Neděle 27. listopadu 2022, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 27. listopadu 2022 Xenie

„Dávám EU devatenáct let...“

12. 08. 2021 9:01:55
Tak by se dala parafrázovat prognóza George Friedmana o uspořádání světa v roce 2040. Podle něj totiž tou dobou už nebude existovat EU a o svůj vliv přijde i Rusko a Čína. Na rozdíl od USA, které si svoje postavení udrží.

O tom, co dalšího pan Friedman předpovídá a jak ke svým závěrům došel, se můžete dočíst zde. Zajímavé je, že ve svých prognózách vůbec nezohledňuje možné ekonomické a politické dopady „boje s klimatem“, ani stále vyhrocenější střety mezi těmi, kteří preferují konzervativní uspořádání společnosti a těmi, kteří usilují o její přeměnu v duchu progresivismu. Obojí dle mého soudu bude ovlivňovat vývoj především v zemích „západu“, tedy kromě EU a dalších států západní Evropy také v USA a Kanadě.

Na tom, že všechny ty Green Dealy, „uhlíkové neutrality“ a „spravedlivá klimatická řešení“ budou mít na ekonomiku těchto zemí dramatický dopad, se přitom shodují jak kritici těchto plánů, tak jejich zastánci. Rozdíl je pouze v tom, že ti první považují hospodářské oslabování „západu“ za závažný vedlejší efekt „boje s klimatem“ (například zde nebo zde), ti druzí jej naopak vidí jako efekt žádoucí. Dosavadní ekonomický růst je totiž podle nich jedním z „viníků“ klimatických změn, protože zvyšuje poptávku po energii, tím pádem i po větším spalování fosilních paliv a vede tak ke zvyšování emisí CO2 (například zde).

Je samozřejmě otázkou, jak bude hospodářský pokles výrazný a jak moc to „západ“ oslabí v soutěžení s Čínou. Ta by tak na jeho zeleném běsnění mohla zdánlivě vydělat tím, že využije ztráty jeho konkurenceschopnosti a zaujme jeho pozice na světovém trhu. Pocit vítězství ovšem Čině podle mne moc dlouho nevydrží. Nějakou dobu bude sice z nově získaných pozic těžit, ovšem po čase pocítí dopady klesající poptávky právě ze zemí „západu“ způsobené jejich ekonomickým poklesem. A jen těžko bude hledat pro svoje zboží nová odbytiště. Ztráta pozic tedy dle mého soudu čeká po čase i ji a pan Friedman se tak ve své prognóze nemýlí. Byť on uvádí, že příčinou bude pokles její konkurenceschopnosti a z toho plynoucí vnitřní problémy, zatímco podle mne za tím bude stát propad poptávky po čínském zboží v zemích „západu“.

Otázkou je, proč pan Friedman při svých úvahách okolnosti související s „bojem s klimatem“ vlastně nevzal v potaz. Možná tuší, že všechny ty plány na rychlou „dekarbonizaci ekonomiky“ jsou jenom kecy a konstrukce z nich sestavené se sesypou jako domeček z karet v okamžiku, kdy narazí na ekonomickou realitu. A že výkřiky o dosažení „uhlíkové neutrality“ do roku 2050 mají stejnou váhu, jako když českoslovenští soudruzi hlásali, že do roku 1975 bude u nás vybudován komunismus (zde). Podle mne je však třeba počítat s tím, že než k onomu ekonomickému procitnutí z klimatického snu dojde, dokážou zelené plány napáchat pořádnou paseku. Takovou, která s postavením „západu“ ve světě secsakra zatřese.

A jak to bude s EU? George Friedman předpovídá, že se změní v nějakou formu „hospodářské unie“, tedy společenství ne nepodobnému EHS. Členským státům zkrátka dříve či později dojde, že se EU změnila ze „servisní organizace“, která jim má sloužit, v byrokratického molocha, kterému naopak slouží ony. A budou tedy logicky hledat jinou a efektivnější formu evropské spolupráce.

V tomto kontextu pan Friedman uvádí, že novým lídrem starého kontinentu se stane Polsko a s ním i celý středoevropský region. Něco na tom bude. Pokud se totiž EU skutečně rozpadne, bude téměř jistě jedním z katalyzátorů tohoto vývoje rozpor mezi konzervativním a progresivistickým viděním světa. V zemích střední Evropy má navrch to první. Velká (byť pomalu se zmenšující) část jejich obyvatelstva má totiž osobní zkušenost s totalitou a vidí znepokojivé paralely mezi ní a progresivistickými vizemi fungování společnosti. Pokud tedy po rozpadu EU vznikne něco jako „konzervativní blok“, bude nepochybně zahrnovat především státy střední Evropy. Celý tento region by tak vystoupil ze stínu EU a stal se důležitým hráčem. Se středoevropany by už zkrátka každý jen tak nezametal. Ovšem dost pochybuju, že by byli považováni za evropské lídry.

Pan Friedman dále předpovídá vznik nových regionálních lídrů na Blízkém a Dálném východě. V prvním případě to má být Turecko, které udělá další významné kroky k obnovení Osmanské říše, v tom druhém Japonsko. S Turky se nejspíš nemýlí, ale tím Japonskem si nejsem jistá. Jeho nejvýznamnějšími obchodními partnery jsou totiž Čína a USA (zde), kam jdou až dvě pětiny jeho exportu. Je tedy otázka, jak se japonská ekonomika vyrovná s předpokládaným poklesem poptávky po svém zboží v těchto zemích.

Ovšem jak to nakonec bude a jestli se tyto prognózy naplní, si budeme muset ještě dvacet let počkat. Tedy vlastně už jen devatenáct...

Autor: Kateřina Lhotská | čtvrtek 12.8.2021 9:01 | karma článku: 43.47 | přečteno: 6347x

Další články blogera

Kateřina Lhotská

Zelený tunel

Zhruba stovka měst ze zemí EU se před časem zavázala, že do roku 2030 dosáhnou tzv. „uhlíkové neutrality“. Ovšem poté, co „dozněl potlesk na otevřené scéně“ a svoje plány začaly uvádět v život, přišla srážka s realitou.

24.11.2022 v 9:01 | Karma článku: 42.85 | Přečteno: 2478 | Diskuse

Kateřina Lhotská

A kdy bude demonstrace i pro ostatní?

Stalo se už tradicí, že se téměř žádné významné výročí neobejde bez demonstrací stoupenců či odpůrců čehokoliv. Naposledy jsme to zažili 28. října, kdy se takto prezentovali zastánci obou krajních názorů na (ne)činnost naší vlády.

17.11.2022 v 9:01 | Karma článku: 44.96 | Přečteno: 4220 | Diskuse

Kateřina Lhotská

Přestaňme už socialismu říkat tržní ekonomika

Po 40 let se u nás „budoval“ socialismus. Dopadlo to bledě a naši ekonomiku to přivedlo téměř cu grunt. Po roce 1989 jsme tedy začali rozvíjet tržní hospodářství. Jenomže jsme z této cesty sešli a máme tu zpátky socialismus...

10.11.2022 v 9:01 | Karma článku: 45.40 | Přečteno: 4169 | Diskuse

Kateřina Lhotská

Kam se poděly osobnosti?

Při pohledu na seznam prezidentských kandidátů byste marně hledali nějakou výraznou osobnost. Tedy někoho, kdo dokáže lidi oslovovat a získat svým charizmatem. Volby se zkrátka stávají soutěží v disciplíně „kdo vadí nejméně“.

27.10.2022 v 9:01 | Karma článku: 44.13 | Přečteno: 3231 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Filip Vracovský

Socialismus v žaludku

Ponechme stranou ideologii a bídu, či naopak jistoty které nám tato doba přinesla. Podívejme se do zpětného zrcátka z trošku jiného úhlu....

27.11.2022 v 9:28 | Karma článku: 21.61 | Přečteno: 717 | Diskuse

Karel Trčálek

Jaromír Nohavica nastavil svým novým šlágrem pravdivé zrcadlo především sám sobě

Básnici jsou svědomím národa, a čím větší jsou tito básnici, tím i větším svědomím jsou národa, z čehož zákonitě vyplývá, že svědomí Jaromíra Nohavici jako našeho největšího národa musí být bezedné

27.11.2022 v 9:20 | Karma článku: 17.09 | Přečteno: 318 | Diskuse

Lubomír Stejskal

MS v Kataru: Nalijme si čistého vína

Dodám: izraelského. Dva účastníci šampionátu z Izraele, novinář Raz Schechnik a fotoreportér Oz Moalem, kteří pokrývají šampionát pro sever Ynet, potvrdili syrovou pravdu. Jak moc je Izrael v arabském světě nenáviděn.

27.11.2022 v 9:19 | Karma článku: 15.74 | Přečteno: 209 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Podivuhodná noc - adventní povídka

Dnes je první neděle adventu. Období, zakončené podivuhodnou nocí, v níž se dějí zázraky - věci, jež jsou za zrakem našeho chápání. Ať se nám všem navzdory okolním okolnostem vydaří.

27.11.2022 v 8:53 | Karma článku: 9.55 | Přečteno: 116 | Diskuse

Josef Nožička

Nohavica svým novým songem nastavil některým osobám nemilé zrcadlo

Nový hit písničkáře Jaromíra Nohavici "Počkáme, co řekne" vyvolal v médiích i na sociálních sítích zbytečně moc emocí.

27.11.2022 v 8:10 | Karma článku: 37.09 | Přečteno: 948 | Diskuse
Počet článků 227 Celková karma 42.92 Průměrná čtenost 5315

Jsem člověk snažící se používat hlavu i jinak, než aby mu jen nepršelo do krku. Třeba aby bylo kde nosit náušnice.

Žena vypadá jako divoženka, muži jsou jejím vzhledem fascinováni

Umělkyně, modelka i pornoherečka si říká Annuschkatz a na svém těle má tolik tetování, že už je jen málokde vidět její...

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Nelituji toho, že jsem kdysi pila, říká sestra Jiřího Korna. Žila i na ulici

Yvetta Kornová (60) promluvila o alkoholismu a svěřila se, že plánuje svatbu. Známá dětská herečka a sestra zpěváka...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...