Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 9. prosince 2021 Vratislav

Kdo bude dabovat mimozemšťany?

22. 04. 2021 9:01:55
V poslední době se množí oprávněné požadavky na to, aby filmové postavy příslušníků jednotlivých ras a etnik dabovali pouze herci téže rasy nebo etnika. Je to nepochybně správný směr a lze mu vytknout jediné – je málo ambiciózní.

Ony se totiž ve filmech nevyskytují jen postavy bělochů, černochů, Indů a jiných ras a etnik, ale třeba i postavy mimozemšťanů. Kdo bude dabovat je? Je v pořádku, aby to dělal člověk? Pochopitelně, že není. V jeho podání se totiž z takového příslušníka mimozemské civilizace nemůže stát nic jiného než karikatura. Proto je třeba pro tyto případy buď nějaké mimozemšťany angažovat, nebo prostě filmy, kde se tyto postavy vyskytují, netočit. Hrajeme si totiž s ohněm. Ne každá mimozemská civilizace je mírumilovná a naši necitlivost by nám taky mohla pořádně spočítat.

Jejich společnost nepochybně prošla podobným vývojem jako lidstvo, a tedy řešila i problém nepřijatelnosti dabování postav jednoho etnika příslušníky etnik jiných. Bez toho by totiž její vývoj ustrnul a její příslušníci by jen těžko byli schopni opustit svoji planetu a vydat se objevovat jiné civilizace. Mohli by se tedy na to, jak v této otázce tápeme, dívat s jistou shovívavostí. Na to však nelze spoléhat.

Asi každého napadne logická otázka, jak řeší problém s dabingem našinců ve svých filmech oni? Jednoduše. Angažují někoho z pozemšťanů. Vždyť kolik existuje případů únosů lidí mimozemšťany? Část z nich si nepamatuje, co se s nimi vlastně dělo (zde nebo zde). Co to asi tak mohlo být jiného, než že dabovali postavy pozemšťanů v mimozemských filmech? A že o tom mlčí? Pro to jsou dvě vysvětlení. Buď jim mimozemšťané opravdu vymazali paměť, nebo chtějí dabéři před berňákem utajit odměnu, kterou od nich za svoji práci dostali.

My bychom měli jít podobnou cestou. Tedy angažovat mimozemšťany. Že je není kde vzít? Ale kdeže... Vždyť už u nás několikrát přistáli (zde). Nepochybně znají naši řeč, protože bez patřičné jazykové výbavy by se na tak dalekou cestu nevydávali. Takže by to bylo ideální řešení. To bychom je ovšem nesměli naložit do formaldehydu. Ale možná se nabízí i jiná cesta. Ona se totiž řada mimozemšťanů pohybuje nejspíš i mezi námi. Při sledování vyjádření některých lidí (vlastně „lidí“) se totiž nelze zbavit dojmu, že na Zemi odněkud spadli...

Obdobně nepřijatelné jako dabovat mimozemšťany lidmi je činit totéž při dabingu zvířecích „postav“. To je opravdu takový problém naučit mluvit nějakého medvídka, oslíka, prasátko a tygříka, aby neměly postavičky v Medvídkovi Pú lidské hlasy? Copak nepokročila věda už tak daleko, aby nebylo možné vyšlechtit zvířecí jedince schopné srozumitelné řeči?

Ještě necitlivější ovšem je, když nějaký herec napodobuje zvuky, které jsou zvířatům vlastní. Jako to třeba dělal strýček Jedlička. Jeho pořady by proto měly kompletně skončit v trezoru. Dokážete si vůbec představit, jak se asi musí cítit prasátka, když slyší v televizi jeho chrochtání a kvičení?

Ale nevhodný dabing není jediným prohřeškem týkající se pořadů se zvířecími hrdiny. Dalším je značná nevyváženost „postav“, které v nich vystupují a které tak vytvářejí nesprávné stereotypy ve formujících se dětských myslích. Třeba takový seriál Tom a Jerry. Jak je možné, že kocour Tom je vždycky za trumberu, kterého myšák Jerry pokaždé převeze? Proč se ještě neozvali ochránci práv koček, že se tím vytváří nepříznivý obraz celého zvířecího druhu? Naštěstí lze tento prohřešek napravit. Stačí u poloviny dílů tohoto seriálu přetočit jejich konec tak, že Tom Jerryho zblajzne...

Nelze pomíjet ani dabing „postav“ neživých, jako jsou například lokomotivy, nebo stavební stroje. Třeba jako míchačka Julča v seriálu „Bořek stavitel“ nebo mašinka Tomáš ve stejnojmenném seriálu. Buďme však realisty a přiznejme si, že naučit stroje mluvit přirozeně (tedy nikoliv třeba počítačově) je velmi obtížné. Myslím, že v tomto případě by stačilo, kdyby se dabingu ujali lidé, kteří s nimi běžně pracují. Takže Julču by namluvil třeba nějaký zedník a Tomáše strojvůdce. A jak napravit to, co se už pokazilo? Především by se měl omluvit Ringo Star, který byl vypravěčem a zároveň dabérem dialogů anglické verze prvních dvou sérií příhod o mašince Tomášovi (zde). Stejně jako ti, co dabovali v různých jazykových mutacích série další. A samozřejmě vrátit nezasloužené honoráře, které za to dostali.

Možná někoho napadne, že bychom neměli slevovat z nároků a trvat na tom, že je třeba rozmluvit i lokomotivy, míchačky a další neživé „herce“. Myslím si však, že by to bylo v tuto chvíli na škodu věci. Nepochybně by se totiž vyrojila celá řada ironických komentářů nepřátel pokroku, kteří by se snažili úsilí po dosažení spravedlivého dabingu zesměšňovat a tím pádem v očích veřejnosti shazovat. Na rozmluvení neživých „herců“ bude ostatně čas, až se společnými silami podaří vybudovat společnost Dobra. Pak už do toho totiž nikdo kecat nebude...

Jen pro jistotu... Text obsahuje prvky ironie a nadsázky. Respektive kromě nich neobsahuje už nic jiného...

Autor: Kateřina Lhotská | čtvrtek 22.4.2021 9:01 | karma článku: 39.43 | přečteno: 1075x

Další články blogera

Kateřina Lhotská

Konečně udělal někdo na aktivisty dlouhý nos

Už jsme si zvykli na to, že kdykoliv na někoho nastoupí aktivisté a začnou jej kritizovat za nějaký prohřešek proti jejich vidění světa, tak si z nich dotyčný kecne na zadek, posype si hlavu popelem a za své konání se omluví.

2.12.2021 v 9:01 | Karma článku: 48.55 | Přečteno: 20448 | Diskuse

Kateřina Lhotská

I jiní prezidenti odmítali jmenovat ministry

Miloš Zeman avizoval, že odmítne jmenovat ministrem jednoho z kandidátů, které mu předložil Petr Fiala. Čelí za to vlně kritiky. Není však zdaleka naší první hlavou státu, která tímto způsobem „komplikuje“ premiérovi život.

25.11.2021 v 9:01 | Karma článku: 46.08 | Přečteno: 7161 | Diskuse

Kateřina Lhotská

Klimatický konsenzus 99,9 %! A není to málo?

Časopis Environmental Research Letters zveřejnil závěry studie, podle které existuje 99,9 % vědecký konsenzus na tom, že příčinnou klimatické změny jsou emise CO2 vypouštěné člověkem. 99,9 % je hodně. Až to vyvolává pochybnosti.

18.11.2021 v 9:01 | Karma článku: 39.97 | Přečteno: 1040 | Diskuse

Kateřina Lhotská

Nejde o „záchranu“ klimatu, jde o likvidaci kapitalismu

Bojovníci za „záchranu“ klimatu volají po okamžitých a radikálních řešeních majících změnit společenský systém. A ti, co prosazují „klimatické“ projekty, deformují tržní hospodářství. Společně tak usilují o likvidaci kapitalismu.

11.11.2021 v 9:01 | Karma článku: 47.11 | Přečteno: 9582 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Marek Hurt

Důvěryhodnost především aneb chcete něco vědět o vakcíně Pfizer? Počkejte si 55 - 75 let.

Jde o žádost amerického soudce o poskytnutí informací o vakcíně firem Pfizer a Biontech od amerického úřadu pro kontrolu potravin a léčiv FDA, který použití vakcín schválil v rekordně krátké době.

8.12.2021 v 19:36 | Karma článku: 28.50 | Přečteno: 551 | Diskuse

Vilém Ravek

Studenti Právnické fakulty UK požadují genderový akční plán.

Výrazným kladem genderového aktivismu a dalších současných ismů je, že my, co pamatujeme období vrcholné normalizace, můžeme dávat mladým dobré rady ve stylu, aby se vlk nažral a koza zůstala celá.

8.12.2021 v 18:50 | Karma článku: 27.38 | Přečteno: 548 | Diskuse

Karel Trčálek

Kdože to leží v nemocnicích? Stačí se podívat na data covid-data ÚZISu!

Chceme si skutečně lhát do kapsy, ničit normální život lidí, ekonomiku, a to přinejmenším zčásti pro byznysové zájmy některých firem kolem covid-19? Skutečná ochrana zdraví lidí se zajišťuje jinými prostředky, nikoli pohrůžkami!

8.12.2021 v 16:20 | Karma článku: 15.24 | Přečteno: 659 | Diskuse

Miroslav Nigrin

Potrestejme Rusko a střelme se do nohy!

Nějak se mi nechce uvěřit tomu co čtu. Připadá mi to jako jeden velký vtip, nebo spíš nějaká hra žáků zvláštních škol. USA se radí s Evropou, jak zakročit proti Rusku... zase sankce (úsměvné, když nefungují, nebo je to účel?).

8.12.2021 v 14:51 | Karma článku: 34.98 | Přečteno: 815 |

František Mikeš

Když právníci mudrují.

Pro dění okolo jmenování vlády by mohl platit Meyerův zákon: Není nic jednoduššího, než věci zkomplikovat, ale není nic komplikovanějšího, než je zjednodušit.

8.12.2021 v 13:40 | Karma článku: 20.57 | Přečteno: 348 | Diskuse
Počet článků 184 Celková karma 43.88 Průměrná čtenost 5235

Jsem člověk snažící se používat hlavu i jinak, než aby mu jen nepršelo do krku. Třeba aby bylo kde nosit náušnice.

Najdete na iDNES.cz