Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 9. prosince 2023 Vratislav

Fremr příštím prezidentem?

11. 08. 2023 9:01:55
Aktuální kauza kolem (ne)jmenování Roberta Fremra soudcem Ústavního soudu opětovně otevřela zásadní otázku: „Mají být ti, kteří si příliš zadali s minulým režimem, v doživotní klatbě, nebo mohou být vzati na milost“?

Před stejnou otázku jsme byli přitom postaveni docela nedávno. A odpověď zněla jasně. Letos v lednu při prvním kole prezidentské volby se totiž zhruba 70 % hlasujících voličů vyjádřilo, že problematická minulost na překážku není. To když dalo hlas Petru Pavlovi nebo Andreji Babišovi. Prohřešky prvního z obou pánů nespíš vadí o něco méně, protože pak s převahou vyhrál i kolo druhé.

Nutno dodat, že šlo o vítězství naprosto legitimní, stejně jako na jeho základě získaný prezidentský mandát. A stejně legitimní bylo i vítězství Andreje Babiše v parlamentních volbách před šesti lety a jeho následné premiérování. Škraloupy obou pánů byly totiž v okamžiku voleb moc dobře známé, a přesto jim voliči svoje hlasy dali. Tím však zároveň nastavili laťku toho, co všechno je ještě přípustné a co už je diskvalifikační. Nutno podotknout, že velmi nízko, protože pro výkon vysoké politické funkce evidentně není na závadu ani to, když si daný člověk až příliš zadal s komunistickým režimem.

Osobně si myslím, že by tomu tak být nemělo, a tedy jak pan Babiš, tak i pan Pavel by se měli pakovat. Což samozřejmě neznamená, aby se stali vyděděnci na okraji společnosti. Ať si žijí svoje životy, ať podnikají, vydělávají peníze, pracují v armádě, ať píší nebo veřejně vystupují. Ať si prostě dělají, co uznají za vhodné. S jedinou výjimkou. Ať se necpou do vysoké politiky. Neměli by se zkrátka stávat ani prezidenty a ani premiéry. Voliči však rozhodli jinak, a to je třeba respektovat. Jak v případě Petra Pavla, tak i v případě Andreje Babiše.

A co tedy s panem Fremrem? V zemi, kde je bývalý komunistický rozvědčík prezidentem, a kde byl člověk silně podezřelý ze spolupráce s StB premiérem, zkrátka neobstojí argument, že nemůže svoji funkci vykonávat někdo jenom proto, že bolševikovi sloužil až příliš horlivě. Dle mého soudu zkrátka nelze měřit dvojím metrem, a především v případě některých podporovatelů současného prezidenta působí neuvěřitelně směšně, jak něco takového odmítají připustit. Podle nich si totiž Petr Pavel svoje prohřešky „odpracoval“, když například zastupoval Česko v mezinárodních vojenských strukturách a institucích, zatímco poklesky pana Fremra se „odpracovat“ nedají. I ten přitom reprezentoval Česko v mezinárodních orgánech. Jako třeba u Mezinárodního soudního tribunálu pro Rwandu nebo u Mezinárodního trestního soudu (zde).

Podobně rozporuplných a pokryteckých vyjádření jsme v poslední době zaznamenali celou řadu. V nějaké televizní debatě jsem třeba zaslechla názor, že přeci „pana Fremra nikdo nenutil stát se trestním soudcem“. A pana Pavla snad někdo nutil ke kariéře v komunistické rozvědce? Nebo někdo přemlouval Andreje Babiše k tomu, aby pracoval v podniku zahraničního obchodu, když se dalo čekat, že to nebude „zadarmo“?

Proč tedy najednou u pana Fremra neprojde to, co lidé především u současného prezidenta naopak omlouvají? Dle mého soudu je celé tajemství v tom, že do obrazu Petra Pavla jako „polepšeného hříšníka“ bylo zkrátka nainvestováno neuvěřitelné úsilí a spoustu peněz a ty se podařilo dokonale zhodnotit. Nutno uznat, že z profesionálního pohledu šlo o marketingový majstrštyk. Obraz pana Fremra naopak nikdo uměle nevylepšoval. Proč taky. Takže vypadá zhruba stejně, jak by podle mne vypadal obraz Petra Pavla, pokud by kandidoval bez onoho balíku marketingových peněz.

Být po mém, tak nemá nikdo z trojice Petr Pavel, Andrej Babiš a Robert Fremr v nejvyšších politických nebo státních funkcích co pohledávat. Zamazali si ruce tak, že se to umýt zkrátka nedá. Pokud si ovšem lidé myslí, že u prvních dvou jsou špinavé ruce akceptovatelné, neexistuje relevantní argument, proč by to nemělo být akceptovatelné i u pana Fremra. Bohužel...

Jestli se nakonec opravdu ústavním soudcem stane nebo ne, je ve hvězdách. Za sebe si myslím, že pravděpodobně ne. Zvlášť když oznámil, že to nespíš sám zabalí (zde). Ale může třeba zkusit štěstí za čtyři roky v prezidentských volbách. Nebyl by bez šancí. Stačí najít někoho, kdo do něj vrazí ranec peněz, z nich zaplatí šikovné marketéry a může se opakovat příběh, který tak důvěrně známe z voleb nedávných. Když zkrátka báchorky o „napraveném hříšníkovi“ zafungovaly jednou, co by nezabraly podruhé.

Obzvláště když je laťka toho, co všechno jsou lidé ochotni skousnout, tak nízko...

Autor: Kateřina Lhotská | pátek 11.8.2023 9:01 | karma článku: 45.52 | přečteno: 4537x

Další články blogera

Kateřina Lhotská

„Dezinformátoři“ brání v záchraně klimatu

Už jsme si bohužel zvykli na to, že když se v rámci nějakého tématu objeví k mainstreamovému názoru tvrzení oponentní a kritická, jsou označována jako „dezinformace“. Týká se to samozřejmě i problematiky změny klimatu.

8.12.2023 v 9:01 | Karma článku: 44.95 | Přečteno: 3877 | Diskuse

Kateřina Lhotská

Pro stejnopohlavní „manželství“ je jen každý čtvrtý

Podle nejnovějšího průzkumu agentury NMS souhlasí s uzákoněním stejnopohlavních „manželství“ jen o něco víc než čtvrtina našinců. Což je výrazně méně, než s jakou podporou se ohánějí aktivisté z inciativy „Jsme fér“.

1.12.2023 v 9:01 | Karma článku: 35.83 | Přečteno: 772 | Diskuse

Kateřina Lhotská

Kdo zaplatí klimatický mejdan?

Financování „záchrany klimatu“ se nikdy moc neřešilo. Předpokládalo se, že peněz bude vždycky dost. Jenomže erár není bezedný a opadá i nadšení soukromých investorů konat „dobro“. Velký klimatický mejdan tak není z čeho platit.

24.11.2023 v 9:01 | Karma článku: 41.53 | Přečteno: 1239 | Diskuse

Kateřina Lhotská

34 let od socialismu k socialismu

Po roce 1989 změnila naše země radikálně kurz. Opustila cestu „budování socialismu“ a začala vytvářet svobodnou a demokratickou společnost založenou na tržní ekonomice. Aby po 34 letech dospěla opět k socialismu...

16.11.2023 v 9:01 | Karma článku: 46.66 | Přečteno: 5680 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Monika Plocová

Klobouk dolů

„Potřebuju pomoct.. Pomůžete mi?“ Ten hlas v telefonu mi byl povědomý. „Tady Věra...Pamatujete si na mě?“. Ano, jasně Věra, došlo mi. Mám ji na Facebooku a občas zahlédnu, jak se jí daří.

9.12.2023 v 15:41 | Karma článku: 10.70 | Přečteno: 187 |

Vladimír T. Gottwald

Úsměvy a úšklebky CXVI. (Laetus Adventus & Chanuka sameach)

Všem láskyplným duším vinšuju mírumilovné svátky, ať již je nazývají či světí jakkoli, k tradičnímu protestsonetu letos připojuji i novou čmáranici.

9.12.2023 v 9:00 | Karma článku: 23.37 | Přečteno: 316 | Diskuse

Filip Vracovský

Rusové na Olympiádě ? Měla se dávno zrušit, nebo ....

Nesobotně, aktuálně... Račte vstoupit, ale za nic neručím.... a peníze za čas zmařený čtením vrátit neumím...

9.12.2023 v 8:08 | Karma článku: 21.82 | Přečteno: 605 | Diskuse

Tomáš Gayer

Jedině přes mou mrtvolu

Omlouvám se čtenářům, že v tento předvánoční čas otvirám téma, které v každém případě neobsahuje ani špetku poezie. Ale pozor, nakonec.....

9.12.2023 v 8:00 | Karma článku: 21.25 | Přečteno: 352 | Diskuse

Michal Grešlik

Ženy v ukrajinských ozbrojených silách "důkazem" zoufalé situace?

Válka sama o sobě je zoufalá situace. Tak se podíváme na ten "důkaz" v podobě žen v Ukrajinských ozbrojených silách

8.12.2023 v 23:24 | Karma článku: 13.42 | Přečteno: 487 | Diskuse
Počet článků 264 Celková karma 43.67 Průměrná čtenost 5146

Jsem člověk snažící se používat hlavu i jinak, než aby mu jen nepršelo do krku. Třeba aby bylo kde nosit náušnice.

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...