Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. března 2023 Soňa

Energetická krize záminkou pro „více Evropy“

8. 09. 2022 9:01:55
V souvislosti s energetickou krizí se opět objevil požadavek na nalezení „evropského řešení“. Jako ostatně při každé krizi. Nenajde se samozřejmě nic a jediným výsledkem bude volání po „více Evropy“. Jako ostatně při každé krizi.

Na evropské úrovni se totiž ke skutečnému účinnému řešení ani dospět nemůže. Stejně jako se nenalezlo ani při dřívějších krizích. EU se totiž hodí pouze do „dobrého počasí“, kdy se může realizovat při řešení různých vyumělkovaných pseudoproblémů, jako jsou třeba práva 56 pohlaví nebo kvóty na všechno možné. Ale když se objeví problém skutečný, selhává. Jak jsme se ostatně mohli přesvědčit při hledání „řešení“ krize dluhové, migrační i covidové. Kromě toho je na nějaké „evropské řešení“ zkrátka pozdě. Řada členských zemí totiž už nějaký způsob, jak vysokým cenám energií čelit, našla a jen těžko jej budou měnit kvůli někomu, komu najednou došlo, že situaci neřeší ani deštníky, ani tarify a ani svetry.

Přesto však podle mne řada probruselských politiků volání po „evropském řešení“ vítá. Otevírá se jim totiž možnost ukrojit další „kolečko salámu“ na cestě k federalizaci EU. Určitě se totiž zase najde někdo, kdo přijde ve jménu „větší akceschopností při řešení energetické krize“ s voláním po posílení pravomocí bruselských byrokratů a oslabení pozice členských států. Něco podobného jsme ostatně viděli i při nedávné návštěvě německého kancléře Olafa Scholze v Praze. Pod záminkou hledání řešení energetické krize nám totiž v podstatě pouze přijel oznámit záměr Německa zrušit právo veta i v těch oblastech, ve kterých ho zatím členské země EU mají (zde).

Volání po posílení role EU i v oblasti energetiky už ostatně zaznívají zcela otevřeně. Jako například v tomto komentáři švédského ekonoma Per Anderse Åslunda (zde):

Evropská komise musí převzít širší odpovědnost za evropskou energetickou politiku, aby zajistila fungování trhu s energií a ochránila Evropany před nezodpovědnými a nekompetentními politiky na národní úrovni.

Jde prostě o nepokrytou snahu nahradit rozhodování „nezodpovědnými a nekompetentními politiky“, které si ovšem občané svobodně zvolili, rozhodováním „Evropskou komisí“, tedy nikým nevolenými úředníky. To už ale nemá s demokracií nic společného.

Jak by vlastně taková většinově rozhodující EU vypadala? Je zřejmé, že by se vše řídilo tím, co si přejí velké země, tedy především Francie a Německo, a ty ostatní by jim dělaly stafáž. Čímž by se oslabila pozice všech postkomunistických členů EU. Tedy právě těch, kteří mají svoje smutné zkušenosti s Ruskem. Jsou tedy vůči němu ostražitější, což se se jasně ukázalo třeba v reakcích velké části z nich na jeho agresi na Ukrajině. A tak zatímco celkem ostře proti Putinovi vystupují, západní země, především Francie, hledají cesty, jak dosáhnout stavu, kdy se „vlk nažere a zbytek kozy nechá být“. Její prezident Emmanuel Macron to ostatně před pár dny opět potvrdil těmito slovy (zde):

EU se nesmí přidat k válečným štváčům nebo dovolit východoevropským zemím, aby dělaly na podporu Kyjeva samostatná rozhodnutí.

Ne, tato slova vážně nezazněla na sobotní demonstraci na Václaváku a jejich autorem opravdu není nikdo z „ruských švábů“ a „lůzrů v exekuci“, ale velký zastánce těsnější evropské integrace Emmanuel Macron. Škoda že ho organizátoři nepozvali. Mezi pana Volného a soudruha Skálu by totiž docela zapadnul.

Je zkrátka evidentní, že pokud by se v EU rozhodovalo většinově už dnes, tak by se Ukrajině nedostávalo ani zdaleka takové podpory, jaké se jí dostává nyní. A plyn z Ruska by nejspíš bez problému proudil, takže by se vlastně „evropské řešení“ energetické krize našlo.

Je ovšem poněkud záhadou, proč jsou tomuto konceptu evropské integrace nakloněny právě ty naše politické strany, které zároveň prosazují co nejširší pomoc Ukrajině a co nejtvrdší postup vůči Rusku. Jako třeba TOP 09, jejíž předsedkyně Markéta Pekarová Adamová na jedné straně vystupuje velmi razantně proti Putinovi, ovšem na straně druhé prosazuje stranický program, podle kterého by naše země měla patřit do „rychlejšího pruhu integrace EU“ (zde). Podobně rozporuplně se vyjadřují i Piráti. Ti totiž také hovoří o tom, že by jim posílení pravomocí Bruselu nebylo proti srsti (zde), a zároveň nadšeně podporují posílání zbraní na Ukrajinu (zde). Což je přesně to, co označil Emmanuel Macron jako „...samostatná rozhodnutí na podporu Kyjeva, která se nesmí východoevropským zemím dovolit“.

Přístup některých našich politiků je zkrátka poněkud schizofrenní. Na jedné straně volají po co nejtvrdším postoji vůči Rusku a na straně druhé podporují hlubší integraci EU, kde by však měly hlavní slovo země snažící se o hledání cest, jak s Putinem vyjít a nevypadat přitom jako podrazáci. Otázkou je, zda to ti politici dělají z nevědomosti, nebo to jsou jenom obyčejní bezskrupulózní pokrytci.

Přičemž se nedá vyloučit ani to, že jde o pokrytce dělající to z nevědomosti...

Autor: Kateřina Lhotská | čtvrtek 8.9.2022 9:01 | karma článku: 46.29 | přečteno: 7015x

Další články blogera

Kateřina Lhotská

Lidé se zase bojí mluvit

Více jak tři desetiletí poté, co u nás byla obnovena svoboda slova, má přes polovinu lidí opět strach hovořit otevřeně a obávají se návratu cenzury. Dvě třetiny pak odmítají pokusy vlády zpřísňovat v této oblasti legislativu.

16.3.2023 v 9:01 | Karma článku: 45.67 | Přečteno: 6024 | Diskuse

Kateřina Lhotská

„Zelený pokrok“ pokulhává

Tak krásně to bylo vymyšlené. EU plná zelených energií sloužících šťastným lidem k realizaci těch nejušlechtilejších cílů. A zároveň následováníhodný, a přitom nedostižný vzor pro zbytek světa. Jenomže se to nějak zvrtlo...

9.3.2023 v 9:01 | Karma článku: 46.09 | Přečteno: 4560 | Diskuse

Kateřina Lhotská

Šanci reformovat penze jsme už prošvihli

Opět se řeší penze. Jak z krátkodobé perspektivy, tak i z té dlouhodobé. Tu první nechme stranou a zaměřme se na tu druhou. I z toho mála, co zatím na veřejnost proniklo, lze totiž usuzovat, že vláda nechápe podstatu problému.

2.3.2023 v 9:01 | Karma článku: 42.90 | Přečteno: 3245 | Diskuse

Kateřina Lhotská

Už je to zase jako za totáče…

Nejspíš na podobné tvrzení narazil každý z nás. Podle mne je přehnané, protože ke skutečné totalitě máme i přes dílčí analogie hodně daleko. Je ovšem znepokojivé, jak postupně slábnou argumenty, kterými mu lze oponovat.

23.2.2023 v 9:01 | Karma článku: 47.59 | Přečteno: 11928 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Michael Pálka

Kalousek se "zlatým citronem" v televizi Barrandov...

Dva pánové vysokých postav, jeden z nich nositel negativní ceny "zlatý citron", majitel televize Barrandov a také majitel miliardy českých valut a jistě ostatních měn, jak píše občas pravdivě český tisk, Jaromír Soukup.

28.3.2023 v 18:30 | Karma článku: 7.66 | Přečteno: 99 | Diskuse

Radomil Bábek

Čím se živí propaganda? Přece lidmi!

Co je příčinou toho, že se stát, tedy politici ovládající stát, domůže takového vlivu, že občané uvěří každé i sebevětší lži? Státní propaganda, cesta do socialismu.

28.3.2023 v 12:30 | Karma článku: 8.30 | Přečteno: 166 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Důkaz české omezenosti

Skotsko bude mít premiérem muslima. A někteří Češi s tím mají problém Použil jsem budoucí čas, protože v době, kdy tento článek vznikal (28. 3. dopoledne) skotský parlament „Holyrood“ ještě nezasedal.

28.3.2023 v 11:03 | Karma článku: 9.24 | Přečteno: 450 | Diskuse

Jan Bartoň

Rakušan si plat zaslouží!

Vít Rakušan se rozhodl rázně se vypořádat s tématem zastropování platů politiků. On si plat zaslouží a s ním jistě i jeho „kámoš“ Ivan Bartoš.

28.3.2023 v 8:30 | Karma článku: 37.22 | Přečteno: 1003 | Diskuse

Michal Sabó

USA v plamenech: Rusko vítězí aneb poluce na sovětský způsob

O víkendu se zhrozil celý svět, když Rusko oznámilo rozmístění atomových zbraní v Bělorusku. Máme se opravdu bát nebo je to jen ukázka ruského anachronismu???

28.3.2023 v 7:19 | Karma článku: 22.36 | Přečteno: 485 | Diskuse
Počet článků 237 Celková karma 43.83 Průměrná čtenost 5278

Jsem člověk snažící se používat hlavu i jinak, než aby mu jen nepršelo do krku. Třeba aby bylo kde nosit náušnice.

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...