Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Úspory v ČT? Ať zruší svoji „cestovku“

Generální ředitel ČT Petr Dvořák oznámil, že naše veřejnoprávní televize má prázdnou kasu, což si vyžádá rušení některých pořadů, či celých programů. Zároveň opět naznačil, že by nebylo od věci zvýšit koncesionářské poplatky.

Konkrétně má skončit vysílání ČT3, v ohrožení je ČT Art a Déčko a hovoří se také o omezení nabídky sportovních pořadů (zde). Kde však pan Dvořák nechce za žádnou cenu škrtat, je oblast zpravodajství a publicistiky. Přitom právě tam se nabízí možností k šetření celá řada.

Nechme teď stranou, že právě zpravodajství a publicistiku považují někteří redaktoři ČT za platformu, která má sloužit k prezentaci jejich osobního pohledu na svět. Vzpomeňme si ostatně třeba na památnou „americkou volební noc“ v roce 2016, při které komentovali průběžné výsledky tak „objektivně“ a do studia si pozvali hosty z tak „vyváženého“ názorového spektra, až divák snadno propadl dojmu, že omylem překliknul program a dívá se na přenos z volebního štábu Hillary Clintonové.

Ve zpravodajství se však také bezuzdně plýtvá, o čemž se může každý divák přesvědčit téměř při kterémkoliv vysílání televizních Událostí. Redakce zpravodajství totiž často připomíná spíše cestovní kancelář. Dodnes mám například před očima reportáž z požáru pařížské katedrály Notre Dame, kterou z místa zajišťovali hned dva redaktoři stojící pár metrů od sebe (každý ji měl za zády z jiného úhlu) a třetí seděl v pražském studiu a vedl s oběma „moudrou řeč“. Ti dva tam samozřejmě měli každý minimálně kameramana. Dodnes nechápu, proč tam musely být dva miništáby kousek od sebe, když oba redaktoři říkali v podstatě to samé. Kdo by ale odolal tomu udělat si výlet do Paříže…

Našli bychom také celou řadu příkladů, kdy redaktor ve studiu hovoří s nějakým svým kolegou v „terénu“ a ten přitom nepřináší žádnou (třeba vizuální) informaci navíc. A netýkají se pouze zahraničních zpravodajů. Proč je třeba nutné kvůli sdělení o tom, že nějaké ministerstvo chystá nový zákon, postavit redaktora před jeho budovu? Význam to nemá, ale něco to stojí...

Podobně proudem tečou peníze i v redakci sportu. Pomiňme teď to, že vysílá i tak „záživné“ sportovní přenosy, jako je třeba dálkové lyžování. Při něm jedou závodníci až 70 km soupaž a pak si to rozdají v posledních pár set metrech o vítězství. Práva na ně jsou sice nejspíš za babku, ale jeho komentování zajišťuje kromě komentátora ČT ještě nějaký „expert“ (obvykle bývalý sportovec), přičemž tito dva divákovi od startu do cíle neříkají v podstatě nic jiného, než že závodníci jedou soupaž a závodit začnou až těsně před cílem. Pravda, to by jeden nezvládnul...

To je však úplné nic proti tomu, co asi musí stát všelijaká ta fotbalová, hokejová, či jiná sportovní studia, kde redaktor spolu s jedním či dvěma „experty“ přemítají o šancích soupeřících týmů půl hodinu před zápasem a pak ještě dlouho po jeho skončení tlachají o tom, jak by se asi vyvíjel, kdyby útočník Vonásek kopl do meruny pravou nohou místo levé a trefil tak bránu, a nikoliv rohový praporek.

I redakce sportu však často připomíná spíše cestovní kancelář. Třeba přenos ze závodů v biatlonu komentuje hned pět lidí. V Praze sedí redaktor s „expertem“ zajišťující předzávodové a pozávodové mudrování, komentování samotného závodu je na komentátorovi a dalším „expertovi“ přímo v místě konání, a pak je tam ještě další redaktor, který dělá rozhovory se závodníky a trenéry. To se to vážně nedá komentovat celé z Prahy, nebo by nestačil jenom jeden „expert“ ve studiu?

Celé to samozřejmě významně nabobtnává při velkých akcích, jako jsou olympijské hry nebo mistrovství světa. I v tomto případě vedle redaktorů a „expertů“ žvanících o ničem ve studiu, vyráží do dějiště vedle komentátorů i celá armáda „expertů“ dalších. Ti první budiž. Ale proč ti druzí nesedí v Praze, je mi záhadou? Asi proto, že tam sedí „experti“ jiní a je třeba, aby se dostalo na všechny...

To jsou všechno jen viditelné příklady bezuzdného utrácení. Co však teprve to, na co oko diváka nedohlédne. O tom, že se rozhodně nešetří, napovídá třeba to, jak jsou titulky běžící po skončení pořadu na obrazovce stále delší a delší. To totiž není v podstatě nic jiného než výplatní listina těch, kteří za jeho výrobu dostali zaplaceno. Jen tam chybí částky.

V ČT zkrátka tečou peníze proudem a je s podivem, že se nikdo doposud nepokoušel efektivitu jejich vynakládání analyzovat. Nad jejím hospodařením by měla bdít Rada ČT. Jenomže v ní je to samý sociolog, publicista nebo sportovec a ekonom je tam jenom jeden jediný – pan ex-viceguvernér ČNB Pavel Kysilka (zde). Ke smysluplné diskuzi nad hospodařením tak na Radě ČT ani dojít nemůže. Maximálně tak k monologu posledně jmenovaného, kterému ovšem ostatní stejně moc neporozumí. Zprávu o hospodaření veřejnoprávní televize tak schvaluje skupina ekonomických laiků a jeden odborník to nevytrhne. Je tedy zřejmé, že šance Rady ČT na objevení nehospodárností či rozhazování je téměř nulová.

Pan ředitel Dvořák vedle oznámení toho, co je třeba všechno zrušit, naznačil také to, že finanční problémy by byly řešitelné zvýšením koncesionářských poplatků. Jeho vystoupení lze tedy chápat především jako tlak na politiky, aby tak učinili. Myslím si, že by však bylo na místě se ho zeptat, co on z titulu své funkce udělal pro to, aby situace nedospěla tak daleko. Dalo by se totiž pochopit, kdyby s podobným prohlášením a požadavkem na to, aby koncesionáři otevřeli peněženky, přišel poté, co už škrty udělal a bylo zřejmé, že to nestačí. Jenomže on peníze nejdřív rozfofroval (respektive je neuhlídal) a pak veřejnosti oznámil: „plaťte víc, nebo budu škrtat“.

Zajímalo by mne, jestli by si pan Dvořák něco podobného dovolil, pokud by obdobně manažersky selhal i na svém předchozím postu. Tedy jestli by předstoupil před pana Ronalda Laudera jako majitele CME s tím, že je TV NOVA v problémech a je třeba do ní nalít další peníze. A to aniž by předtím vyčerpal všechny možnosti úspor a zefektivnění jejího provozu. Něco mi říká, že by ho pan Lauder nenechal ani domluvit a už by letěl. 

Dle mého soudu zajímavá inspirace i pro Radu ČT…

Autor: Kateřina Lhotská | čtvrtek 2.6.2022 9:01 | karma článku: 44,15 | přečteno: 2417x
  • Další články autora

Kateřina Lhotská

Je „extrémní pravice“ opravdu extrémní pravicí?

Když člověk sleduje vyjádření politiků, novinářů a politických komentátorů, nutně získá dojem, že už existuje jenom pravice „extrémní“ či „populistická“. Výrazně totiž ubylo výroků, kde by byla zmíněna bez těchto adjektiv.

19.4.2024 v 9:02 | Karma: 37,41 | Přečteno: 1171x | Diskuse| Politika

Kateřina Lhotská

Past na klienty pojišťoven

Rozmohl se nám tu takový nešvar – objevily se firmy šířící zprávy o neplatnosti celých portfolií pojistných smluv a slibující klientům, že odkoupí jejich nároky vůči pojišťovnám z této údajné neplatnosti vyplývající.

12.4.2024 v 9:02 | Karma: 36,08 | Přečteno: 6700x | Diskuse| Ekonomika

Kateřina Lhotská

Korespondenční volba na jedno použití?

Víte, co spojuje zdravotnické poplatky, důchodovou reformu, EET a korespondenční hlasování? Vesměs jde o záležitosti, které svými dopady přesahují řadu volebních období. A měly by tedy být řešeny konsenzuálně.

5.4.2024 v 9:01 | Karma: 36,49 | Přečteno: 1174x | Diskuse| Politika

Kateřina Lhotská

Vypnutí webů bylo protiprávní

Pamatujete, jak byly před dvěma lety krátce po zahájení ruské agrese proti Ukrajině vypnuty „dezinformační“ weby? Městský soud v Praze nedávno došel k závěru, že šlo o krok nelegální.

22.3.2024 v 9:01 | Karma: 42,07 | Přečteno: 1330x | Diskuse| Společnost

Kateřina Lhotská

Zelené kádrování

Za totáče mohli některé posty zastávat jen lidé, kteří režim svým vystupováním a názory také podporovali. Byť často svoji oddanost pouze předstírali. Dnes však začíná být konformita projevů zaměstnanců opět vyžadována.

8.3.2024 v 9:01 | Karma: 41,32 | Přečteno: 1118x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Místo do šrotu do opravny. Směrnice EU prodlouží záruku a zakážou „kazítka“

24. dubna 2024

Premium Do budoucna by měla být oprava rozbitých a porouchaných domácích spotřebičů jednodušší. A stejně...

Ignorovat, nebo demaskovat? Německá média řeší, jak informovat o AfD

24. dubna 2024

Premium Je to teď horké téma. Německá mainstreamová média stojí před volbou, nakolik a jakým způsobem...

Šibal z Prahy podmázl průvodčího, s Lorenovou v negližé předběhl konkurenci

24. dubna 2024

Seriál Byla teprve na začátku kariéry, ale fotografové na ni už stáli fronty. Snímek mladičké Sophie...

Ukrajinská policie zadržela šest Čechů za telefonické podvody z Oděsy

23. dubna 2024  21:25

Ukrajinské úřady oznámily zadržení devíti členů zločinecké organizace včetně šesti Čechů, kteří z...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

  • Počet článků 278
  • Celková karma 40,71
  • Průměrná čtenost 4987x
Jsem člověk snažící se používat hlavu i jinak, než aby mu jen nepršelo do krku. Třeba aby bylo kde nosit náušnice.

Seznam rubrik