Pondělí 6. července 2020, Den upálení mistra Jana Husa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 6. července 2020 Státní svátek.

EU se vměšuje do vnitřních záležitosti Česka

14. 05. 2020 9:01:55
Členové výboru Evropského parlamentu pro rozpočtovou kontrolu vyzvali pana Babiše k tomu, aby se buď vzdal svého vlivu v Agrofertu, nepobíral dotace, nebo rezignoval na post premiéra. Myslím, že s tím posledním to dost přepískli.

Celou tiskovou zprávu je možno si přečíst zde. Europoslanci konkrétně Andreje Babiše vyzývají k tomu, že pokud bude potvrzen jeho střet zájmů ve věci čerpání evropských dotací, „musí jej vyřešit buď prodejem svých firem, ukončením pobírání jakýchkoli veřejných dotací nebo financí distribuovaných jeho vládou včetně finančních prostředků Evropské unie, nebo rezignací na post předsedy vlády“.

Orgány EU mají samozřejmě plné právo (respektive povinnost) neposkytovat dotace nikomu, kdo nesplní všechny stanovené podmínky. Jde o prostředky členských států a ony zkrátka zodpovídají za to, že budou přerozděleny podle dohodnutých pravidel. Mohou i požadovat učinění takových kroků, aby k jejich naplnění došlo. Má to ovšem své hranice. Určitě nelze nic namítat proti výzvám týkajících se záležitost soukromého charakteru nebo samotného podnikání. Tedy v tomto konkrétním případě, aby se pan Babiš zbavil svého faktického vlivu na Agrofert, nebo aby přestala tato firma evropské dotace čerpat. Co je ovšem absolutně nepřijatelné, je doporučovat mu rezignaci na post premiéra. V tomto případě totiž nejde o záležitost vyplývající z jeho privátních aktivit, ale o mandát získaný v demokratických volbách. A tedy o naplnění vůle voličů. Což je poněkud „jiná liga“ než jakákoliv soukromopodnikatelská činnost.

Výzva europoslanců je však kontroverzní i z jiného důvodu. I v Bruselu by totiž mohli vědět, jak výrazně rozdílné názory na přijatelnost páně Babišova premiérování v naší společnosti panují. Na jedné straně nelze jen tak přehlédnout to, jak je zatížen svými škraloupy. Ovšem na straně druhé je tu nezpochybnitelný fakt, že těmto pokleskům navzdory získal při posledních parlamentních volbách takovou voličskou podporu, že ji nelze jen tak ignorovat. A tak už po několik let probíhá v naší společnosti bouřlivá debata řešící dilema, zda je důležitější přísně dodržovat demokratická pravidla a umožnit tak vykonávat funkci premiéra i člověku zatíženého tolika problémy, nebo zda mají přednost aspekty etické a morální.

Obtížnost této volby je především v tom, že v obou případech se tím vytváří nebezpečný precedens. Působení pana Babiše v čele vlády totiž na jedné straně opět o něco snižuje požadavky na mravní integritu budoucích premiérů. Což může vést k tomu, že se jím příště stane člověk, proti kterému je pan Babiš hotový Mirek Dušín. Pokud bychom na druhou stranu z nároku na respektování demokratických pravidel slevili, vystavujeme se nebezpečí, že v budoucnu u nás bude padat premiér pokaždé, když se nějaké dostatečně hlasité skupině voličů znelíbí. Ani jedna z těchto vyhlídek není příliš radostná.

Do této už tak obtížné debaty vstupují europoslanci z kontrolního výboru a vyzývají premiéra k rezignaci. Nad jejich počínáním by se ještě daly velkoryse přimhouřit oči. Není totiž jasné, zda nejde jen o zveličené počínání několika horlivců. O kauze se má však jednat na zasedání europarlamentu (zde), a pokud se tato výzva stane součástí usnesení přijatého celým plénem, získá záležitost na závažnosti. Z politicky necitlivého kroku kontrolního výboru by se totiž v tu ráno stalo vážné a bezprecedentní strkání europarlamentního nosu do věcí, do kterých mu vůbec nic není. Což by mu mělo dát naše Ministerstva zahraničí jasně najevo.

Zajímavé je, že tato výzva přichází v době, kdy celá záležitost ohledně střetu zájmů pana Babiše není ještě ani zdaleka uzavřena. Zatím proběhl audit Evropské komise, který svá zjištění zformuloval v předběžné neveřejné zprávě. Její text však unikl na veřejnost. Jak je u nás už ostatně tradicí. Pokud je skutečně autentický, tak podle auditorů pan Babiš ve střetu zájmů opravdu je a Agrofert nárok na dotace nemá. Vyjádření k této zprávě aktuálně připravuje Ministerstvo pro místní rozvoj, které by jej mělo odeslat někdy v červnu (termín se posunul kvůli koronavirové pandemii). V něm bude pravděpodobně předběžné závěry auditu rozporovat. Pak se bude vše nějakou dobu vyhodnocovat a finální zpráva tak nebude k dispozici dřív než za několik měsíců.

Proto je podivné, že si evropský výbor (a europarlament jej dost možná bude následovat) s výzvou k rezignaci tak pospíšil. Proč s ní přichází již nyní, a proč nepočkal až na okamžik, kdy bude potenciální střet zájmů pana Babiše auditem definitivně potvrzen? Nabízí se celá řada spekulativních vysvětlení. Od toho, že o výsledku šetření je už dávno rozhodnuto a všechny ty procedury kolem jsou jen šaškárna, až po to, že europoslanci tuší, že nemají „nabito“, a tak se snaží co nejvíc kalit vodu, než praskne, že místo trumfů mají v rukách jen bezcenný póvl. Nebo třeba, že naše opozice požádala své evropské politické spojence, aby jí pomohli okopávat panu Babišovi kotníky.

Jak je to doopravdy se ještě několik měsíců nedozvíme. Ale jedno je jisté už dnes. Výzva europoslanců k rezignaci Andreje Babiše je jen dalším kamínkem do mozaiky dokumentující, že EU už dávno není nadnárodním subjektem poskytující členským státům užitečný „servis“, ale vrchností, která o nich chce rozhodovat.

Ostatně soudím, že EU ve své polisabonské podobě musí být zničena.

Autor: Kateřina Lhotská | čtvrtek 14.5.2020 9:01 | karma článku: 47.57 | přečteno: 11693x

Další články blogera

Kateřina Lhotská

Západ nepotřebuje nepřítele. Porazí se sám...

V posledních letech se Západem prohánějí opakované vlny sebemrskačství. Teď aktuálně za rasismus vůči černochům, předtím to bylo za způsobení klimatické změny. Když to vidí v Moskvě či Pekingu, otevírají šampaňské na oslavu...

2.7.2020 v 9:01 | Karma článku: 48.40 | Přečteno: 12704 | Diskuse

Kateřina Lhotská

O vině se nehlasuje, vina se prokazuje, pane Bartoši

Evropský parlament podle očekávání přijal rezoluci odsuzující údajný střet zájmů Andreje Babiše. Překvapivé nebyly ani následné reakce ze strany politiků. Byť ta od šéfa Pirátů pana Bartoše z nich přeci jen vybočila.

25.6.2020 v 9:01 | Karma článku: 48.42 | Přečteno: 17788 | Diskuse

Kateřina Lhotská

Už zase končí filmy v trezoru...

Na konci 60. let minulého století zmizela z našich kin a televize řada filmů. Pro tehdejší režim byly totiž nepohodlné, a tak je zavřel na dvě desetiletí do trezoru. Dnes se situace opakuje. Byť zatím především na západ od nás.

18.6.2020 v 9:01 | Karma článku: 46.90 | Přečteno: 9830 | Diskuse

Kateřina Lhotská

Pojmenuje primátor Hřib ulici před americkou ambasádou po Georgi Floydovi?

Jak se postupně uklidňuje situace kolem koronavirové pandemie, pomalu mizí toto téma i z pozornosti světové veřejnosti. Ta si však rychle našla něco jiného. Nyní je totiž „top-tématem“ bělošský rasismus ve Spojených státech.

11.6.2020 v 9:01 | Karma článku: 47.96 | Přečteno: 10746 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Filip Vracovský

Boxerský zápas Foldyna Novotný bohužel nebude...

Nahradí Jaroslava Foldynu náš blogerský kolega Vít Hassan? Nebo bude muset stačit souboj Novotný Novotný u soudu a v Ruské televizi? Varování ! Blog s vícečetným použitím slova koště.

5.7.2020 v 8:04 | Karma článku: 22.24 | Přečteno: 949 | Diskuse

Ivo F. Cilich

Tohle jsme už třeba mohli mít za sebou

Před cca měsícem a půl jsem si porovnával nás a Rakousko a tvrdil jsem, že se na jejich čísla (mimochodem v počtu úmrtí nijak nevybočující od jiných roků) taky dostaneme, ale později, protože se to u nás utlumilo až zbytečně moc.

4.7.2020 v 12:36 | Karma článku: 38.70 | Přečteno: 6357 | Diskuse

Jaroslav Haluza

Úkol zní jasně: zachránit dovolenou

Ti Slovinci a potom Lotyšsko a Estonsko, co si to dovolují kazit nám dovolenou!!! Vždyť žádný Covid není jen tam někde v zapadákově nám to trošku vyskočilo.

3.7.2020 v 23:52 | Karma článku: 19.65 | Přečteno: 818 | Diskuse

Tomáš Kupec

Proč je TOP 09 levicová strana? Důvody přehledně bod po bodu:

Pojďme se společně podívat, jak moc je TOP 09 ve skutečnosti pravicová strana. V jakém omylu část voličů žila, žije, volila a možná dále bude volit...

3.7.2020 v 20:24 | Karma článku: 32.51 | Přečteno: 1213 | Diskuse

Michael Pálka

Euro pro Českou republiku- ano nebo ne?

Příliš důvěřovat ekonomům a meteorologům přijde nastejno.Šance, že ekonomická předpověď vyjde, je myslím ještě o nějaký coul menší než předpověď počasí na příštích čtrnáct dní.

3.7.2020 v 18:55 | Karma článku: 10.49 | Přečteno: 378 | Diskuse
Počet článků 120 Celková karma 47.27 Průměrná čtenost 4585

Jsem člověk snažící se používat hlavu i jinak, než aby mu jen nepršelo do krku. Třeba aby bylo kde nosit náušnice.

Najdete na iDNES.cz