Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 23. února 2024 Svatopluk

Koho nelze porazit, toho je třeba odstranit

9. 02. 2024 9:01:55
Snaha zabránit protivníkovi v kandidatuře vyfabulovaným obviněním a kriminalizací. Ne, to není ukázka politické boje v nějaké „banánové“ republice. To se odehrává v zemích, které samy sebe označují za „vyspělé“ demokracie.

Už jsme si bohužel zvykli na to, že před volbami neusilují jednotliví kandidáti a jejich strany o přízeň voličů tím, že se je snaží zaujmout kvalitním programem, ale antikampaní spočívající v očerňování a dehonestaci svých politických soků. U nás bylo nosným tématem několika posledních voleb „antiBabiš“, což byla jenom kosmetická změna oproti těm předchozím, které byly ve znamení „zastavit“ toho či onoho. A nevyhneme se tomu nejspíš ani u těch příštích parlamentních, kdy budou někteří „zastavovat“ Petra Fialu a jiní Andreje Babiše. Antikampaně však nejsou jen naší specialitou. Někde se ovšem volební boj posunul ještě na jinou a „vyšší“ úroveň. Když totiž selhává snaha politického konkurenta znectít, je nutné mu zabránit v kandidatuře úplně. Nejdále jsou v tomto ohledu za oceánem.

Současný prezident Joe Biden, kterému nebylo shůry dáno umění odejít do ústraní dříve, než bude akorát tak pro smích, udělal svým rozhodnutím znovu kandidovat v nadcházejících prezidentských volbách jejich favoritem svého předchůdce Donalda Trumpa. Odpůrci exprezidenta z řad Demokratů poučeni osm let starým nezdarem z jeho souboje s Hillary Clintonovou, kdy selhala strategie porazit ho pomocí vyfabulovaných obvinění ze spolupráce s Ruskem (zde), se tentokrát snaží jeho kandidatuře zabránit z moci úřední. Stalo se tak ve státech Colorado a Maine (zde), kde mu byla zakázána účast ve stranických primárkách. Není přitom bez zajímavosti, že ve druhém ze jmenovaných států o tom rozhodla nejvyšší volební úřednice Shenna Bellowsová, která je, světe div se, členkou Demokratické strany (zde). Podobný návrh padl i ve státě Michigan, ale tam jej tamní soud smetl ze stolu (zde).

A na základě čeho chtějí volební úřady zmiňovaných států Donalda Trumpa vlastně vyřadit? Použily k tomu už hodně archaickou 3. sekci 14. dodatku Ústavy Spojených států amerických, podle které se nesmí stát prezidentem nikdo, kdo „se zúčastnil vzpoury nebo povstání“. Vznikla před 160 lety a měla bránit v kandidatuře do Bílého domu těm, kteří v americké občanské válce bojovali na straně Konfederace. Tentokrát jsou ovšem onou vzpourou nebo povstáním myšleny události ze 6. ledna 2020, kdy měl údajně Donald Trump vyzývat své podporovatele k násilnostem a k nezákonnému vniknutí do Kapitolu. Což se bohužel neobešlo bez obětí na životech. Tato událost však nikdy nebyla žádným soudem označena ani jako vzpoura ani jako povstání. Což staví argumentaci úředníků ze států Colorado a Maine poněkud na vodu. Ostatně i pětice mužů, která kvůli těmto násilnostem stanula před soudem, byla obviněna a následně i odsouzena za napadení policistů (zde). Tedy nikoliv za účast na vzpouře nebo povstání.

Nicméně kolem toho, co se vlastně onoho 6. ledna 2020 stalo, panuje celá řada nejasností a koluje i spousta rozporuplných informací. A to dokonce i v rámci jednoho zdroje. Například zde se u jediné oběti z řad policistů Brianu Sicknickovi na jednom místě píše, že „zemřel na následky zranění během nepokojů“ a jinde, že „zemřel poté, co utrpěl dvě mrtvice“. Pochybnostmi se zabývá i tento dokument. Jeho autoři poukazují například na to, že mezi demonstranty byli lidé, kteří ostatní k útoku na Kapitol evidentně podněcovali, a přestože jsou jejich jména nebo alespoň obličeje známé, nikdo je trestně nestíhá. Dále hovoří o selhání policie Kapitolu, o její zbrklé střelbě gumovými projektily a slznými granáty do davu, což celou situaci jenom vyostřilo, nebo o podcenění rizik celé akce a pozdním povolání Národní gardy, přestože Donald Trump požadoval její preventivní nasazení a řadě dalších otazníků. Autoři zmiňovaného dokumentu tak naznačují, že útok na Kapitol byl výsledkem předem připravené provokace, kdy se nechala část podporovatelů Donalda Trumpa strhnout k nezákonnému jednání. A že je nejasné, zda a jak byli do celé akce zapojeni někteří politici Demokratické strany.

Pravda, autoři dokumentu nedávají slovo protistraně a lze tedy namítat, že není dostatečně vyvážený a že jde o jednu velkou manipulaci. Což se pochopitelně nedá vyloučit, protože tvrzení v něm uváděná nemá nikdo z nás šanci ověřit. Ale to samé platí i o „mainstreamové“ verzi událostí ze 6. ledna 2020. A tak lze o celé věci konstatovat jediné – někdo setsakramentsky lže, pro prosazení svého se neštítí vůbec ničeho a neváhá kráčet ani přes mrtvoly.

V tomto případě doslova...

Autor: Kateřina Lhotská | pátek 9.2.2024 9:01 | karma článku: 39.57 | přečteno: 1118x

Další články blogera

Kateřina Lhotská

Nařčení z přípravy „vyhnání migrantů“ stojí na vodě

Před pár týdny se Německem prohnala vlna masových protestů proti pravicovým extremistům vyvolaných jejich záměrem „vyhnat ze země milióny lidí s migračním pozadím“. Existují však takové plány, nebo si je někdo vycucal z prstu?

23.2.2024 v 9:01 | Karma článku: 29.88 | Přečteno: 470 | Diskuse

Kateřina Lhotská

Istanbulská úmluva je zpět

Znáte úsloví o tom, že když někoho vyhodíte dveřmi, tak se oknem zase vrátí? Tedy, že se ho ne a ne zbavit? Platí to i o Istanbulské úmluvě. Sotva ji náš Senát shodil ze stolu, chystá se k nám zpět. Tentokrát befelem z Bruselu.

16.2.2024 v 9:01 | Karma článku: 39.45 | Přečteno: 1160 | Diskuse

Kateřina Lhotská

Když válčit, tak udržitelně

V dnešní době se již ozbrojené konflikty netýkají jen vojáků a civilistů z válčících zemí. Zvyšují totiž produkci emisí CO2 a prohlubují tak klimatickou krizi. Jejich dopady tak pociťuje každý člověk na naší planetě.

26.1.2024 v 9:01 | Karma článku: 40.98 | Přečteno: 1049 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Bartoň

Biden považuje na největší existenční hrozbu pro lidstvo klima

Joe Biden se ve své předvolební kampani vyjadřuje i o zahraniční politice. Označil sprostým slovem ruského prezidenta a vyjádřil se o existenčních hrozbách.

23.2.2024 v 8:00 | Karma článku: 22.62 | Přečteno: 309 | Diskuse

Vladimír Max Pfeffer

‚,Být cizincem ve vlastní zemi.‘‘ Evropa nezvládá čelit náporu muslimských přistěhovalců

,,Zvládneme to,‘‘ řekla Angela Merkelová během migrační krize v roce 2015. Evropská unie následně přijala několik milionů muslimských běženců, což vedlo k výraznému zhoršení bezpečnostní situace v řadě členských států.

23.2.2024 v 7:05 | Karma článku: 33.57 | Přečteno: 782 | Diskuse

Vilém Barák

Gupta ještě zažaluje český stát

Jaká dohoda s Tamehem, když mu Liberty dluží 2 miliardy korun? Prostě kvůli dluhu vůči Liberty zkrachoval a sám se navrhl do insolvence. Pokud mu Liberty nezaplatí, tak se provozy nerozjedou. Bude na dluh dodávat státní OKD uhlí?

22.2.2024 v 15:09 | Karma článku: 18.65 | Přečteno: 435 | Diskuse

Josef Nožička

O protestujících zemědělcích a některých českých europoslancích

Jelikož téma pondělního zemědělského protestu stále hýbe mediálním prostorem, rozhodl jsem se napsat k němu ještě jeden článek (který je tentokrát zcela vážný).

22.2.2024 v 13:20 | Karma článku: 35.96 | Přečteno: 847 |

Michal Vimmer

Naše opocená pravice

Těžko říct, kdy Prof. PhDr. Petr Fiala, Ph.D., LL.M. naposled tvrdil, že řídí pravicovou vládu. Českému lidu je to jedno, zvykl si, že v únoru říká něco úplně jiného než včera. Ovšem jeho fialoví voliči věří, že oni volí pravici.

22.2.2024 v 8:50 | Karma článku: 28.97 | Přečteno: 766 | Diskuse
Počet článků 272 Celková karma 40.67 Průměrná čtenost 5075

Jsem člověk snažící se používat hlavu i jinak, než aby mu jen nepršelo do krku. Třeba aby bylo kde nosit náušnice.

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Známé tváře kritizují Michala Novotného. Nejsem homofob, brání se herec

Na Michala Novotného se na sociálních sítích snesla vlna kritiky. Herec v rozhovoru pro týdeník Téma mimo jiné řekl, že...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...