Sobota 27. února 2021, svátek má Alexandr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 27. února 2021 Alexandr

Toxická maskulinita a toxická blbost

4. 02. 2021 9:01:55
Novodobí „strážci morálky“ často operují s pojmy, které nejsou pevně definovány a umožňují široký výklad. Podle mne proto, aby mohli snadněji uplatňovat postup „kdo chce psa bít...“. Jedním z těchto pojmů je i „toxická maskulinita“.

V minulých dnech jsem na něj narazila třeba ve zprávě o zásahu jihoafrického regulátora reklamy (zde). Tomu se nelíbil spot propagující jednu z tamních značek piva. V něm dojde ke sporu mezi „chlapákem“ a ne tak sebevědomě působícím mužem o to, zda je v pořádku objednat si pivo s plátkem limetky. Ten první nakonec prohlásí, že to „chlapi nedělají“, načež ten druhý svoji objednávku změní. Což jihoafrický regulátor vyhodnotil jako nepřijatelný projev „toxické maskulinity“ nutící muže chovat se určitým způsobem a spot nařídil stáhnout.

Jak je vidět, tak praxe zakazovat „nevhodnou“ reklamu dorazila už i na jih černého kontinentu (teď jsem na vahách, jestli je toto označení Afriky ještě vůbec přípustné). Jenom v tom zatím trochu zaostávají za progresivnějším „západem“. Tam už jsou firmy přeci jen vycepovanější. Třeba taková značka Gillette. Ta šla tomuto trendu naproti a rozhodla se muže z „toxické maskulinity“ dokonce léčit (zde). Ve své reklamě je označila za agresivní sexuální predátory, aby tak nastavila zrcadlo jejich „špatnosti“ a vychovala z nich „lepší muže“. Ti to však neocenili a na značku Gillette zanevřeli. Což stálo firmu osm miliard dolarů. Podle jejího vedení však nešlo o peníze vyhozené z okna a nadšeně jásali jistě i akcionáři z Procter&Gamble...

Co to ale ta „toxická maskulinita“ vlastně je? Její definice je poněkud vágní (zde). Odvozuje se od pojmu „maskulinita“, což je soubor vlastností, které jsou v daném společenském kontextu obvykle spojovány s muži. Za její „toxickou“ verzi je pak považováno vše, co legitimizuje „škodlivou“ dominanci mužů (považovanou za „společenský konstrukt“), určuje podřízenost žen a vede až k toleranci vůči násilí na nich. Jde tedy o hodně široké spektrum projevů mužského chování od těch v podstatě přirozených (tedy dominance a aktivity při navazování vztahu se ženami) až po ty nepřijatelné (sexuální násilí).

Dle mého soudu však mužská dominance žádný „společenský konstrukt“ (oblíbený to výraz z progresivistického slovníku sloužící k relativizaci a zpochybňování přirozených jevů) není. Vychází totiž z jejich biologické podstaty a primární úlohy, kterou na tomto světě mají. Tou je šířit svoje geny. A protože jim logicky záleží také na kvalitě potomstva, hledají instinktivně partnerku, u které se dá splnění tohoto cíle předpokládat. O její přízeň pak soupeří s jinými muži. Což je v podstatě analogie soubojů dominantních samců o právo pářit se, které známe ze zvířecí říše. Tam však má poražený obvykle se šířením svých genů smůlu. V tom to mají muži lepší. Dostane se totiž (téměř) na každého.

Není to však rozdíl jediný. Ono totiž neplatí, že muž, který je v „soutěži“ o partnerku zdánlivým vítězem (alespoň podle mínění svých méně zdatných konkurentů), je také vítězem skutečným. Rozhodčím je totiž žena. Alespoň tedy v našem kulturním okruhu (ne všude tuto výsadu má). Soutěžení o její přízeň má obvykle charakter „víceboje“, ve kterém určuje „disciplíny“ ona, stejně jako jejich hodnocení. A tak třeba drsně tvářícímu se vítězi v kategorii „o nejlepší fáro“ spadne hřebínek ve chvíli, kdy se ukáže, že auto mu koupil tatínek a povinné ručení za něj platí maminka.

Muž i žena instinktivně sledují společný cíl. Oba chtějí přivést na svět potomstvo, které bude zdravé a které dosáhne v bezpečí dospělosti. Předpokladem pro naplnění toho prvního je obvykle fyzická krása partnera, u toho druhého pak jeho sociální statut a také to, zda dotyčný muž není blbec, respektive žena blbka. Tato primární kritéria se přitom uplatňují i v situacích, kdy hledání partnera není motivováno založením rodiny, ale potřebou mít s někým vztah.

V procesu volby partnera však postupuje muž a žena rozdílně. Muž si vybírá „soutěž“, do které se přihlásí, kdežto žena toho nejlepšího ze zúčastněných. Nebo chcete-li, muž si vybírá, koho bude balit, zatímco žena rozhoduje, zda se sbalit nechá. Někdy to však bývá i obráceně. Nicméně dominantní role mužů v tomto procesu je zřejmá a žádoucí, zatímco role žen je sice spíše pasivní, ale rozhodně ne podřízená.

K čemu však povede to, že bude tato přirozená mužská role zpochybňována a oslabována? Tedy že nebudou nadále aktivní při výběru partnerky, aby nemuseli čelit obvinění z „toxické maskulinity“ a nařčení, že ji tím dostávají do podřízené role? Stanou se z nich bábovky. A já nevím jak vás milé dámy, ale mne takoví muži přitahují asi jako Sahara ledního medvěda. Bude tedy nutné nejspíš převychovat také nás, aby nám i bábovky připadaly sexy. Což je dost děsivá představa...

Aby se nenaplnila, musíme nahlas říkat, že o takové karikatury mužů nestojíme. Že chceme mít po svém boku opravdové chlapy. Ať si třeba koukají dokola na fotbal, dohadují se, které auto je lepší a předhánějí se v tom, kdo uzvedne těžší činku, ale ať nám také podrží dveře, pomohou do kabátu a jsou nám oporou pokaždé, když to potřebujeme. Ať už obrazně, či fyzicky...

Považovat přirozenou mužskou dominanci za „toxickou maskulinitu“ a snažit se ji zpochybňovat nebo odstraňovat nepovede podle mne totiž k ničemu jinému než k jejich „mentální kastrací“. Na což samozřejmě doplatíme následně i my ženy. Dle mého soudu tak jde ve skutečnosti o jeden z projevů šíření úplně jiné „toxicity“. Mnohem nebezpečnější a agresivnější – „toxické blbosti“...

Autor: Kateřina Lhotská | čtvrtek 4.2.2021 9:01 | karma článku: 47.23 | přečteno: 9502x

Další články blogera

Kateřina Lhotská

Klimatičtí aktivisté chtějí firmy „vyhladovět“

Klimaaktivistům zřejmě připadá, že odklon od „fosilní“ energetiky k „obnovitelné“ formou politických a legislativních opatření probíhá příliš pomalu, a tak přišli s jinou taktikou. Chtějí nechat firmy finančně „vyhladovět“.

25.2.2021 v 9:01 | Karma článku: 45.97 | Přečteno: 6802 | Diskuse

Kateřina Lhotská

Pavel Rychetský nám tak trochu zalhal

Pavel Rychetský je kritizován za to, že jako předseda Ústavního soudu podpořil zrušení části volebního zákona, který jako místopředseda vlády před lety prosazoval. Brání se tvrzením, že už tenkrát byl proti. Není to však pravda.

18.2.2021 v 9:01 | Karma článku: 48.23 | Přečteno: 19142 | Diskuse

Kateřina Lhotská

Nouzový stav končí, aneb politici dokázali, že to nedokážou

Odmítnutí prodloužení nouzového stavu parlamentem neznamená jen skokové rozvolnění opatření majících bránit šíření koronamršky, ale také dokazuje, že předvolební kampaň je už v plném proudu. A že bude letos mimořádně nechutná.

12.2.2021 v 9:01 | Karma článku: 45.35 | Přečteno: 5407 | Diskuse

Kateřina Lhotská

Politici v rukou internetových gigantů

Komunisté doufali, že ovládnutím médií získají kontrolu nad myšlením lidí. V současnosti věří politici v obdobnou moc sociálních sítí a internetu. Jen se obávám, že dnes se role prohodily. Těmi ovládanými se totiž stali politici.

11.2.2021 v 9:01 | Karma článku: 37.87 | Přečteno: 893 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Otto Kamm

Tomu dala, tomu víc…

Doba covidová je v mnoha ohledech unikátní. V mnoha ohledech! Ještě jsme nezažili takový pres na nemocniční personál a takový stres, který působí na nás všechny.

27.2.2021 v 0:44 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 32 | Diskuse

Sára Mašínová

Totální zákaz vycházení musí být !!!

Pandemický plán, který je prozatím v pořádku musí mít další krok k likvidaci koronaviru. Nezničí jej nic kromě totálního zakazu vycházení !!!

27.2.2021 v 0:07 | Karma článku: 3.65 | Přečteno: 106 | Diskuse

Štěpánka Bergerová

Kdo se nestydí, nemůže být vydírán …

Před pár dny byl na iDNES článek o „revenge pornu“. Tento termín jsem doposud neznala a tak jsem se začetla dále, abych se dověděla, že se jedná o vydírání skrze zaslané intimní fotografie.

26.2.2021 v 22:58 | Karma článku: 7.82 | Přečteno: 116 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Co se děje v Maďarsku?

Jeden z lékařů ve vězení. Čínská vakcína testovaná jen na stovce starších? Od praktiků prý úřady požadovaly seznam lidí ochotných nechat se očkovat.

26.2.2021 v 20:03 | Karma článku: 10.79 | Přečteno: 567 | Diskuse

Ivo Peterka

Pár postřehů k "řešení" pandemie vládou

Toto nebude nijak souvislý a ucelený text. Spíše seznam úvah, které mě napadly v souvislosti s tím, jak vláda přistupuje k řešení situace.

26.2.2021 v 18:59 | Karma článku: 21.21 | Přečteno: 507 | Diskuse
Počet článků 151 Celková karma 43.11 Průměrná čtenost 5124

Jsem člověk snažící se používat hlavu i jinak, než aby mu jen nepršelo do krku. Třeba aby bylo kde nosit náušnice.

Najdete na iDNES.cz