Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. června 2023 Dobroslav

Dezinformátoři placení státem

26. 05. 2023 9:01:55
„Bojovníci proti lžím“ tvrdí, že řada dezinformátorů pracuje v žoldu nedemokratických režimů a jejich cílem je nám škodit. Služeb placených lhářů využívají ovšem i země považované za demokratické. Dělají to však pro naše „dobro“.

Pamatujete na americké prezidentské volby v roce 2016? Během nich se neustále dokola omílalo, že je Donald Trump napojen na Moskvu a jeho kandidaturu prý platí Rusové. Tato obvinění přitom neutichla ani poté, co volby vyhrál a stal se prezidentem USA. Rozeběhl se nekonečný seriál vyšetřování, ze kterých unikaly jako na běžícím pásu „zaručené“ zprávy o tom, že proti Donaldu Trumpovi existují tak silné „důkazy“, že se bude muset co nevidět z Bílého domu pakovat. Nic z toho se však nastalo, všechna obvinění se ukázala jako vycucaná z prstu a bublina splaskla.

Nyní navíc vyplouvají na povrh podrobnosti o tom, jak to vlastně tenkrát všechno bylo. Veškerá ta obvinění byla totiž vyfabulována ve volebním štábu Hillary Clintonové (zde). V této honičce na Donalda Trumpa přitom zcela zásadně selhala FBI, která až příliš nápadně upřednostňovala důkazy mající jeho údajnou vinu potvrzovat, a naopak ignorovala ty, která ji vyvracely. Bylo to tak okaté, že lze jen stěží uvěřit tomu, že v tom nebyl úmysl. A když k tomu připočteme zveřejňování informací od „nejmenovaných zdrojů blízkých vyšetřovatelům“, lze konstatovat, že to byla právě FBI, která byla jedním ze šiřitelů dezinformací vyrobených ve volebním štábu Hillary Clintonové.

Dehonestace politických a názorových odpůrcích pomocí lží je zkrátka svinstvo. A pokud to dotyčný nedělá „za své“, ale je navíc přisátý na finanční cecíky státu, je to svinstvo dvojnásobné. Takové najdeme i u nás, přičemž někteří z nich se dokonce vydávají za „bojovníky proti dezinformacím“. Jako například spolek Evropské hodnoty. Ten před nedávnem vydal seznam „nejvýznamnějších tváří české dezinformační scény“ (zde). Je to poměrně pestrá směsice osob. I když zase ne tak, jak by být měla. Není na něm totiž jediný koaliční politik. Zato těch opozičních tam najdeme hned několik. A vedle nich i jména takových exotů jako například Jana Peterková, Tomáš Čermák nebo Ladislav Vrábel. Jejich zařazení na jeden seznam spolu s opozičními politiky má však svůj účel. Jeho autoři se tím totiž snaží vytvořit dojem, že mezi nimi existuje nějaká spojitost. Což je jeden z argumentačních faulů nazývaný „nelichotivá asociace“ (zde).

To však není všechno. Evropské hodnoty totiž zařazení některých osob na seznam zdůvodňují pomocí prokazatelně nepravdivých tvrzení. A protože Centrum boje proti hybridním hrozbám definuje dezinformaci jako „šíření záměrně nepravdivých informací“ (zde), lze prohlásit, že dezinformátorem je naopak právě tento spolek. O Václavu Klausovi například píše, že za odmítání nosit roušku v období, kdy to bylo povinné, musel zaplatit pokutu 8 000,-. To ale není pravda, protože mu soud tento trest zrušil (zde). Nebo paní senátorku Zwyrtek-Hamplovou zařadil na seznam na základě dvojice jejích výroků, které sice byly skutečně nepravdivé, ale v jednom případě (o posílání pozvánek na vyšetření na tuberkulózu údajně šířenou ukrajinskými vojáky) paní senátorka svůj omyl uznala a omluvila se za něj, a ve druhém (o odpojování elektroměrů na jižní Moravě) dokonce ani netvrdila, že je to pravda, ale jen to, že celou situaci nechá prošetřit. Ani v jednom z těchto případů se tedy nedá hovořit o „záměrném šíření nepravdivých informací“, nejde tedy o dezinformace a paní senátorka tak nemůže být jejich šiřitelkou. A dezinformací je naopak její zařazení na seznam Evropských hodnot.

Některá jména na něm naopak chybí. Například místopředsedkyně sněmovny za Piráty Olga Richterová, která před časem o Alianci pro rodinu opakovaně prohlásila, že je placená z ruských peněz. Když se pak ukázalo, že je to výmysl, tak nejenom, že svá slova nevzala zpátky a neomluvila se za ně, ale dokonce označila úsilí Aliance bránit se soudně za „šikanózní jednání“ (zde). Paní Olga Richterová je tedy evidentně dezinformátorkou a protože je místopředsedkyní sněmovny, je tedy navíc dezinformátorkou placenou z erárních peněz. A na seznam Evropských hodnot patří i paní ministryně pro vědu a výzkum Helena Langšádlová. Ta totiž šířila stejné tvrzení jako její koaliční kolegyně. Na rozdíl od ní se sice po zjištění, že je to celé lež jako věž, omluvila (zde), ale to udělala paní Zwyrtek-Hamplová taky a stejně nálepku dezinformátorky dostala.

Seznam Evropských hodnot je tak sám o sobě jednou velkou dezinformací a manipulací. Jeho cílem je totiž dehonestovat pouze vybrané politiky vytvářením neexistujících spojitostí a nelichotivých asociací a v některých případech i pomocí nepravdivých tvrzení. Navíc tím, že na seznamu chybí politici koaliční, vytváří falešný dojem, že ti žádné lži nešíří. A proč je vlastně spolek Evropské hodnoty zmiňován v souvislosti s dezinformátory placenými státem? Odpověď se skrývá v jeho výročních zprávách (zde). I on je totiž na erární penězovody napojen. Například v roce 2019 dostal od Ministerstva zahraničních věcí ČR milión, o rok později 2,8 miliónu a v roce 2021 dokonce 3,5 miliónu.

Cílem zahraničních dezinformátorů je škodit nám ve prospěch těch, kteří je platí. Dezinformátoři placení z našich daní ovšem lžou pro naše „dobro“. Což nám sice může připadat jako záležitost poněkud bizarní a absurdní, ale v současnosti bohužel nikterak výjimečná. O tom, co je pro nás „dobré“, si totiž osobuje rozhodovat kde kdo, a obvykle aniž by se zeptal na náš názor. Myslím, že je na čase jim všem ukázat dlouhý nos.

Začněme třeba tím, že jim přestaneme posílat peníze z našich daní...

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Kateřina Lhotská | pátek 26.5.2023 9:01 | karma článku: 42.28 | přečteno: 1478x

Další články blogera

Kateřina Lhotská

Od klimatického aktivismu ke klimatické tyranii

„Bojujeme za vyšší cíle, a tak máme právo porušovat zákony.“ Ne, to není citát z projevu V.I.Lenina nebo Klementa Gottwalda na téma „Jak uchvátit moc“. To je přesvědčení čím dál většího počtu klimatických aktivistů.

2.6.2023 v 9:01 | Karma článku: 44.83 | Přečteno: 3392 | Diskuse

Kateřina Lhotská

Quo vadis, ODS?

Minulý víkend se delegáti ODS sešli na ideové konferenci mající určit další politické směřování jejich strany. Zaznívala na ní především slova sebechvály. Ovšem kam ODS kráčí, jsme se nedozvěděli. Nejspíš to neví ani ona sama.

19.5.2023 v 9:01 | Karma článku: 46.17 | Přečteno: 6600 | Diskuse

Kateřina Lhotská

Co to na nás ten Brusel zase šije?

Stranou mediální pozornosti předložila Evropská komise návrh nového nařízení, které má mimo jiné urychlit a podpořit rozvoj technologií s tzv. „nulovou čistou energií“. Ačkoliv je plný chyb, hodně tlačí na jeho urychlené přijetí.

5.5.2023 v 9:01 | Karma článku: 44.59 | Přečteno: 5097 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jan Ziegler

Klimatičtí aktivisté a proputinovští dezoláti jsou jedna banda

Štvou mne fanatici, kteří ve „svatém“ boji za klima blokují dopravu, přilepují se na vozovky a otravují život slušným lidem. Chtějí zakázat auta nebo prosadit třicítku ve městech. Dezoláti zase demolují soudní budovy.

5.6.2023 v 17:55 | Karma článku: 12.02 | Přečteno: 209 | Diskuse

Mária Vargová

Co mi pomáhá zvládat život s nevyléčitelnou nemocí – část první

Podělím se s vámi o pár vychytávek a věcí, které mi ulehčují žít každodenní život s chronickým únavovým syndromem (ME/CFS). Mnohé však můžou pomoct i zdravým nebo jinak nemocným lidem. :)

5.6.2023 v 16:15 | Karma článku: 10.51 | Přečteno: 152 | Diskuse

Otto Kamm

Blázen proběhne náměstím, aneb 108 kyselých jablek

Když jsem se učil psát scénáře, tak náš lektor razil zajímavou teorii. Když je hra nudná a fádní, tak nechť autor nechá proběhnout uprostřed děje jevištěm blázna.

5.6.2023 v 12:41 | Karma článku: 25.88 | Přečteno: 338 | Diskuse

Vladimír T. Gottwald

Úsměvy a úšklebky XXXVII. (o vožralství, ostražitosti a pokroku)

Naslouchám bedlivě moderním prorokům, za progres půjdeme spolu bok po boku! Až zítra vstanu, založím Stranu mírného zákona v mezích pokroku. (in memoriam JH a JL)

5.6.2023 v 9:00 | Karma článku: 23.26 | Přečteno: 389 | Diskuse

Michael Laitman

Slyšíme hlas přírody?

Matka příroda nám posílá přírodní katastrofy, záplavy, zemětřesení a sucha, aby s námi zatřásla a vytrhla nás ze současného způsobu života, ve kterém nás ovládá egoistický vzorec chování.

5.6.2023 v 4:36 | Karma článku: 7.16 | Přečteno: 90 | Diskuse
Počet článků 245 Celková karma 43.64 Průměrná čtenost 5215

Jsem člověk snažící se používat hlavu i jinak, než aby mu jen nepršelo do krku. Třeba aby bylo kde nosit náušnice.

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...