Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. října 2021 Státní svátek.

Volby 2021 – prohnilí proti nebezpečným

27. 05. 2021 9:01:55
Po léta u nás bývaly parlamentní volby ve znamení souboje pravice s levicí. Ústředním motivem těch letošní se pak dlouho zdála být otázka: „Jste pro Babiše nebo proti němu?“ Podle mne však zní jejich zásadní dilema úplně jinak.

Když se poslední dobou bavím s lidmi o tom, koho budou volit a z jakého důvodu, tak obvykle mluví o tom, proč tomu či onomu uskupení svůj hlas nedají. Přičemž nejčastěji opakují „protože Babiš“, „chtějí zvyšovat daně“, „chtějí šíleně zvyšovat daně“, „jsou to vítači“, „jsou to eurohujeři“, „jsou protievropští“, „chtějí moc rozhazovat“, „chtějí škudlit“ a podobně. Ale víte, co se od nich naopak nikdy nedozvím? Proč by někoho volit chtěli.

Důvody pro pozitivní volbu zkrátka chybí a velká část voličů (možná většina) se při výběru toho, komu dají svůj hlas, hodlá řídit pravidlem volby nejmenšího zla. Tedy hlasovat pro (téměř) kohokoliv s výjimkou ANO. Domnívám se však, že dilema „pro Babiše nebo proti němu" je chybné. Z hlediska delší časové perspektivy a při pohledu na realitu naší politické scény by dle mého soudu měla správně položená otázka znít totiž takto: „Dát hlas politikům prohnilým nebo nebezpečným?"

Čím se od sebe obě tyto sorty liší? Ti první chápou politiku jako způsob, jak si namastit kapsu a pro dosažení tohoto cíle nemají celkem žádné zábrany. Ti druzí by zase rádi prosadili takové společenské změny, které mohou mít závažný vliv na další demokratický a svobodný vývoj v naší zemi. Toto označení lze pak generalizovat i na politické strany a hnutí podle toho, jaký typ politiků je reprezentuje v současnosti, případně tak činil v minulosti. Což samozřejmě neznamená, že všichni jejich členové jsou podvodníky, nebo nebezpečnými fanatiky.

Mezi prohnilé tak lze zařadit ty strany a uskupení, které prosluly skandály obvykle plynoucími z jejich úzkého propojením s podnikatelským prostředím. Je přitom jedno zda šlo o záležitosti na úrovni vládní, krajské nebo obecní. Za nebezpečné lze pak označit ty, kteří mají blízko k jakékoliv ideologii ohrožující základní svobody a další atributy demokratické společnosti.

Takovou ideologií je nepochybně komunismus. Byť je v současnosti již značně vyčpělý a jeho zastánci připomínají spíše starého psa, který sice ještě štěká, ale už nemá zuby na to, aby i kousal. Nicméně tato ideologie má svého zdatného nástupce. Je jím progresivismus. Co všechno dokáže, ukazuje především v zemích na západ od nás, kde se čím dál častěji setkáváme omezování svobody slova tím, že některé věci se v zájmu hyperkorektnosti zkrátka „neříkají“ (zde nebo zde), bojem proti rasismu přerůstajícím v rasismus naruby (zde), likvidací přirozených rodinných vztahů a jejich náhradou vztahy jinými (například místo otce a matky „rodič 1“ a „rodič 2“ – zde) a deformacemi volného trhu ve snaze „poroučet větru a dešti“ (zde).

Nejspíš teď čekáte, že se ode mne dozvíte, které že naše strany a hnutí jsou ty prohnilé a které ty nebezpečné. Bohužel vás musím zklamat, ale cílem tohoto textu není politické subjekty zaškatulkovat. Navíc to u některých nemusí být vždy úplně jednoznačné. I prohnilí totiž mohou propadnout progresivismu. A „předsudečná podezřívavost“ zase napovídá, že někdo není prohnilý jen díky tomu, že ještě nedostal šanci se prohnilým stát. A kromě toho si myslím, že většina čtenářů si jednotlivé strany a hnutí umí zařadit i bez mé nápovědy.

Vraťme se však k původní otázce. Komu dát svůj hlas? Těm nebezpečným nebo prohnilým? Myslím, že vodítkem nám může být především historická zkušenost s vládnutím politiků té dané sorty. Když byli u vesla ti prohnilí, tak se zkrátka fixlovalo a „odklánělo“. Do doby, než to přesáhlo únosnou mez. Pak voliči zdiskreditované politiky vyměnili, což doposud fungující penězovody mezi stranami a podnikateli přerušilo. Ovšem jen na čas, než byly nastaveny nové. No a ve chvíli, kdy i jimi teklo peněz přespříliš, došlo k další změně. A tak pořád dokola.

To rozhodně není nic, nad čím bychom měli skákat nadšením. Na druhou stranu však přitom (až na dočasné výjimky) nedocházelo k omezování jakýchkoliv demokratických svobod. Lidé se vždy mohli svobodně vyjadřovat ke všemu, co se jim nelíbí, nikdo nebyl za své názory a postoje postihován (až na úplné extrémy jako třeba hajlování nácků) a soukromé vlastnictví bylo nedotknutelné. A pokud už došlo k omezením těchto svobod, tak to bylo vždy dočasné a souviselo to s nějakou mimořádnou situací. Někdy to trvalo hodně dlouho (například v reakci na pandemii koronaviru), jindy jen krátce (třeba v případě povodní).

Co by se však stalo se společností, pokud by se dostali k moci ti nebezpeční? I tady nám pomůže naše historická zkušenost. Pravda, je už přes sedm desetiletí stará. Nicméně jedno poučení bychom si z ní měli odnést. Je totiž značně naivní spoléhat na to, že politici, kteří s těmi nebezpečnými povládnou v případné koalici, jim budou schopni zabránit v uskutečnění těch největší zhůvěřilosti z jejich programu. A komu nestačí minulost, ať se podívá na to, co se v současnosti odehrává v zemích, kde mají progresivisté silné postavení. O tom, jak to chodí třeba ve Švédsku jsem psala před časem zde.

A kdo je tedy pro naši zemi tím menším zlem? Možná to bude někomu znít cynicky, ale myslím, že než abychom si i u nás museli postupně začít dávat pozor na ústa, řešili 56 pohlaví, pouštěli se do multikulturního experimentování a dobrovolně si v marné snaze „poroučet větru a dešti“ zlikvidovali ekonomiku, tak to ať nám raději vládnou ti, kteří mají k Mirkovi Dušínovi asi tak daleko jako Sahara k zalednění. Když už tedy nejsou k mání politici lepší...

Autor: Kateřina Lhotská | čtvrtek 27.5.2021 9:01 | karma článku: 46.77 | přečteno: 8119x

Další články blogera

Kateřina Lhotská

Pandora Papers, měsíc poté

Je to necelý měsíc, co bylo zveřejněna část ze seznamu politiků a podnikatelů z celého světa známém jako Pandora Papers. Ti se mají údajně dopouštět obcházení daňových zákonů, praní špinavých peněz a podobných finančních deliktů.

28.10.2021 v 9:01 | Karma článku: 40.61 | Přečteno: 1803 | Diskuse

Kateřina Lhotská

Nová vláda dostala bianco šek

Svými volebními hlasy vyslali voliči politikům dvě zásadní a jasná sdělení – nechtějí ve vládě Andreje Babiše a Piráty. Bohužel však volby nepřinesly odpověď na otázku podle mne mnohem závažnější – co voliči naopak chtějí.

21.10.2021 v 9:01 | Karma článku: 36.82 | Přečteno: 1063 | Diskuse

Kateřina Lhotská

Vypoklonkovali jsme Rusy z Dukovan, vracejí se potrubím

Prezident Zeman nedávno podepsal zákon, který vyřazuje ruské a čínské firmy z tendru na dostavbu jaderné elektrárny v Dukovanech. Důvod ke spokojenosti? Kdepak. Jen další falešná iluze o tom, jak jsme oslabili vliv Ruska na nás.

7.10.2021 v 9:01 | Karma článku: 38.20 | Přečteno: 1066 | Diskuse

Kateřina Lhotská

Po 30 letech jde opět o svobodu slova

Společnost pro obranu svobody projevu (SOSP) zaslala před časem politickým stranám majícím šanci proniknout do parlamentu pět otázek týkajících se obrany svobody slova a boje proti cenzuře. Odpovědi se však nedočkala ode všech.

30.9.2021 v 9:01 | Karma článku: 39.72 | Přečteno: 1179 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Karel Ábelovský

Kdo jsou lidé, na které tu "kdekdo" kydá špínu (IV.část - Markéte Pekarová - Adamová)

... a to asi jen proto, že je voličem Zemana, Babiše a ANO, případně SPD a podléhá populistické a lživé kampani svých favoritů, kteří jim klidně slíbí jak možné, tak i nemožné. Vědí vůbec něco o lidech, které pomlouvají a uráží?

28.10.2021 v 12:29 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 13 | Diskuse

Vladimír Zeman

To jsme opravdu takové ovce, že si necháme všechno líbit?

Moc fandím dnešnímu Maďarsku a Polsku, že jsou schopni na vládní úrovni kritizovat jednání bruselské byrokracie. Bohužel ztratily mocného spojence, totiž nás. Babiš dokázal velmi střízlivě a kriticky hodnotit jednání bruselských

28.10.2021 v 11:19 | Karma článku: 21.94 | Přečteno: 215 | Diskuse

Karel Ábelovský

Jsme po volbách (aneb co mi uniklo). Vám taky?

... byla rozpuštěna sněmovna, a je tedy celkem logické a jasné, že nyní je na tahu prezident země, který by měl pověřit vítěze voleb, respektive toho, kdo má skutečně šanci sestavit funkční vládu, tedy někoho z koalice Spolu

28.10.2021 v 10:57 | Karma článku: 9.74 | Přečteno: 142 | Diskuse

Martin Braun

Milostivé léto - odporný podfuk na občany

Nebudeme se bavit o těch sociálně slabých, kteří si za své problémy mohou sami a nejsou ochotní svůj život vzít do svých vlastních rukou a jen natahují dlaň,

28.10.2021 v 10:50 | Karma článku: 8.53 | Přečteno: 245 | Diskuse

Zdeněk Bárta

Platy si zvýšíme. Rozhodla nová vláda? Opravdu?

Nač ta potřeba tak hloupě lhát? Nová vláda o ničem nemohla rozhodnout a to z velmi jednoduchého důvodu. Žádná nová vláda ještě není a teprve se tvoří. Nebyl jmenován zatím nikdo kdo by ji měl sestavit. Jednání teprve probíhají.

28.10.2021 v 10:21 | Karma článku: 11.75 | Přečteno: 166 | Diskuse
Počet článků 179 Celková karma 41.22 Průměrná čtenost 5065

Jsem člověk snažící se používat hlavu i jinak, než aby mu jen nepršelo do krku. Třeba aby bylo kde nosit náušnice.

Najdete na iDNES.cz