Neděle 27. listopadu 2022, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 27. listopadu 2022 Xenie

Argumentační fauly v boji proti „fake news“

4. 08. 2022 9:01:55
V poslední době se na sociálních sítích objevují příspěvky poukazující na změnu ve způsobu informování o předpovědi počasí. Jejich autoři tvrdí, že se posunuly z neutrálně-informační roviny do poněkud „alarmistického“ tónu.

Jeden takový případ rozebírá na svých stránkách i Deník.cz v rámci svého seriálu „Deník proti fake news“ (zde). Konkrétně se zabývá příspěvkem pana Petra Štěpánka (Trikolóra). Ten podle pana redaktora Jaroslava Krupky umístil na svůj facebookový profil koláž dvou neozdrojovaných snímků dělících údajně pět let, přičemž na tom starším je předpověď počasí s teplotami překračujícími vysoko 30 °C na převážně zeleném mapovém podkladu, a na tom novějším jsou teploty o zhruba 10 °C nižší zobrazeny v mapě, která je celá rudá. Což je barva, která vyvolává pocit ohrožení nebo nebezpečí. V tomto případě tedy z nesnesitelného horka. Pan Štěpánek k tomu měl dodat, „...že média klimatickými změnami jen straší za pomoci manipulativních obrázků a že ve skutečnosti k žádnému oteplování nedochází.

Pan redaktor Krupka tvrdí, že jde o manipulaci ze strany pana Štěpánka, protože srovnává „hrušky a jabka“. Starší obrázek s vyššími teplotami je totiž topografická mapa, zatímco ten novější s teplotami nižšími je mapa tepelná. A že i ten starší snímek by byl celý rudý, pokud by byl použit stejný způsob zobrazení.

Pravdou je, že příspěvek pana Štěpánka opravdu obsahuje nesmysl. Teplota se totiž skutečně mění, což plyne z toho, že se neustále mění i klima. Teď zrovna zažíváme období, kdy se otepluje, ale časem se zase začne ochlazovat, pak opět oteplovat, pak ochlazovat... K tomuto střídání ostatně dochází od „vzniku světa“ a neexistuje jediný důvod, proč by to mělo být v budoucnu jinak. Snažit se zastavit změny tedy podle mne nelze, ani kdyby si v europarlamentu tisíckrát odhlasovali opak, ale je třeba se jim přizpůsobit. Stejně, jako to dokázali i naši předkové.

Jenomže příspěvek pan Štěpánka obsahuje ještě jedno sdělení. Tvrdí, že je v současnosti předpověď počasí veřejnosti prezentována manipulativně s cílem ji strašit. Můj subjektivní pocit je takový, že k tomu opravdu dochází. Nelze si totiž nevšimnout, jak výrazně červenou barvou jsou znázorňovány třeba teploty pohybující se kolem příjemných letních 25 °C. Jako například v této předpověď počasí na ČT (v čase 2:12 zde). Proč je pro ně použita barva, která u člověka vyvolává pocit nesnesitelného horka a žáru? Tedy něco, co má obvykle spojeno až s teplotami o zhruba 10°C vyššími. Toho, že se symbolika používaných barev posunula k těm více „alarmistickým“, si ostatně všímá i autor tohoto článku. Zatímco dříve se podle něj pro teploty kolem 30 °C používala oranžová, dnes je to sytě rudá.

Nelze se zkrátka zbavit pocitu, že v poslední době není cílem předpovědí počasí jen seznámit veřejnost s tím, jak bude a zda si lidé nemají zapomenout doma druhý den deštníky, ale také je tak trochu vystrašit. Vždyť je to samá výstraha. Jednou kvůli tomu, že bude horko, podruhé, že zima, pak že bude pršet, potom, že nebude, a tak pořád dokola. Chybí snad už jen výstraha před tím, že večer bude tma...

Logicky se nabízí otázka, k čemu tohle divadlo vlastně slouží. Dle mého soudu se tímto vizuálním podněcováním obav z toho, že se tady za chvíli všichni horkem upečeme, vytváří živná půda pro získání veřejné podpory úsilí o „zastavení změn klimatu“ včetně realizace programu „Green Deal“. A to samozřejmě se všemi nepříznivými ekonomickými dopady, před kterými bylo již mnohokrát varováno. Klimatu se to přitom ani nedotkne a smát se budou ti, co si na tomto „klimatickém šílenství“ namastí kapsu. Ať už to budou „západní“ firmy, které budou „projekty zachraňující klima“ realizovat, nebo třeba Číňané, kteří jim k tomu budou dodávat technologie a suroviny.

Ale zpět k článku na Deníku.cz. Je totiž mimo jiné i přímo učebnicovým příkladem manipulace. Pan redaktor Krupka totiž zpochybňuje tu část výroku pana Štěpánka, ve které zmiňuje, že předpovědi počasí jsou manipulativní a slouží ke strašení veřejnosti, aniž by se přitom pokusil o jakoukoliv polemiku, nebo podepřel svůj názor nějakými relevantními fakty.

Podle definic portálu „BezFaulu“ se tím dopustil hned tří argumentačních faulů. Jednak jde o „falešnou stopu“ (zde). Spočívá v tom, že uvádí nesouvisející fakta s cílem odvést pozornost od tématu. Konkrétně jde o poznámku o tom, že při použití teplotních map by dřívější předpovědi byly taky „červené“, aniž by tím vysvětlil, proč se tedy teplotní mapy používají dnes, a proč jsou v nich i běžné letní teploty znázorněny tak výrazně červenou barvou. Dalším faulem je „unáhlený závěr“ (zde), kdy pan redaktor vyvozuje z toho, že když příspěvek pana Štěpánka obsahuje nějakou nepravdivou informaci, tak musí být nepravdivý celý. A konečně je tu ještě klasický „útok ad hominem“ (zde). Pan Krupka se ho dopouští jednak poukazováním na to, že pan Štěpánek „opět naletěl“ a pak také absolutně nesouvisející poznámkou o tom, že svůj příspěvek zveřejnil krátce předtím, než vypukl požár v Českém Švýcarsku. Už chybí jenom obvinění, že ho sám založil...

Takže si to shrňme. Pan Štěpánek ve svém příspěvku tvrdil nesmysl. Ovšem pan redaktor Krupka se při hodnocení pravdivosti jeho obsahu vyhnul podstatě sdělení, tedy zda jsou předpovědi počasí opravdu „alarmistické“, a za použití několika argumentačních faulů ho označil za manipulativní. Podle mne z toho lze učinit jen jeden jediný závěr – že si ani pan Štěpánek ani pan redaktor Krupka nemají co vyčítat.

Zkrátka jeden za osmnáct...

Autor: Kateřina Lhotská | čtvrtek 4.8.2022 9:01 | karma článku: 38.60 | přečteno: 1266x

Další články blogera

Kateřina Lhotská

Zelený tunel

Zhruba stovka měst ze zemí EU se před časem zavázala, že do roku 2030 dosáhnou tzv. „uhlíkové neutrality“. Ovšem poté, co „dozněl potlesk na otevřené scéně“ a svoje plány začaly uvádět v život, přišla srážka s realitou.

24.11.2022 v 9:01 | Karma článku: 42.86 | Přečteno: 2482 | Diskuse

Kateřina Lhotská

A kdy bude demonstrace i pro ostatní?

Stalo se už tradicí, že se téměř žádné významné výročí neobejde bez demonstrací stoupenců či odpůrců čehokoliv. Naposledy jsme to zažili 28. října, kdy se takto prezentovali zastánci obou krajních názorů na (ne)činnost naší vlády.

17.11.2022 v 9:01 | Karma článku: 44.96 | Přečteno: 4220 | Diskuse

Kateřina Lhotská

Přestaňme už socialismu říkat tržní ekonomika

Po 40 let se u nás „budoval“ socialismus. Dopadlo to bledě a naši ekonomiku to přivedlo téměř cu grunt. Po roce 1989 jsme tedy začali rozvíjet tržní hospodářství. Jenomže jsme z této cesty sešli a máme tu zpátky socialismus...

10.11.2022 v 9:01 | Karma článku: 45.40 | Přečteno: 4169 | Diskuse

Kateřina Lhotská

Kam se poděly osobnosti?

Při pohledu na seznam prezidentských kandidátů byste marně hledali nějakou výraznou osobnost. Tedy někoho, kdo dokáže lidi oslovovat a získat svým charizmatem. Volby se zkrátka stávají soutěží v disciplíně „kdo vadí nejméně“.

27.10.2022 v 9:01 | Karma článku: 44.13 | Přečteno: 3231 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Filip Vracovský

Socialismus v žaludku

Ponechme stranou ideologii a bídu, či naopak jistoty které nám tato doba přinesla. Podívejme se do zpětného zrcátka z trošku jiného úhlu....

27.11.2022 v 9:28 | Karma článku: 23.80 | Přečteno: 930 | Diskuse

Karel Trčálek

Jaromír Nohavica nastavil svým novým šlágrem pravdivé zrcadlo především sám sobě

Básnici jsou svědomím národa, a čím větší jsou tito básnici, tím i větším svědomím jsou národa, z čehož zákonitě vyplývá, že svědomí Jaromíra Nohavici jako našeho největšího národa musí být bezedné

27.11.2022 v 9:20 | Karma článku: 18.08 | Přečteno: 355 | Diskuse

Lubomír Stejskal

MS v Kataru: Nalijme si čistého vína

Dodám: izraelského. Dva účastníci šampionátu z Izraele, novinář Raz Schechnik a fotoreportér Oz Moalem, kteří pokrývají šampionát pro sever Ynet, potvrdili syrovou pravdu. Jak moc je Izrael v arabském světě nenáviděn.

27.11.2022 v 9:19 | Karma článku: 17.24 | Přečteno: 232 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Podivuhodná noc - adventní povídka

Dnes je první neděle adventu. Období, zakončené podivuhodnou nocí, v níž se dějí zázraky - věci, jež jsou za zrakem našeho chápání. Ať se nám všem navzdory okolním okolnostem vydaří.

27.11.2022 v 8:53 | Karma článku: 10.24 | Přečteno: 127 | Diskuse

Josef Nožička

Nohavica svým novým songem nastavil některým osobám nemilé zrcadlo

Nový hit písničkáře Jaromíra Nohavici "Počkáme, co řekne" vyvolal v médiích i na sociálních sítích zbytečně moc emocí.

27.11.2022 v 8:10 | Karma článku: 37.74 | Přečteno: 1018 | Diskuse
Počet článků 227 Celková karma 42.92 Průměrná čtenost 5315

Jsem člověk snažící se používat hlavu i jinak, než aby mu jen nepršelo do krku. Třeba aby bylo kde nosit náušnice.

Žena vypadá jako divoženka, muži jsou jejím vzhledem fascinováni

Umělkyně, modelka i pornoherečka si říká Annuschkatz a na svém těle má tolik tetování, že už je jen málokde vidět její...

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Nelituji toho, že jsem kdysi pila, říká sestra Jiřího Korna. Žila i na ulici

Yvetta Kornová (60) promluvila o alkoholismu a svěřila se, že plánuje svatbu. Známá dětská herečka a sestra zpěváka...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...