Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 9. prosince 2023 Vratislav

Zaostalí lidé odmítají pokrok

18. 08. 2023 9:01:55
Kolikrát jen jsme podobnou větu slyšeli? Často doplněnou posměškem, že je to stejně naivní a hloupé, jako když kdysi dělníci rozbíjeli stroje, protože jim „braly“ práci. Odmítají však lidé opravdu pokrok? Nebo spíše „pokrok“?

Ono totiž ne všechno, co je za pokrok vydáváno, jím také opravdu je. Minulý režim se ostatně také honosil titulem „pokrokový“ a vzhlížel k „nejpokrokovější“ zemi světa – Sovětskému Svazu. Dokázali tam neuvěřitelné věci. Na důkaz „pokroku“ dokonce i kozla rozdojili. Čímž vlastně už tenkrát prokázali pravdivost genderové teorie. Byť tedy zatím jen na zvířeti. Potvrdit její platnost i pro člověka totiž dokázala až „pokroková“ věda dnešní.

Vnímání pokroku je samozřejmě silně individuální záležitost, a tak neexistuje žádná jeho vyčerpávající definice. Lidé si ho obvykle spojují s rozvojem v různých oblastech majícím pozitivní dopad na kvalitu jejich životů. Například ve vědě, technice, zdravotnictví, ekonomii, fungování společnosti, kvalitě životního prostředí, kultuře, ale třeba také v demokracii a uplatňování lidských práv a svobod. Vesměs však musí jít o záležitosti, které lidé spontánně přijmou, protože vidí, co jim přinášejí a jsou tak ochotni akceptovat, co jim naopak berou. Nefunguje zkrátka žádný „pokrok“ naordinovaný na povel shora. Dobré věci se prostě musí umět prosadit samy.

Názorně je to vidět například na elektromobilitě. Ta je často prezentována jako novinka symbolizující dnešní technický „pokrok“. Jenomže elektromobily zase až tak nové nejsou. První totiž spatřil světlo světa před téměř dvěma stoletími – v roce 1835 (zde). Svého konkurenta se spalovacím motorem tak předstihl o celých 50 let. A za celou dobu se elektromobily neprosadily. Důvod je pořád stejný – pro svůj výrazně kratší dojezd a dlouhé dobíjení neodpovídají provozním potřebám. A k tomu jsou ještě nekřesťansky drahé. Pravda, díky obrovským investicím do technického vývoje se sice pomalu daří tyto nevýhody zmenšovat. Ale pořád ne natolik, aby se staly elektromobily konkurenceschopnými.

Proč však je elektromobilita stále bez šance na úspěch? Protože nereaguje na přirozenou poptávku společnosti. A vytváření té umělé za pomoci různých subvencí a dotací taky nefunguje. Ono se to totiž nedá dělat do nekonečna. A tak ve chvíli, kdy se tyto penězovody zastaví, zájem o elektromobily prudce poklesne. Přesně to se stalo v Německu, kde se jejich prodeje po zastavení dotací prudce propadly (zde). Kdo by si je ostatně kupoval, když jsou sice dražší, ale zato horší?

Podobně negativně vnímají lidé „pokrok“ ve formě přechodu od konvenčních zdrojů energie k těm občasným (označovaným jako „obnovitelné“). Ty však ani zdaleka nedosahují potřebné užitné hodnoty, protože nedokáží zajistit dostatek energie ve chvíli, kdy ji potřebujeme. Důsledkem je pak růst její ceny se všemi negativními dopady do konkurenceschopnosti našeho hospodářství a následně i do ekonomiky a životní úrovně každého z nás.

Přirovnávání k naivním dělníkům rozbíjejícím stroje se občas nevyhnou ani lidé, kteří odmítají přechod na bezhotovostní placení a usilují o zachování hotovosti. V tomto případě ovšem nikoliv proto, že by to bylo nepraktické a šlo by tak o změnu k horšímu. Právě naopak. Bezhotovostní placení je mnohem pohodlnější a také bezpečnější než u sebe pořad tahat naditou peněženku. Tentokrát je však důvod jinde. Lidé se zkrátka obávají, že by byli mnohem lépe ovladatelní tím, že by mohli být v případě „neposlušnosti“ omezeni na právu se svými prostředky svobodně disponovat. Tyto obavy bývají někdy považované za přehnané. Že jsou však plně na místě, se dle mého soudu potvrdilo ve chvíli, kdy se objevily první případy omezení poskytování finančních služeb lidem pro jejich „špatné názory“. To, když z tohoto důvodu některé britské banky „debankovaly“ Nigela Farage a další své klienty (zde).

Zrušení hotovosti tedy sice přináší užitnou hodnotu vyšší, ale zase hrozí, že tento „pokrok“ bude vykoupen omezením lidských práv a svobod. Což samozřejmě neznamená, že tu s námi budou papírové a kovové peníze napořád. Ale zmizí přirozeně až ve chvíli, kdy se lidé svých obav o ztrátu svobody zbaví, nebo jim to bude jedno. Nebo bude konec hotovosti násilný v případě, že ji nějaká diktatura prostě zakáže.

Existuje i řada dalších případů, kdy lidé „pokrok“ odmítají. Genderovou teorii například proto, že nevidí zlepšení fungování společnosti v tom, když muži přestanou být muži a ženy ženami a místo nich tu budeme mít 56 pohlaví (nebo kolik jich bylo vlastně „objeveno“). A taky nechtějí, aby někdo oblboval jejich děti „pokrokovými“ pohádkami, ve kterých bude nejspíš muset Šípková Růženka spát navěky, protože předtím, než se píchla o trn, nedala souhlas s tím, aby byla ze svého spánku probuzena polibkem (zde).

Takže, jak to tedy s tou zaostalostí odpůrců pokroku je? Za to, jaké žijeme v současnosti životy, do značné míry vděčíme právě jemu. Tedy tomu pokroku, který je přirozený a reagující na lidské potřeby. Pokud ho něco brzdí, tak je to naopak „pokrok“, který s těmito potřebami nemá nic společného. Ten je v řadě případů dokonce jeho zpátečkou. A ti, kteří takový „pokrok“, odmítají, tedy žádnými zaostalci nejsou. Právě naopak.

Jsou obránci pokroku opravdového...

Autor: Kateřina Lhotská | pátek 18.8.2023 9:01 | karma článku: 46.33 | přečteno: 6167x

Další články blogera

Kateřina Lhotská

„Dezinformátoři“ brání v záchraně klimatu

Už jsme si bohužel zvykli na to, že když se v rámci nějakého tématu objeví k mainstreamovému názoru tvrzení oponentní a kritická, jsou označována jako „dezinformace“. Týká se to samozřejmě i problematiky změny klimatu.

8.12.2023 v 9:01 | Karma článku: 44.92 | Přečteno: 3864 | Diskuse

Kateřina Lhotská

Pro stejnopohlavní „manželství“ je jen každý čtvrtý

Podle nejnovějšího průzkumu agentury NMS souhlasí s uzákoněním stejnopohlavních „manželství“ jen o něco víc než čtvrtina našinců. Což je výrazně méně, než s jakou podporou se ohánějí aktivisté z inciativy „Jsme fér“.

1.12.2023 v 9:01 | Karma článku: 35.83 | Přečteno: 772 | Diskuse

Kateřina Lhotská

Kdo zaplatí klimatický mejdan?

Financování „záchrany klimatu“ se nikdy moc neřešilo. Předpokládalo se, že peněz bude vždycky dost. Jenomže erár není bezedný a opadá i nadšení soukromých investorů konat „dobro“. Velký klimatický mejdan tak není z čeho platit.

24.11.2023 v 9:01 | Karma článku: 41.53 | Přečteno: 1239 | Diskuse

Kateřina Lhotská

34 let od socialismu k socialismu

Po roce 1989 změnila naše země radikálně kurz. Opustila cestu „budování socialismu“ a začala vytvářet svobodnou a demokratickou společnost založenou na tržní ekonomice. Aby po 34 letech dospěla opět k socialismu...

16.11.2023 v 9:01 | Karma článku: 46.66 | Přečteno: 5680 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Monika Plocová

Klobouk dolů

„Potřebuju pomoct.. Pomůžete mi?“ Ten hlas v telefonu mi byl povědomý. „Tady Věra...Pamatujete si na mě?“. Ano, jasně Věra, došlo mi. Mám ji na Facebooku a občas zahlédnu, jak se jí daří.

9.12.2023 v 15:41 | Karma článku: 10.25 | Přečteno: 177 |

Vladimír T. Gottwald

Úsměvy a úšklebky CXVI. (Laetus Adventus & Chanuka sameach)

Všem láskyplným duším vinšuju mírumilovné svátky, ať již je nazývají či světí jakkoli, k tradičnímu protestsonetu letos připojuji i novou čmáranici.

9.12.2023 v 9:00 | Karma článku: 23.22 | Přečteno: 315 | Diskuse

Filip Vracovský

Rusové na Olympiádě ? Měla se dávno zrušit, nebo ....

Nesobotně, aktuálně... Račte vstoupit, ale za nic neručím.... a peníze za čas zmařený čtením vrátit neumím...

9.12.2023 v 8:08 | Karma článku: 21.82 | Přečteno: 597 | Diskuse

Tomáš Gayer

Jedině přes mou mrtvolu

Omlouvám se čtenářům, že v tento předvánoční čas otvirám téma, které v každém případě neobsahuje ani špetku poezie. Ale pozor, nakonec.....

9.12.2023 v 8:00 | Karma článku: 21.25 | Přečteno: 348 | Diskuse

Michal Grešlik

Ženy v ukrajinských ozbrojených silách "důkazem" zoufalé situace?

Válka sama o sobě je zoufalá situace. Tak se podíváme na ten "důkaz" v podobě žen v Ukrajinských ozbrojených silách

8.12.2023 v 23:24 | Karma článku: 13.42 | Přečteno: 484 | Diskuse
Počet článků 264 Celková karma 43.64 Průměrná čtenost 5146

Jsem člověk snažící se používat hlavu i jinak, než aby mu jen nepršelo do krku. Třeba aby bylo kde nosit náušnice.

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...