Neděle 27. listopadu 2022, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 27. listopadu 2022 Xenie

Když burger není burger a manželství není manželství

2. 09. 2021 9:01:55
Ve Švédsku objevili způsob, jak vyrábět „mléko“ z brambor. Budou si ho tedy moci dát i vegani. V porovnání s tím živočišným má být prý i mnohem „udržitelnější“. Což je zaklínadlo, kterým se povyšuje kdejaká blbina na záslužný čin.

I když v tomto případě bych švédské společnosti „Veg of Lund“, která s výrobou „mléka“ z brambor přišla (zde), přeci jen nějaké zásluhy přiznala. Její výrobek totiž uvítají i ti, kteří nemohou konzumovat ze zdravotních důvodů mléko kravské (nebo jiné živočišné), a kteří si toto omezení, na rozdíl od veganů, nevybrali dobrovolně. Byť si myslím, že jde o zásluhy mimoděk, protože podle mne tito lidé primární cílovou skupinou výrobce nebyli.

Přestože se však tomuto výrobku říká „mléko“, pod tímto názvem jej v regálech prodejen nenajdete. Podle pravidel EU se totiž takto nesmí označovat poživatiny, které jsou rostlinného původu. Jde o podobné regule, podle kterých se nesmí říkat „rum“ ničemu, co není vyrobeno z cukrové třtiny (tedy ani tomu našemu vyráběnému shodou okolností také z brambor), a podle kterých přišlo o svůj název i „pomazánkové máslo“, protože není vyráběno z mléčné smetany.

Jenomže se ukazuje, že tato pravidla neplatí vždy a že tedy není měřeno všem stejným metrem. Na zavádějící označení totiž můžeme narazit u řady veganských potravin. Jako třeba „veganský burger“, nebo „veganský párek“. Producenti masných výrobků a uzenin na tuto podivnou praxi poukázali a jednu chvíli to dokonce vypadalo, že by se mohla situace v této oblasti narovnat. Ale pak na ně udělali europoslanci dlouhý nos (zde). Důvodem bylo to, že by prý zákaz těchto názvů „odradil zákazníky od dalekosáhlejšího přechodu k rostlinné stravě“. Když jde zkrátka o „dobrou věc“, tak je spotřebitele oblbovat dovoleno...

Je zajímavé, proč vlastně vegani tak dychtí po tom, aby si mohli dát nějakou baštu, která se tváří jako masitá, ale přitom je živočišnými surovinami absolutně nedotčená. Rozumím tomu, že když někdo nechce jíst maso, tak se cpe třeba sójou, čočkou, hrachem, salátem, klíčky a červenou řepou. Ale proč probůh konzumuje všechny tyto poživatiny ve formě připomínající burger? Je zajímavé, že analogickou potřebu nemají milovníci masa. Nebo už jste někdy viděli někoho, jak si dává hovězí roštěnou vypadající jako mrkev nebo jitrnici, která je k nerozeznání od rajčete?

Ovšem zatímco zmatení pojmů v gastronomii a potravinářství vede tak maximálně k tomu, že si omylem koupíte nějakou více či méně zdařilou napodobeninu potraviny originální, v jiných oblastech to může mít dopady závažnější. Aktuálně se to týká třeba takového pojmu jako je manželství. Aktivisté hájící práva i „práva“ sexuálních menšin totiž usilují o to, aby se stejným termínem označovaly i svazky osob stejného pohlaví. Nelze vyloučit, že jednou příslušné změny legislativy skutečně dosáhnou. Bude však takové „manželství“ vnímáno ve společnosti jako opravdu rovnocenné tomu heterosexuálnímu, nebo jen jako ústupek ukřičeným aktivistům? Myslím, že druhá varianta je pravděpodobnější. Homosexuálové by si tedy měli položit otázku, zda jim stojí za to „tlačit na pilu“ (respektive dovolit aktivistům, aby „tlačili“ jejich jménem), když tím svoje postavení vylepší pouze formálně, ale ve skutečnosti bude jejich svazek lidmi stejně považován za „manželství druhé kategorie“ a navíc tím rozšíří řady příslušníků té části společnosti, která je vnímá negativně.

Je signifikantní, že tendence označovat věci a jevy názvy zažitými pro jevy a věci sice zdánlivě podobné, ale svou podstatou zásadně odlišné, přicházejí obvykle z té strany názorového spektra, kterou jsme si zvykli označovat jako progresivistickou. A také to, že v těchto případech není takovéto zmatení pojmů odmítáno, ale naopak velebeno a často vydáváno dokonce za jakýsi symbol pokroku. Dokládá to ostatně výrok paní Jytte Gutelandové europoslankyně za „Progresivní alianci socialistů a demokratů“ (zde), která v reakci na výsledek výše zmiňovaného hlasování o „masových výrobcích“ bez masa prohlásila (zde): „Oslavím to veganským burgrem.

Ve skutečnosti však toto převracení pojmů nepřináší nic jiného než přetvářku a lhaní si do vlastní kapsy. Veganský „burger“ totiž nikdy nebude burger a svazek dvou lidí, ve kterém buď jeden muž chybí nebo přebývá, nikdy nebude manželstvím. A to ani, kdyby se paní Gutelandová a její ideoví souputníci na hlavu stavěli...

Autor: Kateřina Lhotská | čtvrtek 2.9.2021 9:01 | karma článku: 43.01 | přečteno: 1863x

Další články blogera

Kateřina Lhotská

Zelený tunel

Zhruba stovka měst ze zemí EU se před časem zavázala, že do roku 2030 dosáhnou tzv. „uhlíkové neutrality“. Ovšem poté, co „dozněl potlesk na otevřené scéně“ a svoje plány začaly uvádět v život, přišla srážka s realitou.

24.11.2022 v 9:01 | Karma článku: 42.85 | Přečteno: 2478 | Diskuse

Kateřina Lhotská

A kdy bude demonstrace i pro ostatní?

Stalo se už tradicí, že se téměř žádné významné výročí neobejde bez demonstrací stoupenců či odpůrců čehokoliv. Naposledy jsme to zažili 28. října, kdy se takto prezentovali zastánci obou krajních názorů na (ne)činnost naší vlády.

17.11.2022 v 9:01 | Karma článku: 44.96 | Přečteno: 4220 | Diskuse

Kateřina Lhotská

Přestaňme už socialismu říkat tržní ekonomika

Po 40 let se u nás „budoval“ socialismus. Dopadlo to bledě a naši ekonomiku to přivedlo téměř cu grunt. Po roce 1989 jsme tedy začali rozvíjet tržní hospodářství. Jenomže jsme z této cesty sešli a máme tu zpátky socialismus...

10.11.2022 v 9:01 | Karma článku: 45.40 | Přečteno: 4169 | Diskuse

Kateřina Lhotská

Kam se poděly osobnosti?

Při pohledu na seznam prezidentských kandidátů byste marně hledali nějakou výraznou osobnost. Tedy někoho, kdo dokáže lidi oslovovat a získat svým charizmatem. Volby se zkrátka stávají soutěží v disciplíně „kdo vadí nejméně“.

27.10.2022 v 9:01 | Karma článku: 44.13 | Přečteno: 3231 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Filip Vracovský

Socialismus v žaludku

Ponechme stranou ideologii a bídu, či naopak jistoty které nám tato doba přinesla. Podívejme se do zpětného zrcátka z trošku jiného úhlu....

27.11.2022 v 9:28 | Karma článku: 20.62 | Přečteno: 661 | Diskuse

Karel Trčálek

Jaromír Nohavica nastavil svým novým šlágrem pravdivé zrcadlo především sám sobě

Básnici jsou svědomím národa, a čím větší jsou tito básnici, tím i větším svědomím jsou národa, z čehož zákonitě vyplývá, že svědomí Jaromíra Nohavici jako našeho největšího národa musí být bezedné

27.11.2022 v 9:20 | Karma článku: 16.54 | Přečteno: 311 | Diskuse

Lubomír Stejskal

MS v Kataru: Nalijme si čistého vína

Dodám: izraelského. Dva účastníci šampionátu z Izraele, novinář Raz Schechnik a fotoreportér Oz Moalem, kteří pokrývají šampionát pro sever Ynet, potvrdili syrovou pravdu. Jak moc je Izrael v arabském světě nenáviděn.

27.11.2022 v 9:19 | Karma článku: 15.39 | Přečteno: 203 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Podivuhodná noc - adventní povídka

Dnes je první neděle adventu. Období, zakončené podivuhodnou nocí, v níž se dějí zázraky - věci, jež jsou za zrakem našeho chápání. Ať se nám všem navzdory okolním okolnostem vydaří.

27.11.2022 v 8:53 | Karma článku: 9.12 | Přečteno: 116 | Diskuse

Josef Nožička

Nohavica svým novým songem nastavil některým osobám nemilé zrcadlo

Nový hit písničkáře Jaromíra Nohavici "Počkáme, co řekne" vyvolal v médiích i na sociálních sítích zbytečně moc emocí.

27.11.2022 v 8:10 | Karma článku: 36.80 | Přečteno: 925 | Diskuse
Počet článků 227 Celková karma 42.92 Průměrná čtenost 5315

Jsem člověk snažící se používat hlavu i jinak, než aby mu jen nepršelo do krku. Třeba aby bylo kde nosit náušnice.

Žena vypadá jako divoženka, muži jsou jejím vzhledem fascinováni

Umělkyně, modelka i pornoherečka si říká Annuschkatz a na svém těle má tolik tetování, že už je jen málokde vidět její...

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Nelituji toho, že jsem kdysi pila, říká sestra Jiřího Korna. Žila i na ulici

Yvetta Kornová (60) promluvila o alkoholismu a svěřila se, že plánuje svatbu. Známá dětská herečka a sestra zpěváka...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...