměru snižuje i to, že podle průzkumu budou jak TOP 09, tak STAN i KDU-ČSL rády, když do příštího parlamentu s odřenýma ušima vůbec proklouznou. A moc dobře si uvědomují, že aby měly jakous takous šanci, musí být hodně vidět a „prodávat“ především svojí značku. A to jde v rámci jakéhokoliv, byť neformálního, předvolebního bloku hodně špatně. Nehledě na to, že zbytky jejich voličů rozhodně nepotěší, pokud by kvůli tomu musely dělat programové kompromisy. Tedy škrtnout ty body, kterými se původně chtěly od svých názorově podobných politických konkurentů, ovšem nyní předvolebních spojenců, odlišit. Je docela možné, že by kvůli tomu zvažovali jejich voliči svoji podporu a je otázkou, jak by se nakonec rozhodli. Kdepak. Tohle si nikdo z téhle trojky nelajzne.

Z neznámých důvodů se v médiích psalo i o tom, že podobnou předvolební spolupráci předem vylučují Piráti. Jak vůbec mohl někdo přijít na takový nesmysl, že by to mohlo být naopak? Vždyť je to parta progresivistických levičáků non plus ultra. A s demoblokem se opravdu nemůžou shodnout na ničem jiném než „Stop Babiš“. Ovšem na rozdíl od něj moc dobře vědí, že to není žádný program, a že je třeba voličům nabídnout víc.

Takže tu podle mého máme docela bizarní situaci. Výzvu ke spolupráci „konzervativně liberálních“ stran, přičemž mezi čtyřmi potenciálními spojenci žádní „liberální konzervativci“ nejsou. To je pikantně okořeněno tím, že tři z nich by to mohlo stát sesle v příštím parlamentu. A spojovat je má heslo „Stop Babiš“, se kterým se už téměř dva roky snaží marně zaujmout veřejnost. Za tu dobu už mohly dávno zjistit, že „Stop Babiš“ není žádný program. Otázkou je, zda to někdy dojde panu Fialovi. Případně kdy dojde jeho kolegům z ODS, že jemu to jen tak nedojde...

Autor: Kateřina Lhotská | úterý 23.7.2019 9:01 | karma článku: 48.01 | přečteno: 13435x

Další články blogera

Kateřina Lhotská

Diagnóza: Klimatická depka

V poslední době roste počet lidí trpících klimatickou depkou, respektive environmentální úzkostí, jak se tomuto stavu odborněji říká. Vzhledem k intenzivní katastrofické klimatické masáži, které je veřejnost vystavena, není divu.

22.8.2019 v 9:01 | Karma článku: 42.71 | Přečteno: 4912 | Diskuse

Kateřina Lhotská

Když ze západu mizí Západ

Češi se odklánějí od západu, zato jim tolik nevadí Rusko. Zjistila to agentura STEM. Přičítá to vlivu Donalda Trumpa, Emanuela Macrona a brexitu. Myslím, že je to složitější. Češi totiž nejspíš vidí, že ze západu Západ mizí.

15.8.2019 v 9:01 | Karma článku: 47.02 | Přečteno: 7804 | Diskuse

Kateřina Lhotská

Manipulátoři.cz aneb když manipulují experti

Předpokládám, že web „Manipulátoři“ většina čtenářů zná. Jeho autoři se pasovali do role strážců pravdy a bojovníků proti šíření lží. Jenomže přitom zapomínají hlídat sami sebe. Zkrátka „kážou vodu a pijí víno“.

8.8.2019 v 9:01 | Karma článku: 48.38 | Přečteno: 16663 | Diskuse

Kateřina Lhotská

Boj proti klimatickým změnám je především velký byznys

Nedávno byly zveřejněny závěry studie vědců ze švýcarského Bernu zkoumající vliv člověka na změny klimatu. Podle ní je nesporný a „popírači“ prý přišli o argumenty. Při bližším pohledu je však studie děravá jak švýcarský ementál.

1.8.2019 v 9:01 | Karma článku: 46.51 | Přečteno: 8415 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

David Repecký

A teď Vám budu lhát o trestu smrti!

Již delší dobu zkouším zjistit, zda někdo ví, proč docházelo postupně ke zrušení trestu smrti v Evropě někdy od konce 19. století, tedy například kolem roku 1880.

23.8.2019 v 22:14 | Karma článku: 6.31 | Přečteno: 219 | Diskuse

Miroslav Gruner

Znamená snad "Jmenuje na návrh" totéž co "Jmenuje navrženého"?! Pochybení diskuse o ústavě

S trochou jízlivosti by se dalo napsat, že MZ po sedmdesátce prozřel když se přidržuje stejného výkladu ústavy jako Václav Havel, proti němuž v této věci kdysi brojil. Avšak - on je to dost možná výklad spíše správný než že nikoli

23.8.2019 v 20:21 | Karma článku: 12.80 | Přečteno: 241 | Diskuse

Jan Ziegler

Koněva nečistit, Rusové sami tolerují ničení hrobů legionářů

Upřímně řečeno, nevidím důvod, proč by měl mít masový vrah maršál Koněv v Praze sochu. Protesty Rusů jsou pokrytecké a není třeba je brát vážně. Oni sami nepečují o české památníky ve své zemi.

23.8.2019 v 18:07 | Karma článku: 27.70 | Přečteno: 476 | Diskuse

Miroslav Václavek

Odstraňme sochy sovětských maršálů, nezaslouží si naši úctu

Tak nám zase polili Koněva paní Müllerová, aneb tato slova jako vystřižená ze Švejka skvěle ilustrují existenci jednoho monstra v Praze, vyvedeného v obvyklé póze, tedy v kabátě až na zem, což mne vede k zamyšlení

23.8.2019 v 11:30 | Karma článku: 30.78 | Přečteno: 1513 | Diskuse

Petr Štrompf

Česká politická humoreska a občan jako obtížný hmyz

Hezky jsme to v té politice dopracovali. Ten, kdo si myslí, že se nám svět směje, tak se mýlí. Svět se nám nesměje, protože se o nás nezajímá. Což je horší, než kdyby se chtěl uřehtat.

23.8.2019 v 9:20 | Karma článku: 11.67 | Přečteno: 338 | Diskuse
Počet článků 79 Celková karma 42.09 Průměrná čtenost 2554

Jsem člověk snažící se používat hlavu i jinak, než aby mu jen nepršelo do krku. Třeba aby bylo kde nosit náušnice.

Najdete na iDNES.cz