Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 23. února 2024 Svatopluk

Šéf BIS porušil zásadu nestrannosti

15. 12. 2023 9:01:55
Rozmohl se nám tu takový nešvar. Diskuze mezi lidmi se změnila z výměny názorů v napadání a urážení odpůrců. K něčemu takovému by se však rozhodně neměl snížit žádný politik nebo představitel orgánu státu. Přesto se to děje.

Pravdou je, že úroveň veřejné diskuze je žalostná už pěknou řádku let, přičemž v každém období se lidé častovali jinými urážkami. Jednu dobu frčely výrazy jako „kavárníci“ a „sluníčkáři“, po nich přišly „koblihy“, „lůza“ a „lepšolidé“ a dnes je tím nejfrekventovanějším „dezolát“. Původně se tímto termínem označoval člověk všeobecně zanedbaný, špinavý a často i zapáchající. Pak se však tak začalo říkat lidem, kteří se scházeli na protivládních demonstracích svolávaných stranou PRO pana Rajchla, aby se postupně zobecnil i na další odpůrce vlády Petra Fialy, případně na kritiky EU. Často se ke slovu „dezolát“ přidává i adjektivum „proruský“. Dělají to lidé, kteří nejsou schopni jiného než černobílého vidění světa, a tak se uchylují ke zjednodušujícím zkratkám typu: „kritizuješ EU, tak fandíš Putinovi“.

Používání těchto a podobných výrazů vylučuje pochopitelně jakoukoliv diskuzi. Těžko totiž lze něco řešit s člověkem, který vás onálepkuje jako „dezoláta“ či „lepšočlověka“. I když takovým lidem stejně o žádnou výměnu názorů nejde. Jejich jediným cílem je druhého urazit a ponížit. Takže když někdo počastuje svého oponenta nebo dokonce celou skupinu oponentů podobnými výrazy, je jediná rozumná reakce poklepat si na čelo. Navíc tím ten člověk říká především něco sám o sobě. A není to nic moc lichotivého...

Jenomže urážlivé a hanlivé výrazy nepoletují prostorem jenom v rámci přestřelek mezi „prostým lidem“. Oni po nich totiž neváhají sáhnout ani lidé, kteří jsou veřejně činní. Čímž ovšem jejich používání do značné míry legitimizují a mají tak velký díl odpovědnosti za ostudnou úroveň veřejné diskuze u nás. Ještě horší však je, když se k nim uchylují politici. Obvykle proto, aby nasbírali body u svých příznivců. Zřejmě o části z nich nemají valné mínění, když se jim podbízejí takto laciným způsobem.

Ještě méně akceptovatelné však je, pokud se k podobnému hanlivému nálepkování uchylují politici v nějaké vrcholné exekutivní funkci. Zapomínají totiž na to, že nezastupují jen své voliče, díky jejíchž hlasům ve svém křesle sedí, ale i ty, co je nevolili. A když někdo někoho zastupuje, tak ho zkrátka nemá co urážet. Za hranicí dobrého vkusu i přijatelnosti tak bylo, když Miloš Zeman coby prezident svého času s oblibou nálepkoval svoje odpůrce jako „lepšolidi“ (zde), stejně jako když současná ministryně obrany paní Jana Černochová počastovala účastníky protivládní demonstrace slovem „dezoláti“ (zde).

Jenomže existují i horší případy – když začne občany nálepkovat podobnými výrazy nějaký vysoký představitel orgánu státu. Tedy někdo, kdo by měl být z titulu své funkce absolutně nezávislý a nestranný. Na tuto zásadu však evidentně zapomněl šéf BIS Michal Koudelka, který na konferenci „Připraveni k boji? Jak vědci přispívají ke společenské odolnosti vůči hybridním hrozbám“ (zde) hovořil mimo jiné o „...dosahu antisystémové dezolátní scény...“. To nemohl použít nějaký jiný výraz než ten, který zevšeobecněl jako označení pro více či méně hlasité odpůrce vlády Petra Fialy? Do kontextu jeho řeči by totiž úplně stejně zapadlo třeba „...prorusky orientované scény...“. Dle mého soudu však použitím výrazu „dezolátní“ nechtěl pan Koudelka tentokrát část našich občanů urazit, ale vzkázat těm, kdo nesouhlasí s kroky vlády Petra Fialy nebo kritizují EU, aby se měli před BIS na pozoru.

Nebo se možná jen vyjádřil neobratně a nešťastně. Ale ono je vlastně jedno, proč to udělal. Buď dal použitím pojmu „dezolátní“ najevo, že rozhodně není nestranný a nezaujatý, nebo si jen zkrátka nevidí do úst. Obojí ho však pro výkon šéfa BIS diskvalifikuje a podle mne by se tedy měl poroučet. Ukazuje se tak, že když ho za svého prezidentování odmítal Miloš Zeman povýšit do hodnosti generála, tak nešlo o pouhý rozmar, ale měl ho dobře přečteného.

Pan Koudelka totiž evidentně není člověk na svém místě...

Autor: Kateřina Lhotská | pátek 15.12.2023 9:01 | karma článku: 41.75 | přečteno: 1106x

Další články blogera

Kateřina Lhotská

Nařčení z přípravy „vyhnání migrantů“ stojí na vodě

Před pár týdny se Německem prohnala vlna masových protestů proti pravicovým extremistům vyvolaných jejich záměrem „vyhnat ze země milióny lidí s migračním pozadím“. Existují však takové plány, nebo si je někdo vycucal z prstu?

23.2.2024 v 9:01 | Karma článku: 29.60 | Přečteno: 454 | Diskuse

Kateřina Lhotská

Istanbulská úmluva je zpět

Znáte úsloví o tom, že když někoho vyhodíte dveřmi, tak se oknem zase vrátí? Tedy, že se ho ne a ne zbavit? Platí to i o Istanbulské úmluvě. Sotva ji náš Senát shodil ze stolu, chystá se k nám zpět. Tentokrát befelem z Bruselu.

16.2.2024 v 9:01 | Karma článku: 39.45 | Přečteno: 1160 | Diskuse

Kateřina Lhotská

Koho nelze porazit, toho je třeba odstranit

Snaha zabránit protivníkovi v kandidatuře vyfabulovaným obviněním a kriminalizací. Ne, to není ukázka politické boje v nějaké „banánové“ republice. To se odehrává v zemích, které samy sebe označují za „vyspělé“ demokracie.

9.2.2024 v 9:01 | Karma článku: 39.57 | Přečteno: 1118 | Diskuse

Kateřina Lhotská

Když válčit, tak udržitelně

V dnešní době se již ozbrojené konflikty netýkají jen vojáků a civilistů z válčících zemí. Zvyšují totiž produkci emisí CO2 a prohlubují tak klimatickou krizi. Jejich dopady tak pociťuje každý člověk na naší planetě.

26.1.2024 v 9:01 | Karma článku: 40.98 | Přečteno: 1049 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jindřich Kubánek

Zkreslené vidění – Lidská práva

Pokud je nutné lidská práva vtělovat do zákonů a tak je prosazovat, znamená to, že je společnost vážně nemocná. A je jen otázkou času, kdy už to bude neléčitelná chronická choroba.

23.2.2024 v 13:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 63 | Diskuse

Luboš Kavka

Proč už si nikdy nic nekoupím v největší lékárenské síti v ČR? Protoč!!!

Vážení zákazníci, přináším vám doslovný záznam rozhovoru mezi mnou a pracovnicí jedné (velice známé) lékárny, do které jsem si dnes ráno zaskočil, abych si koupil trochu kolagenu. Sladké nakupování...

23.2.2024 v 12:21 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 52 | Diskuse

Jan Ziegler

Sehnat za komunistů kazeťák byl problém, pomohla teta řeznice

Za socíku se nekupovalo, ale shánělo, západní zboží bylo k dostání v tuzexu. V normálních obchodech jste třeba u radiokazeťáků museli mít velké štěstí nebo protekci. Já měl to druhé. Teta řeznice na malém městě byla k nezaplacení

23.2.2024 v 10:09 | Karma článku: 21.72 | Přečteno: 326 | Diskuse

Jiří Medula

Psem ocasi dnes vrtí... A nebojí se smrti?

Společenská situace je vážná, nikoliv však zoufalá. Stále zůstává jedna z jistot, která nám může významně pomoci zbavit se strachu z toho, co s námi bude, budeme-li se "novým pořádkům" aktivně bránit. Ta jistota má jméno SMRT.

23.2.2024 v 9:51 | Karma článku: 16.72 | Přečteno: 453 | Diskuse

Vlastík Fürst

Když Sparťan fandí Slávii (a naopak)

Pokud máte rádi fotbal, tak vás včerejší zápas Sparty musel potěšit. Pokud Spartu nenávidíte, pak vám včera večer po vítězství a postupu Sparty zůstal jenom zoufalý skřípot zubů.

23.2.2024 v 9:40 | Karma článku: 11.86 | Přečteno: 139 | Diskuse
Počet článků 272 Celková karma 40.49 Průměrná čtenost 5075

Jsem člověk snažící se používat hlavu i jinak, než aby mu jen nepršelo do krku. Třeba aby bylo kde nosit náušnice.

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Známé tváře kritizují Michala Novotného. Nejsem homofob, brání se herec

Na Michala Novotného se na sociálních sítích snesla vlna kritiky. Herec v rozhovoru pro týdeník Téma mimo jiné řekl, že...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...