Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vypoklonkovali jsme Rusy z Dukovan, vracejí se potrubím

Prezident Zeman nedávno podepsal zákon, který vyřazuje ruské a čínské firmy z tendru na dostavbu jaderné elektrárny v Dukovanech. Důvod ke spokojenosti? Kdepak. Jen další falešná iluze o tom, jak jsme oslabili vliv Ruska na nás.

Pro zákon hlasovali v obou komorách parlamentu jak politici vládní, tak ti, kteří patří do stran „probruselské“ opozice (zde). Jde tak o další krok v dlouhodobém procesu utlumování hospodářské spolupráce s Ruskem, který byl na úrovni EU započat v reakci na jeho anexi Krymu a vypuknutí ozbrojeného konfliktu s Ukrajinou. Jeho dalšími katalyzátory byly různé kauzy, jako například útok na pana Skripala nebo výbuch ve Vrběticích. I když ta druhá budila vášně jenom u nás, protože naši spojenci se na nějakou výraznější reakci vykašlali a omezili se jen na prázdné proklamace s tím, že nechtějí zhoršovat vztahy s Moskvou (zde). 

Což mimo jiné dokládá, jak rozdílně je v rámci EU ono „bourání mostů“ s Ruskem chápáno. Zatímco my odvoláváme diplomaty a utlumujeme vzájemný obchod, jiní se omezují na verbální projevy a jinak s Ruskem vesele spolupracují dál. Dokladem tohoto dvojího přístupu je pak například realizace rusko-německého projektu na výstavbu plynovodu Nord Stream 2. Ten jednak otevírá Rusku dveře do EU a posiluje tak její závislost na něm, a jednak je podrazem Německa na Polsko a Ukrajinu, přes které teče plyn nyní. Paní Merkelová sice prohlašuje, že její země nikdy nedovolí, aby se Nord Stream 2 stal „politickou zbraní“ (zde), ale to jsou jenom kecy. Páky v ruce má totiž ten, kdo kontroluje kohouty, kterými se plyn do té roury pouští...

Je zajímavé, že ti, co tak usilovali o vyškrtnutí Ruska ze seznamu možných dodavatelů na dostavbu jaderné elektrárny v Dukovanech, nevystupují stejně razantně i proti Nord Stream 2. Obzvláště když ten druhý projekt má potenciálně mnohem větší dopad na energetickou bezpečnost než ten první. Týká se totiž podstatné části EU, zatímco dostavba Dukovan je pouze naší domácí záležitostí. Že by bylo příčinnou této jejich zdrženlivosti to, že by kritika dopadla i na Německo? Podle mne na tom nejspíš něco bude. Na Rusko zkrátka pěstičkou hrozit umíme, ale na našeho západního souseda si to netroufneme. V podstatě se tak opakuje situace z období před rokem 1989. Jenom v obráceném gardu. Tenkrát jsme si totiž pro změnu troufali hrozit zemím „západu“, ale směřovat kritiku na „východ“ si nelajznul nikdo.

Možná někdo namítne, že celý ten slavný Nord Stream 2 bude stejně k ničemu, protože zelení radikálové prosadí, aby mezi zapovězená paliva patřil vedle uhlí i plyn. Myslím, že se to nestane. Na to bylo totiž do tohoto projektu nainvestováno kapitálu (finančního i politického) až příliš mnoho. Dle mého soudu ostatně část z těch, co radikály v jejich boji proti uhlí financovali, to dělala kvůli tomu, aby se tím vytvořila v EU větší poptávka právě po plynu. Takže těžko budou teď prokrmovat někoho, kdo by jim jeho využívání chtěl zatrhnout. Kdepak. Ruský plyn do Evropy přes Nord Stream 2 zkrátka poteče a EU je tak k větší závislost na Rusku odsouzena.

Bude se pochopitelně týkat i nás, protože i my čelíme sílícímu tlaku, abychom od uhlí ustoupili „co nejdříve“. A plyn se v tuto chvíli jeví jako jediná dostupná náhrada za něj. Což v praxi znamená, že jsme sice na jedné straně snížili naši závislosti na Rusku v oblasti jaderné energetiky, ale na druhé straně ji zvýšíme tím, že budeme odkázáni na jeho plyn. Jinak řečeno jednu závislost za bouřlivého aplausu vyměníme za jinou a Rusové, které jsme slavnostně vypoklonkovali z tendru na Dukovany, se k nám vrátí potrubím. Jsme zkrátka jako notorik, který se chce vymanit z područí alkoholu tím, že místo rumu začne pít vodku…

A jak tedy můžeme doopravdy závislost na Rusku snížit? Recept je jednoduchý. Zachovat uhlí, i kdyby se v Bruselu na hlavu stavěli a dostavět další jaderné bloky. Když zkrátka nemá rozum evropská vrchnost, tak ho musíme mít my. Pravda, v tuto chvíli nám dodává Rusko i palivo pro jaderné reaktory, ale v tomto případě není zase až tak složité dodavatele změnit (zde). Na rozdíl od plynu k tomu totiž nepotřebujeme postavit plynovod, ale pouze položit koleje. A ty už do elektráren v Temelíně i v Dukovanech dávno vedou...

Autor: Kateřina Lhotská | čtvrtek 7.10.2021 9:01 | karma článku: 39,66 | přečteno: 1289x
  • Další články autora

Kateřina Lhotská

Je „extrémní pravice“ opravdu extrémní pravicí?

Když člověk sleduje vyjádření politiků, novinářů a politických komentátorů, nutně získá dojem, že už existuje jenom pravice „extrémní“ či „populistická“. Výrazně totiž ubylo výroků, kde by byla zmíněna bez těchto adjektiv.

19.4.2024 v 9:02 | Karma: 37,58 | Přečteno: 1202x | Diskuse| Politika

Kateřina Lhotská

Past na klienty pojišťoven

Rozmohl se nám tu takový nešvar – objevily se firmy šířící zprávy o neplatnosti celých portfolií pojistných smluv a slibující klientům, že odkoupí jejich nároky vůči pojišťovnám z této údajné neplatnosti vyplývající.

12.4.2024 v 9:02 | Karma: 36,08 | Přečteno: 6707x | Diskuse| Ekonomika

Kateřina Lhotská

Korespondenční volba na jedno použití?

Víte, co spojuje zdravotnické poplatky, důchodovou reformu, EET a korespondenční hlasování? Vesměs jde o záležitosti, které svými dopady přesahují řadu volebních období. A měly by tedy být řešeny konsenzuálně.

5.4.2024 v 9:01 | Karma: 36,49 | Přečteno: 1174x | Diskuse| Politika

Kateřina Lhotská

Vypnutí webů bylo protiprávní

Pamatujete, jak byly před dvěma lety krátce po zahájení ruské agrese proti Ukrajině vypnuty „dezinformační“ weby? Městský soud v Praze nedávno došel k závěru, že šlo o krok nelegální.

22.3.2024 v 9:01 | Karma: 42,07 | Přečteno: 1331x | Diskuse| Společnost

Kateřina Lhotská

Zelené kádrování

Za totáče mohli některé posty zastávat jen lidé, kteří režim svým vystupováním a názory také podporovali. Byť často svoji oddanost pouze předstírali. Dnes však začíná být konformita projevů zaměstnanců opět vyžadována.

8.3.2024 v 9:01 | Karma: 41,32 | Přečteno: 1119x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Langšádlová končí jako ministryně pro vědu a výzkum. Nahradit ji může Havel

25. dubna 2024  8:08,  aktualizováno  13:55

Helena Langšádlová z TOP 09 končí ve vládě Petra Fialy jako ministryně pro vědu a výzkum. Jméno...

Muž se nadýchal chemikálie, která unikla z tlakové lahve. Patrně jde o chlor

25. dubna 2024  13:45

Kvůli úniku neznámého štiplavého plynu zasahovali hasiči ve středu a ve čtvrtek v Gorkého ulici v...

Zastal se urážené kamarádky, schytal kopanec do hlavy. Policie hledá útočníka

25. dubna 2024  13:42

Pražští policisté pátrají po agresorovi, který v březnu v Karlíně napadl jiného muže. Incident se...

„Není podstatné být vidět, ale mít výsledky.“ Politici reagují na konec ministryně

25. dubna 2024  10:46,  aktualizováno  13:40

O demisi ministryně pro vědu, výzkum a inovace Heleny Langšádlové (TOP 09) byl premiér Petr Fiala...

  • Počet článků 278
  • Celková karma 40,42
  • Průměrná čtenost 4987x
Jsem člověk snažící se používat hlavu i jinak, než aby mu jen nepršelo do krku. Třeba aby bylo kde nosit náušnice.

Seznam rubrik