Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 9. prosince 2021 Vratislav

Pandora Papers, měsíc poté

28. 10. 2021 9:01:55
Je to necelý měsíc, co bylo zveřejněna část ze seznamu politiků a podnikatelů z celého světa známém jako Pandora Papers. Ti se mají údajně dopouštět obcházení daňových zákonů, praní špinavých peněz a podobných finančních deliktů.

K jeho zveřejnění došlo zhruba týden před našimi parlamentními volbami, a přestože na něm má figurovat 300 českých jmen, dozvěděli jsme se jen jedno jediné – Andrej Babiš. Vzhledem k načasování je evidentní, že motivací pro tento krok byla snaha volby ovlivnit. Jinak by se totiž na veřejnosti objevil seznam úplný, a ne jenom jméno jednoho z jejich největších favoritů.

Tuto motivaci ostatně nepřímo přiznává i Pavla Holcová ze serveru Investigace.cz, který v Česku za touto akcí stojí (zde). A přiznává i to, že jméno pana Babiše zveřejnili redaktoři přesto, že neměli o případném deliktu žádný důkaz a daňoví experti jim potvrdili, že o daňový únik nešlo. Později navíc ředitel Finančně analytického útvaru potvrdil poslancům, že nešlo ani o praní špinavých peněz (zde). Takže bublina, které se krátce před volbami nafoukla, hned po nich zase splaskla.

Přesto si nemyslím, že volby nějak zásadně ovlivnila. Voliče, kteří už rozhodnuti byli, to v jejich rozhodnutí nezviklalo. Ti váhající pak nevybírali mezi tím, zda mají podpořit ANO, respektive jeho potenciální spojence, nebo některou z protibabišovských koalic, ale „stranu barikády“ už měli vybranou a přemítali, kterému ze subjektů na ní stojící to mají hodit. Leda snad, že tato pseudoaféra zmobilizovala voliče obou koalic k volbám přijít v hojnějším počtu a díky tomu získala vznikající vláda výraznější parlamentní většinu. Což má ten příznivý dopad, že po čtyřech letech může opět vzniknout kabinet nezávislý na hlasech extrémní levice, protože se obejde i bez čtyř poslanců z řad Pirátů.

Ale zpět k Pandora Papers. Novináři serveru Investigace.cz při zveřejnění jména Andreje Babiše avizovali, že další se dozvíme ještě do voleb. Pak tvrdili, že týden po volbách a pak už raději neříkali vůbec nic. Pravda, jedno jméno z nich vypadlo – Radovan Vítek (zde). Ale stále nám dluží těch zbylých 298. Kdy je zveřejní, není jasné. Ostatně to, že s tím nebudou pospíchat a že nikdy nechtěli dát na veřejnost jména všechna, potvrdila i paní Holcová.

To, že tu má nějaká skupina novinářů „kompro“ na politiky a podnikatele a netají se tím, že je bude zveřejňovat tak, jak se jí to bude zrovna hodit, je samozřejmě krajně znepokojivé. Na pana Babiše nejspíš už nic nevytáhnou, a tak by měli být nervózní především politici vznikající vládní koalice. Nelze totiž vyloučit, že na seznamu nefigurují také jména, která s nimi lze spojit. Ostatně ODS a TOP 09 jsou vazbami na podnikatele „nepevných mravních zásad“ docela dost proslulé.

Ale tohle vážně chceme? Opravdu je dobře, že tu má nějaká partička k dispozici informace, jejichž prostřednictvím je schopna vybrané politiky „odstřelit“? Někteří lidé si myslí, že ano, a ještě tomu tleskají. Pravda, jen v případě, když někdo vytáhne kostlivce ze skříně politika, kterého zrovna dvakrát nemusí. Podle mne je to však velmi krátkozraké. Nevíme totiž, odkud tito lidé informace získali, nakolik jsou věrohodné a jestli nám říkají celou pravdu, nebo jenom tu část, která vyhovuje jejich záměru. Jinak řečeno, jestli tady s námi někdo nemanipuluje.

Netýká se to samozřejmě jen serveru Investigace.cz. Vzpomeňme třeba na skupinu investigativních novinářů říkající si Bellingcat. Ta přišla s rekonstrukcí činnosti ruských agentů a jejich podílu na výbuchu ve Vrběticích (zde). Ne, že by jejich informace působily nevěrohodně, ale je překvapivé, jak detailní byly. Tedy například, kam oba agenti přiletěli, kdy a kde se přesně pohybovali, čím jezdili, kde spali a podobně. Přemýšlela jsem, kde k nim mohli přijít a pamatuji se, jak jsem v televizi koukala na rozhovor s jedním z těchto novinářů a bylo mi divné, že se ho na jejich původ nikdo nezeptal. Přitom právě to je pro jejich věrohodnost klíčové.

Stále kolem sebe slyšíme o nebezpečí šíření dezinformací, nutnosti proti nim bojovat a naučit se je rozpoznávat. Základem je přitom znalost (původního) zdroje každé informace a ověření si jeho věrohodnosti. A teď tu máme skupiny jako Investigace.cz nebo Bellingcat (a různé další), které přicházejí s informacemi získanými pokoutně ze zdrojů neznámých, případně nedostupných a tedy neověřitelných. Těm jako máme najednou věřit? Na základě čeho? Jak je vůbec možné, že jsou považovány za důvěryhodné, když splňují hned několik kritérií, podle kterých by měli být prohlášeny za přímo učebnicově dezinformační?

Jsou to otázky znepokojující, na které si neumím odpovědět. Nicméně jsem přesvědčena, že se mýlí ti, kdo si myslí, že členové těchto skupin dělají odhalováním nepravostí záslužnou činnost pro společnost a jednají v jejím zájmu. A tedy že bychom měli být k jejich netransparentnosti a porušování pravidel důvěryhodnosti tolerantní, protože účel světí prostředky. Dle mého soudu je to cesta však do pekel. Zájem společnosti je jim totiž úplně ukradený a jediný zájem, který hájí, je ten jejich. Respektive toho, kdo jim posílá výplatu.

A co tedy ve světle těchto úvah a otázek se seznamem serveru Investigace.cz a s těmi 298 jmény, která nám jeho novináři stále ještě tají? Ať si je strčí za klobouk a táhnou do Paďous...

Autor: Kateřina Lhotská | čtvrtek 28.10.2021 9:01 | karma článku: 48.13 | přečteno: 14117x

Další články blogera

Kateřina Lhotská

Konečně udělal někdo na aktivisty dlouhý nos

Už jsme si zvykli na to, že kdykoliv na někoho nastoupí aktivisté a začnou jej kritizovat za nějaký prohřešek proti jejich vidění světa, tak si z nich dotyčný kecne na zadek, posype si hlavu popelem a za své konání se omluví.

2.12.2021 v 9:01 | Karma článku: 48.55 | Přečteno: 20447 | Diskuse

Kateřina Lhotská

I jiní prezidenti odmítali jmenovat ministry

Miloš Zeman avizoval, že odmítne jmenovat ministrem jednoho z kandidátů, které mu předložil Petr Fiala. Čelí za to vlně kritiky. Není však zdaleka naší první hlavou státu, která tímto způsobem „komplikuje“ premiérovi život.

25.11.2021 v 9:01 | Karma článku: 46.08 | Přečteno: 7161 | Diskuse

Kateřina Lhotská

Klimatický konsenzus 99,9 %! A není to málo?

Časopis Environmental Research Letters zveřejnil závěry studie, podle které existuje 99,9 % vědecký konsenzus na tom, že příčinnou klimatické změny jsou emise CO2 vypouštěné člověkem. 99,9 % je hodně. Až to vyvolává pochybnosti.

18.11.2021 v 9:01 | Karma článku: 39.97 | Přečteno: 1040 | Diskuse

Kateřina Lhotská

Nejde o „záchranu“ klimatu, jde o likvidaci kapitalismu

Bojovníci za „záchranu“ klimatu volají po okamžitých a radikálních řešeních majících změnit společenský systém. A ti, co prosazují „klimatické“ projekty, deformují tržní hospodářství. Společně tak usilují o likvidaci kapitalismu.

11.11.2021 v 9:01 | Karma článku: 47.11 | Přečteno: 9582 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Marek Hurt

Důvěryhodnost především aneb chcete něco vědět o vakcíně Pfizer? Počkejte si 55 - 75 let.

Jde o žádost amerického soudce o poskytnutí informací o vakcíně firem Pfizer a Biontech od amerického úřadu pro kontrolu potravin a léčiv FDA, který použití vakcín schválil v rekordně krátké době.

8.12.2021 v 19:36 | Karma článku: 28.28 | Přečteno: 543 | Diskuse

Vilém Ravek

Studenti Právnické fakulty UK požadují genderový akční plán.

Výrazným kladem genderového aktivismu a dalších současných ismů je, že my, co pamatujeme období vrcholné normalizace, můžeme dávat mladým dobré rady ve stylu, aby se vlk nažral a koza zůstala celá.

8.12.2021 v 18:50 | Karma článku: 27.26 | Přečteno: 545 | Diskuse

Karel Trčálek

Kdože to leží v nemocnicích? Stačí se podívat na data covid-data ÚZISu!

Chceme si skutečně lhát do kapsy, ničit normální život lidí, ekonomiku, a to přinejmenším zčásti pro byznysové zájmy některých firem kolem covid-19? Skutečná ochrana zdraví lidí se zajišťuje jinými prostředky, nikoli pohrůžkami!

8.12.2021 v 16:20 | Karma článku: 15.24 | Přečteno: 656 | Diskuse

Miroslav Nigrin

Potrestejme Rusko a střelme se do nohy!

Nějak se mi nechce uvěřit tomu co čtu. Připadá mi to jako jeden velký vtip, nebo spíš nějaká hra žáků zvláštních škol. USA se radí s Evropou, jak zakročit proti Rusku... zase sankce (úsměvné, když nefungují, nebo je to účel?).

8.12.2021 v 14:51 | Karma článku: 34.98 | Přečteno: 814 |

František Mikeš

Když právníci mudrují.

Pro dění okolo jmenování vlády by mohl platit Meyerův zákon: Není nic jednoduššího, než věci zkomplikovat, ale není nic komplikovanějšího, než je zjednodušit.

8.12.2021 v 13:40 | Karma článku: 20.57 | Přečteno: 347 | Diskuse
Počet článků 184 Celková karma 43.88 Průměrná čtenost 5235

Jsem člověk snažící se používat hlavu i jinak, než aby mu jen nepršelo do krku. Třeba aby bylo kde nosit náušnice.

Najdete na iDNES.cz