Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 9. prosince 2023 Vratislav

Manipulací proti manipulacím

14. 07. 2023 9:01:55
Portál Aktuálně.cz publikoval rozsáhlý materiál s názvem „My a dezinformace“ mající (nejen) školám a studentům pomoci odhalovat lži a manipulace. Pravdou je, že jako názorný příklad oblbování poslouží výborně.

Je to však poměrně dlouhé čtení (zde), a tak se zastavme jen u manipulací do očí bijících. První najdeme hned v úvodu, kde narazíme na několik „osobních příběhů“ o tom, co všechno dokáží „dezinformace a manipulace“ způsobit. Vesměs však působí obdobně autenticky jako proslulý příspěvek „seniora Václava z Vysočiny“, se kterým se před časem vytasila paní poslankyně Decroix z ODS (zde). Pravda, Aktuálně.cz alespoň přiznává, že fotky jsou z databanky.

Všechny ty „osobní příběhy“ jsou načrtnuté podle stejného schématu, ve kterém je starší člověk za blba věřícího úplně všemu, a mladší vystupuje jako někdo, kdo jen tak něčemu nenaletí a nad důvěřivostí těch starších jen nevěřícně kroutí hlavou. Prostě klasická ukázka stereotypního škatulkování lidí na starší hlupáky a mladší chytráky. Pikantní na tom je, že se něco takového objevuje právě na portálu Aktuálně.cz, který se v jiných případech naopak snaží stereotypy „bourat“. Ať již jde o vztahy mezi muži a ženami (zde), ženy samotné (zde), tradiční rodiny (zde), stereotypy rasové a náboženské (zde), či tzv. „gender“ (zde). Zřejmě však nejsou stereotypy jako stereotypy...

V některých „osobních příbězích“ to však autoři s realističností těch škatulek poněkud nedomysleli. Například hned v tom prvním. Popisuje, jak jakýsi pan Jan a jeho žena odmítli na základě příspěvků z Facebooku očkování proti Covidu-19, přestože je jejich syn od tohoto rozhodnutí zrazoval. Manželka však později na Covid zemřela a pan Jan si začal vyčítat, že kdyby dal na svého syna a příspěvkům nevěřil, mohla tu s nimi ještě být. Prostě klasická srdceryvná manipulativní báchorka. Vytváří totiž falešný dojem, že starší lidé očkování odmítali, zatímco mladší byli natolik „moudří“, že o přínosech a bezpečnosti vakcín nepochybovali. Když se ale podíváme na statistiku proočkovanosti podle věku (zde), je zřejmé, že to bylo přesně naopak. „Odmítači“ se vyskytovali především mezi těmi mladšími, zatímco ti starší se v drtivé většině očkovat nechali.

Autoři materiálu přinášejí také návod, jak mají lidé se svými blízkými o „dezinformacích a manipulacích“ hovořit. Je to celkem šest pravidel, mezi kterými však chybí to, co by mělo být základem každé diskuze. Tedy vyslechnout si stanovisko druhého a přemýšlet o něm. Materiál „My a dezinformace“ tak ve skutečnosti neobsahuje návod, jak o rozdílných stanoviscích debatovat, ale instrukce, jak oponenta o „správném“ názoru a postoji přesvědčit.

V materiálu je také popsáno, jak „dezinformace“ rozpoznat. Člověk se dozví, že se taková zpráva snaží upoutat pozornost například výraznými a poutavými titulky, vizuálními efekty a útoky na emoce. To všechno najdeme ovšem i u řady článků na portálu Aktuálně.cz. Například v nedávném seriálu pod názvem „Klimatická hrozba“ (zde). Údernými titulky se to v něm jenom hemží (například „Příští generace možná Amazonii nezažije“, „Čas nebezpečně ubývá“ nebo „Do 30 let bude v Česku horko jako v Kazachstánu“), články jsou doprovázeny burcujícími fotografiemi rozpukané půdy, požárů nebo ničivých povodní a útočí na emoce čtenářů i podsouváním myšlenky, že když okamžitě nepřejdeme na tzv. „obnovitelné“ (ve skutečnosti však občasné) zdroje energie, tak se co nevidět na Zemi všichni usmažíme.

To nejlepší však čtenář najde až téměř v samotném závěru. Narazí tam na rady, jak „dezinformacím“ čelit. Například čerpat informace pouze z „důvěryhodných“ zdrojů. A které že to jsou? No přeci ty s nejvyšším Media ratingem (zde). Pravdou je, že je založen na transparentní metodice (zde). Ta je však znehodnocena její poněkud diskutabilní aplikací, kdy jsou hodnotitelé k některým webům poněkud shovívavější než k jiným. Jako příklad jejich benevolence uveďme právě portál Aktuálně.cz. Ten má nejvyšší rating „A“, což znamená, že dosáhl ve všech kritériích maximálních hodnocení. Nicméně seriál „Klimatická hrozba“ je názorným příkladem toho, že portál má problém třeba s „prací s fakty“, protože podsouvá čtenářům svůj kontext, místo aby jej nechal vytvořit si vlastní názor, nebo s nepřípustným „zvyšováním atraktivity“, protože používá senzacechtivé titulky. Škrtnutím bodů za tato kritéria by tak rating Aktuálně.cz spadl na „B+“.

Komu nestačí Media rating, tomu autoři materiálu nabízejí ještě jednu radu, jak s „dezinformacemi“ zatočit. Předkládají totiž také seznam webů, které se na „boj“ s nimi specializují, a kde si tedy může jednotlivá tvrzení ověřovat. Najdeme na něm staré známé firmy, jako třeba Manipulátory.cz. Tedy portál, který už byl při manipulaci a lhaní opakovaně přistižen (zde, zde, zde, zde, nebo zde). Takže si svůj název zvolil opravdu příznačně. A pak také třeba „České elfy“ (zde) zakládajících si na své anonymitě. Což je obzvláště pikantní, protože právě ta je na jiném místě materiálu uváděna jako jeden z typických znaků nevěrohodnosti daného webu. Jak je vidět, tak anonymita ve jménu „správné“ věci nevadí...

„My a dezinformace“ je zkrátka vynikající instruktáž na to, jak lidem blbnout hlavy. Takže až budete chtít napsat nějaký manipulativní článek, stačí si ho otevřít a nechat se inspirovat. Je třeba začít nějakým „osobním příběhem“, samozřejmě patřičně srdceryvným a dramatickým. Pak přidejte pár hraběcích rad nebo poučujících floskulí a na samotný závěr čtenářům prodejte to, co jim prodat chcete. A je celkem jedno, co to bude.

Jestli „zázračné“ bobule na hubnutí, nebo recept na „pravdu“...

Autor: Kateřina Lhotská | pátek 14.7.2023 9:01 | karma článku: 43.24 | přečteno: 1689x

Další články blogera

Kateřina Lhotská

„Dezinformátoři“ brání v záchraně klimatu

Už jsme si bohužel zvykli na to, že když se v rámci nějakého tématu objeví k mainstreamovému názoru tvrzení oponentní a kritická, jsou označována jako „dezinformace“. Týká se to samozřejmě i problematiky změny klimatu.

8.12.2023 v 9:01 | Karma článku: 44.97 | Přečteno: 3946 | Diskuse

Kateřina Lhotská

Pro stejnopohlavní „manželství“ je jen každý čtvrtý

Podle nejnovějšího průzkumu agentury NMS souhlasí s uzákoněním stejnopohlavních „manželství“ jen o něco víc než čtvrtina našinců. Což je výrazně méně, než s jakou podporou se ohánějí aktivisté z inciativy „Jsme fér“.

1.12.2023 v 9:01 | Karma článku: 35.83 | Přečteno: 773 | Diskuse

Kateřina Lhotská

Kdo zaplatí klimatický mejdan?

Financování „záchrany klimatu“ se nikdy moc neřešilo. Předpokládalo se, že peněz bude vždycky dost. Jenomže erár není bezedný a opadá i nadšení soukromých investorů konat „dobro“. Velký klimatický mejdan tak není z čeho platit.

24.11.2023 v 9:01 | Karma článku: 41.53 | Přečteno: 1239 | Diskuse

Kateřina Lhotská

34 let od socialismu k socialismu

Po roce 1989 změnila naše země radikálně kurz. Opustila cestu „budování socialismu“ a začala vytvářet svobodnou a demokratickou společnost založenou na tržní ekonomice. Aby po 34 letech dospěla opět k socialismu...

16.11.2023 v 9:01 | Karma článku: 46.66 | Přečteno: 5681 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Michael Pálka

Ty dětské cesty za poznáním....

Mají patrně všechny něco společného. Přípravu. A protože se jedná o děti a jejich bezpečí a vybavení, je starost rodičovská veliká, ba převeliká...

9.12.2023 v 19:11 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 10 | Diskuse

Monika Plocová

Klobouk dolů

„Potřebuju pomoct.. Pomůžete mi?“ Ten hlas v telefonu mi byl povědomý. „Tady Věra...Pamatujete si na mě?“. Ano, jasně Věra, došlo mi. Mám ji na Facebooku a občas zahlédnu, jak se jí daří.

9.12.2023 v 15:41 | Karma článku: 11.73 | Přečteno: 197 |

Vladimír T. Gottwald

Úsměvy a úšklebky CXVI. (Laetus Adventus & Chanuka sameach)

Všem láskyplným duším vinšuju mírumilovné svátky, ať již je nazývají či světí jakkoli, k tradičnímu protestsonetu letos připojuji i novou čmáranici.

9.12.2023 v 9:00 | Karma článku: 23.68 | Přečteno: 326 | Diskuse

Filip Vracovský

Rusové na Olympiádě ? Měla se dávno zrušit, nebo ....

Nesobotně, aktuálně... Račte vstoupit, ale za nic neručím.... a peníze za čas zmařený čtením vrátit neumím...

9.12.2023 v 8:08 | Karma článku: 22.02 | Přečteno: 620 | Diskuse

Tomáš Gayer

Jedině přes mou mrtvolu

Omlouvám se čtenářům, že v tento předvánoční čas otvirám téma, které v každém případě neobsahuje ani špetku poezie. Ale pozor, nakonec.....

9.12.2023 v 8:00 | Karma článku: 21.63 | Přečteno: 361 | Diskuse
Počet článků 264 Celková karma 43.67 Průměrná čtenost 5147

Jsem člověk snažící se používat hlavu i jinak, než aby mu jen nepršelo do krku. Třeba aby bylo kde nosit náušnice.

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...