Sobota 27. února 2021, svátek má Alexandr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 27. února 2021 Alexandr

Pavel Rychetský nám tak trochu zalhal

18. 02. 2021 9:01:55
Pavel Rychetský je kritizován za to, že jako předseda Ústavního soudu podpořil zrušení části volebního zákona, který jako místopředseda vlády před lety prosazoval. Brání se tvrzením, že už tenkrát byl proti. Není to však pravda.

Samotné rozhodnutí Ústavního soudu, kterým se ruší ty části volebního zákona, v jejichž důsledku neměly hlasy voličů stejnou váhu, bylo podle mne správné. Tedy alespoň z pohledu obsahového. Co se však této instituci moc nepovedlo, je jeho načasování. Volby jsou totiž už za několik měsíců a pohled na naši Poslaneckou sněmovnu rozdělenou na bloky „Babiš“, „antiBabiš“ a „jak se to zrovna hodí“ moc nadějí na vznik kvalitní volební novely nedává.

Politici totiž nejsou schopni najít společnou řeč ani při řešení tak apolitického problému, jako je řádění koronamršky. Že by našli smysluplný kompromis v otázce nastavení nových volebních pravidel, je tak pravděpodobné asi jako to, že Greenpeace začne prosazovat výstavbu uhelné elektrárny na Modravě. Každá ze stran se totiž řídí heslem „spravedlivé je to, co vyhovuje nám“ a nevidí si dál než na špičku nosu (reprezentovanou nejbližším volebním kláním).

Kromě onoho nešťastného načasování se stal předmětem kritiky i nekonzistentní postoj Pavla Rychetského k volebnímu zákonu při jeho přijímání v roce 2000 a nyní i při rušení jeho sporných částí. Jako tehdejší místopředseda vlády pro legislativu a senátor ho totiž prosazoval, a nyní jako předseda Ústavního soudu naopak hlasoval pro odstranění problematických pasáží.

Pan Rychetský se tomuto nařčení samozřejmě brání. V pořadu Interview ČT24 například prohlásil, že „...už tehdy jsem to, co jsme dneska zrušili kritizoval“ (přibližně v čase 19:35 zde). Obdobně se vyjádřil i v rozhovoru pro Český rozhlas (zde): „Pochybnosti jsem vyslovoval již před dvaceti dvěma lety na půdě Senátu jako senátor.“ Nicméně hned v odpovědí na následnou otázku, kdy dospěl k názoru, že volební pravidla jsou nespravedlivá, popírá sám sebe: „Až na základě toho, jaký dopad měla uzavírací klauzule ve spojení s těmi nestejně velkými obvody v poslední době.“ Pokud vám není jasné, jak mohl pan Rychetský v roce 2000 „vyslovovat pochybnosti“, ke kterým „dospěl až v poslední době“, tak vám nabízím dvě možné odpovědi. Buď umí cestovat v čase, nebo kličkuje a mlží.

Která z nich je tou správnou napovídá pohled do stenozáznamu z jednání Senátu, na kterém byl volební zákon projednáván (zde). Při něm vyjadřovala řada senátorů (například Daniel Kroupa, František Vízek nebo Jaroslav Šula) obdobné výtky, o jaké před dvěma týdny opřel svoje rozhodnutí i Ústavní soud. A co jim na to tenkrát řekl pan Rychetský? Proti kritice senátorů označujících zákon za „útok na demokracii“ se ohradil těmito slovy:

„...Je to opravdu útok na demokracii? Nebudu mluvit tak dlouho, jako někteří kolegové. Pokusím se stručně říci, co si myslím, že je demokracie.

1) Demokracie je především vláda většiny.

2) Je to vláda na čas, dočasná vláda většiny, tzn., že je povinnost opakovaně dávat možnost znovu vygenerovat tuto většinu.

...

Kdyby byla pravda většina těch argumentů, které zde zazněly, tak bychom žili ve světě, kde jsou zrůdné nedemokratické systémy, jako je Velká Británie a USA, ale dnes i Francie, která volí také většinovým systémem, protože tam propadá mnohem větší procento hlasů, jak známo.

...

Volební systém ovšem má především funkci vytvořit prostředek k tomu, aby se generovala většinová politická vůle, protože demokracie je vláda většiny. Většinový systém proto vědomě, a nikdo mu to nevyčítá, ani z teoretiků, ani z politiků, nedodržuje přesný princip zrcadla a proces generace, generování většinové politické vůle svěřuje již voličům do voleb.

Vyjádřil se také ke kritice přepočtu hlasů podle d'Hondtova systému. Tento princip hájil těmito slovy: „...přecházíme na D‘Hondtův volební systém, kterým se volí v celé Evropě, do Evropského parlamentu ve většině zemí...“. Tedy něco na způsob „když se to dělá v EU, tak to přeci nemůže být špatně“.

Slova, která pan Rychetský pronesl tenkrát v Senátu, tedy rozhodně zaváděná volební pravidla nezpochybňovala ani nekritizovala. Ale právě naopak obhajovala. Takže pokud nyní tvrdí opak, tak zkrátka neříká pravdu. Což je vzhledem k jeho postavení předsedy Ústavního soudu docela ostudné. Pravda, lžou i politici ve vysokých ústavních funkcích a nedá se rozhodně říct, že by šlo o jev výjimečný. Nicméně si myslím, že na předsedu Ústavního soudu bychom měli klást vyšší nároky. Stojí totiž v čele instituce, jež je onou pověstnou „poslední instancí“ a měla by tedy být symbolem důvěryhodnosti, nestrannosti a spravedlnosti. Aby ji mohla plnit, musí v jejím rámci působit lidé nejen na patřičné odborné úrovni, ale také i s vysokým morálním kreditem. Což platí dvojnásob o člověku, který stojí v jejím čele. Můžeme však o něčem takovém hovořit u někoho, kdo si s pravdomluvnosti zrovna netyká?

Pravda, je tu ještě možnost, že pan Rychetský nelže, ale události před dvěma desítkami let si zkrátka nepamatuje. Jeho morální profil by pak sice nebyl poněkud pokřivený, ale svědčilo by to o jeho značně snížené schopnost vybavovat si důležité informace. Ono je to ale vlastně jedno. Jedno i druhé je totiž podle mého názoru pro výkon tak důležité funkce, jakou je předseda Ústavního soudu, diskvalifikující.

Autor: Kateřina Lhotská | čtvrtek 18.2.2021 9:01 | karma článku: 48.23 | přečteno: 19141x

Další články blogera

Kateřina Lhotská

Klimatičtí aktivisté chtějí firmy „vyhladovět“

Klimaaktivistům zřejmě připadá, že odklon od „fosilní“ energetiky k „obnovitelné“ formou politických a legislativních opatření probíhá příliš pomalu, a tak přišli s jinou taktikou. Chtějí nechat firmy finančně „vyhladovět“.

25.2.2021 v 9:01 | Karma článku: 45.97 | Přečteno: 6783 | Diskuse

Kateřina Lhotská

Nouzový stav končí, aneb politici dokázali, že to nedokážou

Odmítnutí prodloužení nouzového stavu parlamentem neznamená jen skokové rozvolnění opatření majících bránit šíření koronamršky, ale také dokazuje, že předvolební kampaň je už v plném proudu. A že bude letos mimořádně nechutná.

12.2.2021 v 9:01 | Karma článku: 45.35 | Přečteno: 5407 | Diskuse

Kateřina Lhotská

Politici v rukou internetových gigantů

Komunisté doufali, že ovládnutím médií získají kontrolu nad myšlením lidí. V současnosti věří politici v obdobnou moc sociálních sítí a internetu. Jen se obávám, že dnes se role prohodily. Těmi ovládanými se totiž stali politici.

11.2.2021 v 9:01 | Karma článku: 37.87 | Přečteno: 893 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Otto Kamm

Tomu dala, tomu víc…

Doba covidová je v mnoha ohledech unikátní. V mnoha ohledech! Ještě jsme nezažili takový pres na nemocniční personál a takový stres, který působí na nás všechny.

27.2.2021 v 0:44 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 18 | Diskuse

Sára Mašínová

Totální zákaz vycházení musí být !!!

Pandemický plán, který je prozatím v pořádku musí mít další krok k likvidaci koronaviru. Nezničí jej nic kromě totálního zakazu vycházení !!!

27.2.2021 v 0:07 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 72 | Diskuse

Štěpánka Bergerová

Kdo se nestydí, nemůže být vydírán …

Před pár dny byl na iDNES článek o „revenge pornu“. Tento termín jsem doposud neznala a tak jsem se začetla dále, abych se dověděla, že se jedná o vydírání skrze zaslané intimní fotografie.

26.2.2021 v 22:58 | Karma článku: 7.27 | Přečteno: 107 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Co se děje v Maďarsku?

Jeden z lékařů ve vězení. Čínská vakcína testovaná jen na stovce starších? Od praktiků prý úřady požadovaly seznam lidí ochotných nechat se očkovat.

26.2.2021 v 20:03 | Karma článku: 10.09 | Přečteno: 562 | Diskuse

Ivo Peterka

Pár postřehů k "řešení" pandemie vládou

Toto nebude nijak souvislý a ucelený text. Spíše seznam úvah, které mě napadly v souvislosti s tím, jak vláda přistupuje k řešení situace.

26.2.2021 v 18:59 | Karma článku: 21.21 | Přečteno: 504 | Diskuse
Počet článků 151 Celková karma 43.11 Průměrná čtenost 5124

Jsem člověk snažící se používat hlavu i jinak, než aby mu jen nepršelo do krku. Třeba aby bylo kde nosit náušnice.

Najdete na iDNES.cz