Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 19. ledna 2022 Doubravka

Volby 2021 – prohnilí proti nebezpečným

27. 05. 2021 9:01:55
Po léta u nás bývaly parlamentní volby ve znamení souboje pravice s levicí. Ústředním motivem těch letošní se pak dlouho zdála být otázka: „Jste pro Babiše nebo proti němu?“ Podle mne však zní jejich zásadní dilema úplně jinak.

Když se poslední dobou bavím s lidmi o tom, koho budou volit a z jakého důvodu, tak obvykle mluví o tom, proč tomu či onomu uskupení svůj hlas nedají. Přičemž nejčastěji opakují „protože Babiš“, „chtějí zvyšovat daně“, „chtějí šíleně zvyšovat daně“, „jsou to vítači“, „jsou to eurohujeři“, „jsou protievropští“, „chtějí moc rozhazovat“, „chtějí škudlit“ a podobně. Ale víte, co se od nich naopak nikdy nedozvím? Proč by někoho volit chtěli.

Důvody pro pozitivní volbu zkrátka chybí a velká část voličů (možná většina) se při výběru toho, komu dají svůj hlas, hodlá řídit pravidlem volby nejmenšího zla. Tedy hlasovat pro (téměř) kohokoliv s výjimkou ANO. Domnívám se však, že dilema „pro Babiše nebo proti němu" je chybné. Z hlediska delší časové perspektivy a při pohledu na realitu naší politické scény by dle mého soudu měla správně položená otázka znít totiž takto: „Dát hlas politikům prohnilým nebo nebezpečným?"

Čím se od sebe obě tyto sorty liší? Ti první chápou politiku jako způsob, jak si namastit kapsu a pro dosažení tohoto cíle nemají celkem žádné zábrany. Ti druzí by zase rádi prosadili takové společenské změny, které mohou mít závažný vliv na další demokratický a svobodný vývoj v naší zemi. Toto označení lze pak generalizovat i na politické strany a hnutí podle toho, jaký typ politiků je reprezentuje v současnosti, případně tak činil v minulosti. Což samozřejmě neznamená, že všichni jejich členové jsou podvodníky, nebo nebezpečnými fanatiky.

Mezi prohnilé tak lze zařadit ty strany a uskupení, které prosluly skandály obvykle plynoucími z jejich úzkého propojením s podnikatelským prostředím. Je přitom jedno zda šlo o záležitosti na úrovni vládní, krajské nebo obecní. Za nebezpečné lze pak označit ty, kteří mají blízko k jakékoliv ideologii ohrožující základní svobody a další atributy demokratické společnosti.

Takovou ideologií je nepochybně komunismus. Byť je v současnosti již značně vyčpělý a jeho zastánci připomínají spíše starého psa, který sice ještě štěká, ale už nemá zuby na to, aby i kousal. Nicméně tato ideologie má svého zdatného nástupce. Je jím progresivismus. Co všechno dokáže, ukazuje především v zemích na západ od nás, kde se čím dál častěji setkáváme omezování svobody slova tím, že některé věci se v zájmu hyperkorektnosti zkrátka „neříkají“ (zde nebo zde), bojem proti rasismu přerůstajícím v rasismus naruby (zde), likvidací přirozených rodinných vztahů a jejich náhradou vztahy jinými (například místo otce a matky „rodič 1“ a „rodič 2“ – zde) a deformacemi volného trhu ve snaze „poroučet větru a dešti“ (zde).

Nejspíš teď čekáte, že se ode mne dozvíte, které že naše strany a hnutí jsou ty prohnilé a které ty nebezpečné. Bohužel vás musím zklamat, ale cílem tohoto textu není politické subjekty zaškatulkovat. Navíc to u některých nemusí být vždy úplně jednoznačné. I prohnilí totiž mohou propadnout progresivismu. A „předsudečná podezřívavost“ zase napovídá, že někdo není prohnilý jen díky tomu, že ještě nedostal šanci se prohnilým stát. A kromě toho si myslím, že většina čtenářů si jednotlivé strany a hnutí umí zařadit i bez mé nápovědy.

Vraťme se však k původní otázce. Komu dát svůj hlas? Těm nebezpečným nebo prohnilým? Myslím, že vodítkem nám může být především historická zkušenost s vládnutím politiků té dané sorty. Když byli u vesla ti prohnilí, tak se zkrátka fixlovalo a „odklánělo“. Do doby, než to přesáhlo únosnou mez. Pak voliči zdiskreditované politiky vyměnili, což doposud fungující penězovody mezi stranami a podnikateli přerušilo. Ovšem jen na čas, než byly nastaveny nové. No a ve chvíli, kdy i jimi teklo peněz přespříliš, došlo k další změně. A tak pořád dokola.

To rozhodně není nic, nad čím bychom měli skákat nadšením. Na druhou stranu však přitom (až na dočasné výjimky) nedocházelo k omezování jakýchkoliv demokratických svobod. Lidé se vždy mohli svobodně vyjadřovat ke všemu, co se jim nelíbí, nikdo nebyl za své názory a postoje postihován (až na úplné extrémy jako třeba hajlování nácků) a soukromé vlastnictví bylo nedotknutelné. A pokud už došlo k omezením těchto svobod, tak to bylo vždy dočasné a souviselo to s nějakou mimořádnou situací. Někdy to trvalo hodně dlouho (například v reakci na pandemii koronaviru), jindy jen krátce (třeba v případě povodní).

Co by se však stalo se společností, pokud by se dostali k moci ti nebezpeční? I tady nám pomůže naše historická zkušenost. Pravda, je už přes sedm desetiletí stará. Nicméně jedno poučení bychom si z ní měli odnést. Je totiž značně naivní spoléhat na to, že politici, kteří s těmi nebezpečnými povládnou v případné koalici, jim budou schopni zabránit v uskutečnění těch největší zhůvěřilosti z jejich programu. A komu nestačí minulost, ať se podívá na to, co se v současnosti odehrává v zemích, kde mají progresivisté silné postavení. O tom, jak to chodí třeba ve Švédsku jsem psala před časem zde.

A kdo je tedy pro naši zemi tím menším zlem? Možná to bude někomu znít cynicky, ale myslím, že než abychom si i u nás museli postupně začít dávat pozor na ústa, řešili 56 pohlaví, pouštěli se do multikulturního experimentování a dobrovolně si v marné snaze „poroučet větru a dešti“ zlikvidovali ekonomiku, tak to ať nám raději vládnou ti, kteří mají k Mirkovi Dušínovi asi tak daleko jako Sahara k zalednění. Když už tedy nejsou k mání politici lepší...

Autor: Kateřina Lhotská | čtvrtek 27.5.2021 9:01 | karma článku: 46.77 | přečteno: 8122x

Další články blogera

Kateřina Lhotská

Důchodová reforma? Zapomeňte...

Jedním z cílů nově vznikající vlády je realizace důchodové reformy. Podle dosavadních prohlášení nového ministra práce a sociálních věcí půjde ovšem pouze o kašírování stávajícího systému. Takže na skutečnou reformu zapomeňme.

16.12.2021 v 9:01 | Karma článku: 43.36 | Přečteno: 7437 | Diskuse

Kateřina Lhotská

Je pan Stanjura kouzelník?

Vznikající vláda si klade za cíl krotit deficit státního rozpočtu, a přitom nezvyšovat daně. To vše při nejistém vývoji ekonomiky. Sestavit za těchto podmínek rozpočet a pak podle něj i hospodařit, je vpravdě úkol pro kouzelníka.

9.12.2021 v 9:01 | Karma článku: 45.55 | Přečteno: 7558 | Diskuse

Kateřina Lhotská

Konečně udělal někdo na aktivisty dlouhý nos

Už jsme si zvykli na to, že kdykoliv na někoho nastoupí aktivisté a začnou jej kritizovat za nějaký prohřešek proti jejich vidění světa, tak si z nich dotyčný kecne na zadek, posype si hlavu popelem a za své konání se omluví.

2.12.2021 v 9:01 | Karma článku: 48.60 | Přečteno: 21060 | Diskuse

Kateřina Lhotská

I jiní prezidenti odmítali jmenovat ministry

Miloš Zeman avizoval, že odmítne jmenovat ministrem jednoho z kandidátů, které mu předložil Petr Fiala. Čelí za to vlně kritiky. Není však zdaleka naší první hlavou státu, která tímto způsobem „komplikuje“ premiérovi život.

25.11.2021 v 9:01 | Karma článku: 46.19 | Přečteno: 7282 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Lněnička

Hon na Babiše začíná

Sahal až příliš vysoko, nyní mu to spočítají i s úroky. Chtěl vládnout všemu, chtěl moc a nechtěl se o ní dělit, a to se neodpouští. Albert z Valdštejna by mohl povídat.

18.1.2022 v 20:02 | Karma článku: 24.42 | Přečteno: 411 | Diskuse

Karel Ábelovský

Já se popravdě panu premiérovi vůbec nedivím (zapomenuté blogy)

... řekněme si popravdě, koho by bavilo poslouchat tu snůšku lží, pomluv, křivého napadání, chvástání a sebechvály, když by byl v jeho postavení a situaci, kdy přebírá zadlužený a morálně rozvrácený stát, rozhádanou společnost?

18.1.2022 v 12:39 | Karma článku: 22.29 | Přečteno: 557 | Diskuse

Frantisek Stanek

Hoax z povstání ze 6. ledna 2021 a význam pro demokracii USA a Evropy.

250 let demokracie a právní ústavnosti v USA ukazuje, že svobody a lidský práva ztratíme během sekundy. Ve prospěch sil které chtějí demokracii řídit od stolu.Je to ukázka pýchy demokratické strany USA. Která povede k destrukci.

17.1.2022 v 20:28 | Karma článku: 23.16 | Přečteno: 501 | Diskuse

Bohumír Šimek

2:0 pro Babiše

Tak takto ne! Dostali jste od nás důvěru a pro svoji absenci a drobný podraz opozice jste ve sněmovně prošustrovali dva důležité zákony!

17.1.2022 v 18:38 | Karma článku: 14.68 | Přečteno: 1039 | Diskuse

Zdeněk Bárta

Případ Djokovič

27.10. 2021. Australský premiér řekl, že se s tenisovými hvězdami nebude zacházet s výjimkami v četně číslo jedna Djokoviče, který odmítl říci zda je očkovaný. Všímáte si toho datumu? Takto informoval premiér veřejnost a nejen ji.

17.1.2022 v 18:12 | Karma článku: 23.58 | Přečteno: 789 | Diskuse
Počet článků 186 Celková karma 45.21 Průměrná čtenost 5265

Jsem člověk snažící se používat hlavu i jinak, než aby mu jen nepršelo do krku. Třeba aby bylo kde nosit náušnice.

Najdete na iDNES.cz